خانه » فرهنگ و ادب » ادبیات » فردوسي‌هم نتوانست شاعري حرفه‌اي بشود

فردوسي‌هم نتوانست شاعري حرفه‌اي بشود

فرياد شيري(شاعر) بر اين باور است كه هيچ شاعري در لحظه‌ي سرايش شعرش ‌كه تنها لحظه‌اي‌ست كه او را به لذتي وافر مي‌رساند، به فكر انتشار مجموعه‌ي شعر و راي ...

فرياد شيري(شاعر) بر اين باور است كه هيچ شاعري در لحظه‌ي سرايش شعرش ‌كه تنها لحظه‌اي‌ست كه او را به لذتي وافر مي‌رساند، به فكر انتشار مجموعه‌ي شعر و راي مميزان اداره‌ي كتاب نيست.

وي در گفتگو با خبرنگار ايلنا افزود: شاعر واقعي، خودسانسور نيست زيرا اصولا لحظه‌هاي شاعرانگي‌اش فارغ از تامل بر مسائل حاشيه‌اي اتفاق مي‌افنتد. اما بعداز سرايش شعر، شاعر براي انتشار آثارش دچار مشكلاتي با اداره‌ي كتاب خواهد بود كه به احتمال زياد او را مجبور مي كند كه در آثار خود دست ببرد و به حذف و تعديل رو بياورد.

شيري ضمن بيان اين مطلب كه اضطراب و نگراني نويسندگان و شاعران در روند توليد فرهنگ ايجاد مشكل مي‌كند، ادامه داد: تغييراتي كه بين متن اصلي و متني كه زير چاپ مي‌رود، گاهي آنقدر فاحش خواهد بود كه مخاطبان را بي‌اعتماد و ذائقه‌ي آن‌ها را پس مي‌زند. البته بسياري از شاعران متعهد به شعر، وقتي مي‌بينند اعمال مميزي‌ها به كليت آثارشان لطمه مي‌زند، از انتشار آثارشان صرف نظر مي‌كنند كه اين هم به نوعي ذائقه‌ي مخاطبان را از شعر خوب محروم مي‌كند.

اين شاعر اضافه كرد: فشارها و طرح محدوديت‌ها براي اهالي شعر، در دوره‌هايي از تاريخ حتي باعث شده كه سبك و سياق‌هاي جديدي در گونه‌هاي شعري شده. ورود پيچيدگي‌ها و آشنايي زدايي از مفهومات مالوف از اين دسته‌اند كه در مقايسه‌ي شعر دهه‌ي 60 با شهر زمانه‌ي ما كاملا مشهود هستند. البته اين توضيح، به هيچ وجه مويد مميزي‌هاي سختگيرانه نيست بلكه تنها اتفاقي‌ست كه در مقابل اين پديده‌ در شعر بوجود آمده است.

وي درمورد امرار معاش شاعران گفت: من فكر نمي‌كنم كه در هيچ دوره‌اي يك شاعر توانسته باشد تنها از راه شاعري معيشت خود را تامين كرده باشد، حتي فردوسي‌هم در دوران خود به اين جايگاه برسد و مشكلات خاص خود را داشت بنابراين شاعران در طول تاريخ هرگز به جايگاه واقعي خود دست‌نيافته‌اند. اما حتي با فرض اينكه چنين جايگاهي براي شاعري فراهم آيد، در مواجهه با مميزي‌هايي موجود و تعويق‌هاي طولاني مدتي كه انتشار مجموعه‌هاي شعر را به درازا مي‌كشد،‌چنين مهمي بدست نخواهند آمد.

یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,101
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1372

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری