خانه » بین المللی » بازنشستگی قدیمی‌ ترین ناو هواپیمابر هسته‌ ای آمریکا

بازنشستگی قدیمی‌ ترین ناو هواپیمابر هسته‌ ای آمریکا

اولین و قدیمی ترین ناو هواپیمابر هسته‌ای نیروی دریایی آمریکا بعد از 51 سال فعالیت، بازنشسته شد. اولین ناو هواپیمابر هسته ای آمریکا به نام «یو اس اس اینترپرایز» روز ...

اولین و قدیمی ترین ناو هواپیمابر هسته‌ای نیروی دریایی آمریکا بعد از 51 سال فعالیت، بازنشسته شد. اولین ناو هواپیمابر هسته ای آمریکا به نام «یو اس اس اینترپرایز» روز گذشته (شنبه) از ارائه خدمت رسانی در نیروی دریایی آمریکا بازنشسته شد.

بر اساس این خبر، ناو یو اس اس اینترپرایز روز گذشته به خدمت قابل توجه 51 ساله خود در نیروی دریایی آمریکا در قالب مراسم تشریفاتی که در ایستگاه نیروی دریایی «نورفولک» در ایالت «ویرجینیا» برگزار شد، پایان بخشید.

هزاران نفر از خدمه سابق این ناو و سازندگان کشتی و خانواده های آنها صفی را در اسکله تشکیل دادن تا با یکی از آراسته ترین ناوهای نیروی دریایی آمریکا خداحافظی کنند. این ناو هواپیمابر هسته ای از زمان شرکت در محاصره ای که در جریان بحران موشکی کوبا پیش آمد تاکنون در درگیری های مهمی شرکت داشته است.

یو اس اس اینترپرایز به هنگام ساخته شدن یکی از بزرگ ترین ناوهای جهان محسوب می شد. این ناو نیازی به حمل مخازن سوخت معمولی برای تامین نیروی محرکه خود نداشت و همین امر به این ناو این قابلیت را داده بود تا دو برابر سوخت و تسلیحات یک هواپیما را در مقایسه با ناوهای هواپیمابر زمان خود، با خود حمل کند

بهره گیری از رآکتورهای هسته ای در این ناو به این کشتی جنگی اجازه می داد تا رکود سرعت داشته باشد و بدون نیاز به سوخت گیری، در دریا باقی بماند.

سایر ناوهای هواپیمابر آمریکایی در حال حاضر دارای قدرت هسته ای هستند با این تفاوت که این ناوها در مقایسه با اینترپرایز دارای دو رآکتور هسته ای هستند ولی یو اس اس دارای هشت رآکتور بود.

یو اس اس اینترپرایز قرار بود به مدت 25 سال خدمت رسانی کند اما تحت مجموعه ای از عملیات به روز رسانی قرار گرفت و همین امر عمر خدمات دهی آن را افزایش داد و آن را به یکی از قدیمی ترین ناوهای جنگی فعال در ناوگان نیروی دریایی آمریکا تبدیل کرد.

ناوگان نیروی دریایی آمریکا با غیر فعال سازی این ناو موقتا تعداد ناوهای هواپیمابر خود را به 10 عدد کاهش می دهد و این در حالیست که ناو «یو اس اس جرالد فورد» در حال ساخت است و در سال 2015 به ناوگان نیروی دریایی این کشور ملحق خواهد شد.

دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 2,954
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14608

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری