خانه » خانواده » زنان، مردان خائن را از روی قیافه تشخیص می‌دهند

زنان، مردان خائن را از روی قیافه تشخیص می‌دهند

مطالعه جدید محققین نشان می‌دهد که دست‌کم در گروه مطالعه، زنان توانایی معناداری برای تشخیص مردان با سابقه خیانت در رابطه آن هم فقط از روی یک عکس دارند، توانایی ...

مطالعه جدید محققین نشان می‌دهد که دست‌کم در گروه مطالعه، زنان توانایی معناداری برای تشخیص مردان با سابقه خیانت در رابطه آن هم فقط از روی یک عکس دارند، توانایی که مردان در مورد زنان ندارند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پاپ‌ ساینس؛ محققین به تازگی مدعی شده‌اند که زنان، در مقایسه با مردان، توانایی بالاتری در تشخیص افراد خائن دارند.

محققین سابقه روابط 189 نفر سفید پوست بزرگسال را مورد بررسی قرار دادند. سپس از آن‌ها عکس گرفته و این عکس‌ها را به 34 مرد و 34 زن بزرگسال نشان دادند. از این افراد خواسته شد تا تصمیم بگیرند که کدام افرادی که در عکس‌ها می‌بینند، سابقه‌ای از خیانت در روابط دارند. به گفته محققین، شرکت‌کنندگان زن، درصد نه چندان زیاد اما معناداری از مردانی را که سابقه‌ای از خیانت در رابطه خود دارند تشخیص می‌دهند. این در حالی است که مردان، نمی‌توانند حدس درستی در این رابطه در مورد زن‌ها بزنند و در واقع، آن‌ها نمی‌توانند به درستی، وجود سابقه خیانت را در زندگی زنی که تصویرش را می‌‌بینند، حدس بزنند.

وقتی از زنان در مورد دلیل حدس‌هایتان سوال شد، آن‌ها به ویژگی‌های مردانه در چهره اشاره کردند که از آن جمله، می‌توان به چانه‌های مربعی مردان اشاره کرد. بنابراین،‌ شاید باید خانم‌ها در مورد مردان با چانه‌های مربعی بیشتر مراقب باشند! در واقع پیش از این هم مطالعاتی در این زمینه انجام شده که می‌تواند تاییدی برای این نظر باشد. اما مردان، ‌معمولا زنانی را دارای سابقه خیانت می‌دانند که چهره‌های جذاب‌تری دارند که معیار درستی نیست و هیچ همبستگی با خیانت در رابطه ندارد.

محققین این مطالعه می‌نویسند: «ما به این نتیجه رسیدیم که احساس خیانت در رابطه از روی چهره، ‌می‌تواند تا حدی در واقعیت ریشه داشته باشد. حداقل در مورد زنان این‌ طور است و این ویژگی ممکن است به افراد کمک کند تا در مورد افرادی که شناخت کمی از آن‌ها دارند،‌ بهتر تصمیم بگیرند که آیا می‌تواند فرد مناسبی باشد یانه.»

هر چند این نتایج جالب به نظر می‌رسند، اما اطلاعات به دست آمده از این مطالعه بسیار محدود است و نمونه‌ها برای به دست آوردن یک رابطه همبستگی معنادار بسیار کوچک هستند. به همین دلیل،‌ باید منتظر نتایج جالبی که سایر محققین با نمونه‌های بزرگ‌تر به دست خواهند آورد باشیم.

شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,383
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14778
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری