خانه » میراث فرهنگی » گردهمایی دانشمندان جهان در ارومیه برای نجات “نگین فیروزه ای”

گردهمایی دانشمندان جهان در ارومیه برای نجات “نگین فیروزه ای”

وضعیت اسفناک دریاچه ارومیه به بحرانی ترین نقطه ممکن رسیده است و از "نگین فیروزه ای ایران"، اکنون جز اندکی آب شور پریشان و کویری از نمک، چیزی باقی نمانده ...

وضعیت اسفناک دریاچه ارومیه به بحرانی ترین نقطه ممکن رسیده است و از “نگین فیروزه ای ایران”، اکنون جز اندکی آب شور پریشان و کویری از نمک، چیزی باقی نمانده است.

به گزارش عصرایران؛ آیا می توان دریاچه را از مرگ نجات داد و روزهای آبی زیبایش را به آن بازگرداند یا آن که از این پس، بر روی نقشه جغرافیای ایران، به جای  “دریاچه ارومیه” خواهند نوشت:”کویر ارومیه”؟

دریاچه ارومیه

تبدیل بزرگ ترین و زیباترین دریاچه داخلی ایران ، به کویری خشک و لم یزرع، نه فقط درد و اندوه مردمان حاشیه دریاچه، که یک نگرانی بزرگ ملی است، چه آن که اگر شوره زار به جای آب های نیلگون بنشیند، توفان نمک، صدها کیلومتر آن سوتر را در می نوردد و مشکلات زیست محیطی بی سابقه ای را بخصوص برای استان های شرق دریاچه – که در مسیر ورزش باد هستند – ایجاد می کند.

از همین روست که  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی، به خبرنگار عصر ایران، خبر داده است که کارشناسانی از سراسر ایران و جهان در قالب «همایش بین المللی دریاچه ارومیه، چالشها و راهکاره » گرد هم می آیند تا بتوانند با همفکری یکدیگر، راهی برای نجات دریاچه بیابند.مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی

حسن عباس نژاد اهداف برگزاری همایش را ارتقاء دانش عمومی و فنی، بهره مندی از توانمندی مردمی و ملی، شناخت چالشها و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه ذکر کرده و محورهای همایش را هیدرولوژی و اقلیم، آب و کشاورزی، محیط زیست، ژئوتکنیک، اقتصادی، اجتماعی و توسعه عنوان می کند و می گوید: تا کنون چهار صد مقاله در دبیرخانه همایش وصول گردیده که تعداد 37 مقاله از استادان و کارشناسان خارجی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، برگزاری سه نشست تخصصی، با حضور 46 دانشمند و صاحب نظر با عناوین «بررسی علل وضعیت به وجود آمده در دریاچه ارومیه»، «بررسی راهکارهای برون رفت دریاچه از مشکلات» و «بررسی راههای تبدیل تهدیدات به فرصت در دریاچه ارومیه» را از برنامه های ویژه همایش عنوان می کند و می گوید: در این همایش اساتید دانشگاه های تهران، تبریز، اردبیل و ارومیه و نیز اساتید دانشگاهی از کشورهای ترکیه، برزیل، قزاقستان، روسیه، بلژیک، اوکراین، آذربایجان و عراق، به علاوه سفرای کشورهای ترکیه، برزیل و قزاقستان، معاون اول رئیس جمهور، وزرا و معاونین وزارت نیرو و جهاد کشاورزی، ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور، معاونین و مدیران ستادی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مدیران کل حفاظت محیط زیست کلیه استانهای کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی استانهای آذربایجان غربی و شرقی و تشکل های زیست محیطی آذربایجان غربی حاضر خواهند بود.

حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از اصحاب رسانه نیز دعوت کرد که با حضور در این همایش، در پروسه نجات دریاچه سهم رسانه ای خود را ایفا کنند.

“همایش بین المللی دریاچه ارومیه، چالش ها و راهکارها” از هجدهم لغایت بیستم آذر ماه در سالن همایشهای فرهنگسرای جوان ارومیه برگزار می شود.

دریاچه ارومیه

 

چشم امید دریاچه نیم جان ارومیه، به این همایش است تا شاید از دل راهکارهای ارائه شده توسط استادان و متخصصان شرکت کننده در آن، روزنه ای از نجات گشوده شود و دریاچه، بار دیگر موج های آبی اش را نثار ایرانیان کند. آیا نگین فیروزه ای ایران، باز هم چشم خواهد گشود یا آن که از کتاب های جغرافیا ، به کتب تاریخ نقل مکان می کند؟! خدا کند که دریاچه، دریاچه بماند!

روزی روزگاری دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,763
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14781

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری