خانه » شهر من » اجتماعی » افزایش گرمای زمین عامل کوچک شدن جثه آبزیان است

افزایش گرمای زمین عامل کوچک شدن جثه آبزیان است

...


کارشناس علوم زیست محیطی و جانورشناسی انگلیس در یک مطالعه جدید هشدار داده‌اند که افزایش گرمای زمین موجب کوچک شدن جثه آبزیان و جانوران دریایی می‌شود.

به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، این کارشناسان در بررسی‌های جدید متوجه شده‌اند که با گرم‌تر شدن زمین و آب اقیانوس‌ها اندازه جثه آبزیان بالغ بیش از گونه‌های خشکی‌زی تحلیل می‌رود و کوچک می‌شود.

به گزارش یونایتدپرس، کارشناسان زیست محیطی در دانشگاه‌های “کوئین ماری”، «لندن» و «لیورپول» در این باره تاکید کردند که گرم شدن آب اقیانوس‌ها هم روی اندازه جثه گونه‌های دریایی ساکن آب‌های شیرین و هم روی جثه آبزیان ساکن اقیانوس‌ها تاثیر می‌گذارد. این تغییرات می‌تواند اثرات نامطلوبی روی زنجیره غذایی دریایی و تولید غذای کافی برای آبزیان داشته باشد.

به گفته متخصصان، علت کوچکتر شدن جثه جانداران دریایی با افزایش دمای آب این است که امکان دسترسی به اکسیژن در آب به مراتب کمتر از خشکی است.

بنابراین در دماهای بالاتر، آبزیانی که برای دستیابی به اکسیژن کافی فرصت‌های کمتری دارند به ناچار باید در روند بالغ شدن و به منظور برقراری تعادل بین اکسیژن موجود در آب و اکسیژن مورد نیاز، با شرایط محیطی سازگار شوند و همین سازگاری منجر به کاهش اندازه بدن آنها می‌شود. این مطالعه به تفصیل در نشریه دستاوردهای آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

انتهای پیام

جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,393
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14773
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری