خانه » فرهنگ و ادب » کتاب » عرضه جلد اول كتاب «تفسير جامع قرآن كريم» در بازار نشر

عرضه جلد اول كتاب «تفسير جامع قرآن كريم» در بازار نشر

مجتبی‌ افشار: كتاب «تفسير جامع قرآن كريم» بر اساس تِز جامعِ استاد محمدرضا يحيايی و با ايده وی توسط امير نعمتی گردآوری شده است. به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، ...

مجتبی‌ افشار: كتاب «تفسير جامع قرآن كريم» بر اساس تِز جامعِ استاد محمدرضا يحيايی و با ايده وی توسط امير نعمتی گردآوری شده است.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، تز جامع به ما می‌گويد كه زمانی كه خداوند به عنوان خالق، به مخلوق خودش دستور واضحی (تعمق در تمام آفرينش خدا) می‌دهد، پس تحمل و ظرفيت آن را هم در نظر گرفته است.

افراد عادی زمان، سرمايه و حوصله لازم برای خواندن تمام كتاب‌های تفاسير برای فهميدن تمام جوانب آموزشی سوره‌ها را ندارند و با آن دانش معمولی خود در حوزه دينی از درك آنها نيز درمانده خواهند شد. با خريد يك كتاب كه گزيده تمام مطالب كتاب‌های تفسير است خدمت بزرگی به جويندگان دانش و معرفت می‌شود. استاد يحيايی می‌گويد «عبادت خداوند، جز خدمت به خلق خدا نيست».

ويژگی خاص اين اثر، جامع‌ بودن آن است. شايد در يك كتاب تفسير خاص، برخی نكات از زاويه ديد آن مفسر پنهان بماند كه در كتاب تفسير ديگری ذكر شده است و خواننده از آگاهی از نكات ديگر محروم بمانند. با نگاه به اين كتاب متوجه خواهيد شد كه انسان‌ها می‌توانند از زوايای مختلف به‌ صورت جامع، بدون قضاوت و پيش‌داوری، از روی خلوص به موضوع بنگرند.

بينش و درك مخاطبان از اين اثر، اين است كه هر يك از مفسران و مترجمان قرآن كريم، ده‌ها سال از عمر، جوانی و وقت خود را روی تفاسير قرآن كريم صرف كرده‌اند كه پژوهشگران با خواندن اين كتاب، نتيجه و تجربيات چند 100 ساله تمام اين تفاسير را يك‌جا به دست می‌آورند و جلو می‌افتند و به نتيجه و هدف مدنظر خود به راحتی و در زمان كمتر می‌رسند. با اين اوصاف به ارزش تز و سبك كار انجام شده (جامع) پی‌ می‌برند و می‌توانند آن‌ را ادامه داده و در زمينه‌ها و كارهای ديگر پياده كنند.

گردآورنده اثر با اين كار، علم و زحمت علما را به رايگان در اختيار پژوهندگان كتاب‌های آسمانی گذاشته است. در روايتی از ائمه‌اطهار(ع) آمده است «خداوند قبل از آنكه از نادان برای كسب علم پيمان بگيرد، از عالم برای نشر و آموزش آن پيمان گرفت». گردآورنده اين كتاب اعتقاد دارد كه همين كتاب شايسته است كه توسط گروه‌های اساتيد، الگو قرار گرفته و همين سوره را كامل‌تر كنند و سوره‌های ديگر را نيز با امكانات و منابع گسترده‌تری ادامه دهند؛ چرا كه اين كار بيانگر آغاز راه است و ادامه و تكميل آن از توان يك نفر خارج است.

مهمترين موضوعات كتاب عبارت‌ است از: شأن‌ نزول، فضيلت، خواص، منافع، درس‌ها، و ختم‌ ذكرِ «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم»، شفا و درمان با بسم‌الله، بسم‌الله در فرهنگ عاميانه پارسی، علم اعداد و حروف در بسم‌الله، داستان‌هايی از تأثيرات ذكر بسم‌الله و «بسم‌الله» قبل از اسلام.

همچنين تعداد كلمات‌ و حروف، خواص، منافع، نام‌ها، شئن‌ نزول، فضيلت، ويژگی‌ها، داستان‌ها و ختومات سوره حمد، علم اعداد و حروف در اين سوره، شفا و درمان با سوره حمد، اسمای حسنی در سوره حمد و فوايد گفتن آنها، روش صحيح دعا كردن در سوره حمد، تفاوت اين سوره با ديگر سوره‌ها، سوره حمد و اسفار اربعه، سوره حمد در فرهنگ عاميانه پارسی، سوره حمد و نمازهای واجب و مستحب، ترجمه لفظی و تفسير سوره حمد، دعای پيش از خواندن قرآن، دعای ختم قرآن و آداب تلاوت قرآن از ديگر موضوعات مورد بررسی اين كتاب است.

يادآور می‌شود، اين كتاب توسط انتشارات نماد انديشه به چاپ رسيده است.

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 2,978
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13922

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری