خانه » سلامت » مصرف سویا و بهبود مشکل خواب در زنان میانسال

مصرف سویا و بهبود مشکل خواب در زنان میانسال

برخی شواهد نشان می دهد ترکیبات مشابه استروژن که در مواد غذایی مانند سویا یافت می شود می تواند به زنان یائسه کمک کند تا خواب شبانه بهتری داشته باشند. ...

برخی شواهد نشان می دهد ترکیبات مشابه استروژن که در مواد غذایی مانند سویا یافت می شود می تواند به زنان یائسه کمک کند تا خواب شبانه بهتری داشته باشند. در این رابطه دو دسته مطالعه وجود دارد. برخی از محققان تاثیر مصرف این ترکیبات مانند ایزوفلاونون ها رابر روی بهبودی برخی از علائم یائسگی و نیز مشکلات بعد از یائسگیمانند افزایش سطح کلسترول و نیزقند خون، افزایش چربی بدن مورد بررسی قرار داده ولی نتایج بدست آمده مایوس کننده بوده است. در ضمن مطالعه اینکه آیا هورمون درمانی می تواند مشکلات خواب را بهبود بخشد نیز نتایج متفاوتی در بر داشته است.

دسته دیگری از بررسی ها نشان می دهد مصرف ایزوفلاون ها باعث شده  کیفیت خواب یعنی درصد زمانی که فرد در خواب واقعی به سر می برد، بهتر شود. در ضمن، همین بررسی ها نشان می دهد زنان سالمندی که ایزوفلاون مصرف می کنند، اختلالات خوابشان نیز کمتر می باشد.

البته آگاهی از دلایل این کم خوابی هاکه برخی از آنها عبارتند از خروپف کردن و یا تنگی نفس در خواب، تکان خوردن پاها در فواصل زمانی کوتاه و غیرهنیز حائز اهمیت است، زیرا با آگاهی از نوع مشکل فرد در طول خوابیدن، می توان مشخص کرد که سویا چگونه خواب را بهبود می بخشد و یا اینکه این ماده غذاییچه مشکلاتی را در فردبرطرف می کند که در بهبود خواب وی موثر است.

البته با توجه به  نتایج متفاوت به دست آمدهنمی توان به طور قطع  گفت، مصرف سویا می تواند کیفیت خواب تمام زنان سالمند را بهتر کند ولی آنچه که مشخص شده این است که مصرف این ترکیبات بدون فایده نیست  ولی تاثیر آن نیز در تمام زنان یکسان نمی باشد.

نکته عملی: با توجه به مشکلات زنان در دوران یائسگی، افزودن فیتو استروژن ها به رژیم غذایی فرد را می توان یک راه حل مناسب برای بهبود کیفیت زندگی زنان دانست.

دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,164
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1423

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری