خانه » خودرو » نبرد طراحان در لس آنجلس

نبرد طراحان در لس آنجلس

علی کافی: تولید خودرو بدون طراحی معنی و مفهومی ندارد. از این رو شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان بخش‌های ویژه‌ای را برای طراحی در نظر گرفته‌اند که به طور پیوسته ایده‌های ...

علی کافی: تولید خودرو بدون طراحی معنی و مفهومی ندارد. از این رو شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان بخش‌های ویژه‌ای را برای طراحی در نظر گرفته‌اند که به طور پیوسته ایده‌های تازه را به بدنه خودروسازی تزریق می‌کند.

برخی از این ایده‌ها سرانجام به خط تولید می‌رسند و برخی دیگر سر از پوشه‌های بایگانی در می‌آورند. طراحی تا آنجا اهمیت دارد که برای آن رقابت‌ها و نمایشگاه‌های جداگانه‌ای در گوشه و کنار جهان در نظر گرفته می‌شود. یکی از معتبرترین عرصه‌های رقابت طراحان خودرو نمایشگاه دیزاین چلنج یا نبرد طراحی است که همه ساله در ماه اکتبر در شهر لس آنجلس برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه خودروسازان بزرگ جهان آخرین یافته‌های خود را در زمینه طراحی و تولید خودروهای مفهومی در معرض دید قرار می‌دهند. آنچه نمایشگاه خودرو مفهومی لس‌آنجلس را متمایز می‌کند داشتن دستور طراحی است. به این معنی که کلیات مشخص و ثابتی از سوی برگزار‌کنندگان نمایشگاه اعلام می‌شود و بر مبنای آن طراحان دست به کار شده و ایده‌های خود را ارائه می‌دهند.طراحان خودرو در نمایشگاه اتومبیل امسال لس آنجلس برای ارائه طرح هایی از خودروهای سبک وزن، ایمن و پاک با یکدیگر به رقابت پرداختد.

طی 6 سال گذشته نمایشگاه اتومبیل لس‌آنجلس از طراحان خودرو دعوت کرده است تا در رقابت‌های طراحی حضور پیدا کنند. رقابت امسال این نمایشگاه طراحی خودرویی 453.6 کیلوگرمی و چهار نفره بود که باید ایمن و راحت باشد، در حالی که راننده از راندن خودرو رضایت کامل داشته باشد و تقاضای خریداران در زمینه شکل ظاهری خودرو قربانی طرح نشود. به این ترتیب می‌بینیم که با این مشخصات، برگزارکنندگان به دنبال یک رقابت هنری صرف در زمینه طراحی خودرو نیستند بلکه مقصود نهایی آنها طرحی کاربردی است که بتوان آن را برای ساخت و عرضه در بازار به کار گرفت. داوران این نمایشگاه طرح‌های رسیده را در زمینه‌های مختلف هنری‌، آیرودینامیکی، اقتصادی و قابلیت تولید با کمترین اصلاح بررسی کرده و در نهایت برگزیده نمایشگاه را معرفی خواهند کرد. برای ایده‌های بکر و نوآورانه نیز امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

وب سایت رسمی نمایشگاه طرح‌های زیر را به عنوان خودروهایی که به  بخش فینال راه پیدا کرده‌اند معرفی کرده است.

دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,267
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1457

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری