خانه » سینما و فیلم » تئاتر » فتحعلی‌بیگی: نمایشم قربانی می‌شود اگر به گیشه فکر کنم

فتحعلی‌بیگی: نمایشم قربانی می‌شود اگر به گیشه فکر کنم

داوود فتحعلی بیگی معتقد است: شرایط فعلی تئاتر به گونه‌ای است که هنرمندان باید با تامل بیشتری درباره اجرای نمایش‌هایشان تصمیم‌گیری کنند.   این کارگردان باسابقه تئاتر ایران درباره وضعیت قرارداد نمایش ...

داوود فتحعلی بیگی معتقد است: شرایط فعلی تئاتر به گونه‌ای است که هنرمندان باید با تامل بیشتری درباره اجرای نمایش‌هایشان تصمیم‌گیری کنند.

 

این کارگردان باسابقه تئاتر ایران درباره وضعیت قرارداد نمایش قبلی‌اش «امیر ارسلان نامدار» که چند ماه پیش اجرای آن در تماشاخانه سنگلج به پایان رسید، به خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: هنوز قرارداد این نمایش را ننوشته‌ایم. بعد از اینکه درخواست تجدید نظر در مصوبه شورای حمایت را مطرح کردیم قول مساعد دادند تا قراردادمان را تغییر دهند اما هنوز وضعیت قراردادمان بلاتکلیف مانده است.

 

او با اشاره به مشکلات اقتصادی تئاتر اضافه کرد: از سوی دیگر اعتبارات لازم در اختیار انجمن هنرهای نمایشی هم نیست و همین هم کار را برای آن‌ها و هم برای ما مشکل می‌کند.

 

فتحعلی بیگی درباره اجرای نمایشی جدید توضیح داد: تصمیم دارم کار کنم اما باید شرایط مناسب باشد. اگر قرار باشد همه هزینه‌های یک اثر نمایشی از طریق گیشه تامین شود، ناچاریم از کیفیت کارها بکاهیم و از مطرح کردن بسیاری داستان‌های انسانی و عرفانی چشم‌پوشی کنیم.

 

کارگردان نمایش‌«بیژن و منیژه» با یادآوری وضعیت تئاترهای خودگردان خاطرنشان کرد: بلایی که بر سر تئاترهای خصوصی و خودگردان آمد به همین دلیل بود که آن‌ها هم فقط به گیشه وابسته بودند و نمی توانستند سراغ بسیاری از مفاهیم و مضامین انسانی و معنوی بروند و ناچار شدند به داستان‌هایی سطحی و کم‌مایه بسنده کنند.

 

این استاد دانشگاه متذکر شد: در این وضعیت یا باید از خیر محتوا بگذریم و به گیشه دل ببندیم و یا اگر در پی محتوا باشیم دیگر نباید به گیشه فکر کنیم.

 

او که نمایش قبلی‌اش را با گروهی بیش از 25 نفر به صحنه برده اضافه کرد: در حال حاضر هم نمایشنامه‌ای با نام «انسانم آرزوست» دارم که چند ماه است آن را نوشته‌ام اما برای اجرایش اقدامی نکرده‌ام. زیرا قصه پرپرسوناژی است و اجرای اثری با یک گروه بزرگ که فقط هم به گیشه وابسته باشد بسیار دشوار است چون کارگردان نمی‌تواند دستمزد عوامل گروه را بپردازد.

 

فتحعلی بیگی درباره داستان نمایشنامه «انسانم آرزوست» توضیح داد: در این نمایشنامه یک قصه عرفانی با توجه به بسیاری از معضلات اجتماعی امروز مطرح می‌شود ضمن اینکه بحث انتظار از نوع عدالت‌طلبی آن هم مورد توجه قرار گرفته است اما اگر بخواهم این متن را با این همه مفاهیم انسانی با گیشه اجرا کنم باید آن را قربانی کنم. به همین دلیل شرایط فعلی تئاتر طوری است که هنرمندان دست به عصا حرکت می‌کنند و با تامل بیشتری درباره اجرای نمایشنامه‌هایشان تصمیم‌گیری می‌کنند.

یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,526
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 14223
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری