خانه » بین المللی » نگاهي به مشخصات پهپاد شكار شده امريكايي

نگاهي به مشخصات پهپاد شكار شده امريكايي

  پهپاد «اسكن ايگل» كه از عرشه ناوگان دريايي امريكا در خليج فارس با ماموريت جاسوسي مراكز نظامي حساس و هسته‌يي به حريم هوايي جمهوري اسلامي ايران وارد شده است با ...

 

پهپاد «اسكن ايگل» كه از عرشه ناوگان دريايي امريكا در خليج فارس با ماموريت جاسوسي مراكز نظامي حساس و هسته‌يي به حريم هوايي جمهوري اسلامي ايران وارد شده است با وجود جثه كوچك داراي دوربين‌هاي متعدد پيشرفته جاسوسي با آخرين فناوري‌هاي روز جهاني است.

‌ اسكن‌ايگل چه نوع پهپادي است؟
اسكن ايگل، هواپيمايي كوچك، كم هزينه، پراستقامت و غيرمسلح است كه توسط شركت اينستو، از زيرمجموعه‌هاي شركت بوئينگ، طراحي و ساخته شد. اين پهپاد در ابتدا بر اساس نوعي نياز بازرگاني طراحي و ساخته شد. اسكن‌ايگل محصول مشترك اينستو و بوئينگ است. فناوري پيشرفته اين پهپاد به عنوان سامانه‌ هوايي بدون سرنشين و قابل حمل بسيار موفقيت‌آميز بوده است. از اين پهپاد براي گشت‌زني در ميدان نبرد استفاده مي‌شود و از آگوست 2004 اين پهپاد مورد استفاده ارتش امريكا در عراق بوده است. اسكن ايگل داراي يك دوربين هوشمند ثابت بسيار سبك است و روي هواپيما نصب مي‌شود؛ اين پهپاد مي‌تواند تا 100 كيلومتر برد ارتباطي خود را با مركز حفظ كند و بيش از 20 ساعت به پرواز ادامه دهد. طول بال هواپيما 1/3 متر است و سرعت آن در ماموريت‌هاي گشت‌زني 91 كيلومتر بر ساعت بوده و حداكثر سرعت افقي آن 126 كيلومتر بر ساعت است. اين پهپاد پيشرفته براي استقرار و راه‌اندازي نيازي به باند ندارد. در واقع، اين پهپاد براي پرواز از يك پرتابگر استفاده مي‌كند. در سال 2009، بوئينگ و اينستو اعلام كردند كه مدل عقاب شب را طراحي كرده‌اند كه نوعي مدل تغيير يافته اسكن ايگل است.

مشخصات فني پهپاد اسكن ايگل

استقامت پروازي: 24 ساعت

سقف پرواز: 5000 متر

حداكثر سرعت افقي: 126 كيلومتر بر ساعت

سرعت گشت زني: 91 كيلومتر بر ساعت

نيروي محركه: موتور 2 زمانه. 4/1 كيلووات؛ 9/1 اسب بخار

سوخت: گازوييل

سيستم رديابي: جي‌پي‌اس

وزن سازه خالي: 1/13 كيلوگرم

حداكثر وزن در زمان پرواز: 20 كيلوگرم.


سابقه عملياتي

اين پهپاد در سال 2005 وارد ارتش امريكا شد؛ به غير از ارتش امريكا، استراليا در حال حاضر نيز از اين پهپاد استفاده مي‌كند، در سال 2008 نيز كانادا اعلام كرد از اين پهپاد براي عمليات خود در افغانستان استفاده مي‌كند. اين پهپاد از آوريل 2009 تا سال 2011 بيش از 500 هزار ساعت پرواز داشته است.

چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,707
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14684

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری