خانه » شهر من » اجتماعی » آمادگی مراکز معاینه فنی برای افزایش ظرفیت پذیرش خودروها

آمادگی مراکز معاینه فنی برای افزایش ظرفیت پذیرش خودروها

...


با آغاز طرح تشدید برخورد پلیس با خودروهای دودزا و وجود پدیده وارونگی هوا که جان شهروندان را تهدید می‌کند، مراکز معاینه فنی خودروها با تمام ظرفیت پذیرای مراجعه کنندگان خواهند بود.

به گزارش سرویس«شهری» ایسنا، سیدعلی رضوی مدیرعامل این ستاد با اشاره به این مطلب گفت: هر ساله با قرار گرفتن در فصل پاییز و زمستان و وجود پدیده اینورژن ما شاهد افزایش بیش از پیش آلودگی هوا هستیم و با توجه به شیوع سرطان و بروز بیماریهای قلبی و تنفسی، تردیدی نیست که در میان عوامل ایجاد این گونه از بیماریها آلودگی هوا نقش بسزایی دارد، لذا بر دیگر یادآور می‌شود معاینه فنی با کاهش آلودگی هوا و افزایش ایمنی تردد یکی از عوامل مهم پیشگیری از بیماریهای مهلک و تامین کننده سلامت ساکنین شهرها علی الخصوص پایتخت نشینان محسوب می‌شود.

وی افزود: هرچند از ابتدای سال تا کنون 392 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه‌ کرده‌اند که این رقم در مقایسه با سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است. اما با توجه به ظرفیت مراکز معاینه فنی این مراکز توانایی پذیرش یک میلیون خودرو را در یک شیفت کاری در مدت فوق داشته که متاسفانه به دلایل مختلف تا به حال بیش از نیمی از خودروهای واجد شرایط به مراکز معاینه فنی مراجعه نکرده‌اند که امیدواریم با تشدید اعمال قانون از سوی پلیس و توجه بیشتر شهروندان به مقوله سلامت و ایمنی، تمامی خودروهایی که نیاز به معاینه فنی دارند قبل از اینکه از سوی پلیس توقیف و پلاکت تعمیرگاه دریافت کنند با مراجعه به مراکز معاینه فنی و آگاهی از عیوب خودروهای خود و رفع آن با صرف وقت و هزینه اندک گامی بزرگ در جهت کاهش آلودگی هوا که جان شهروندان به ویژه کودکان و سالمندان را تهدید می‌کند بردارند.

رضوی همچنین در خصوص مراجعه موتورسیکلت‌ها به مراکز معاینه فنی اظهارکرد: هم اکنون بیش از 3میلیون موتورسیکلت در تهران تردد می‌کنند که 25 درصد آلودگی هوای پایتخت ناشی از تردد موتورسیکلت‌های بی کیفیت است و این در حالیست که میزان مراجعه موتورسیکلت‌ها به مراکز معاینه فنی از ابتدای سال تنها 276 عدد بوده که جای بررسی دارد.

رضوی گفت: در حال حاضر یکی از معایبی که با مراجعه به مراکز معاینه فنی به راحتی قابل تشخیص بوده خروج دود آبی رنگ و سرطان زا از اگزوز خودروها است که این دود ناشی از سوخت روغن در محفظه احتراق موتور بوده و عواملی نظیر پایان عمر کارکرد روغن، کیفیت نامرغوب و استاندارد نبودن آن از مهمترین دلایل این نقص محسوب می‌شود. همچنین بخش دیگری از این آلاینده‌ها که از اگزوز خارج می‌شود مرئی نبوده و بسیار خطرناک هستند. مانند گازهای CO،‌هیدروکربنها و اکسیدهای نیتروژن می‌باشند و تنها توسط دستگاه‌های آنالایزر گاز که در مراکز معاینه فنی مستقر است قابل تشخیص هستند.

رضوی افزود: مراکز معاینه فنی با 38 خط مکانیزه به صورت بالقوه ظرفیت پذیرش روزانه پنج هزار خودرو را در یک شیفت کاری داشته و آمادگی این را دارد که در صورت مراجعه مستمر شهروندان ساعات کار خود را نیز افزایش داده و پذیرای تمامی خودروهای فاقد معاینه فنی که در سطح تهران تردد می‌کنند باشند. لذا به شهروندان توصیه می‌شود در این روزها که مراکز معاینه فنی خلوت بوده و حداکثر زمان لازم برای اخذ برگ معاینه فنی پنج تا هشت دقیقه است به این مراکز مراجعه و نسبت به انجام معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند تا به زودی گرفتار صف‌های طولانی نشوند.

همچنین ستاد مرکزی معاینه فنی خودروها تهران یادآور شد که مراکز 12 گانه معاینه فنی خودروهای تهران همه روز به جز ایام تعطیل از ساعت 7:30 صبح تا ساعت 16:15 و روزهای پنجشنبه نیز از ساعت 7:30 صبح لغایت 13 بعد از ظهر باز بوده و تنها دو مرکز بیهقی و الغدیر روزهای جمعه از ساعت 8 الی 14 آماده ارائه خدمات به مراجعه کنندگان می‌باشند. مدارک مورد نیاز برای انجام معاینه فنی اصل کارت و یا سند خودرو است و شهروندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر به شماره تلفن‌های 8-88102476 تماس حاصل فرمایند.

انتهای پیام

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,352
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14546
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری