خانه » میراث فرهنگی » جنگل‌های بکر «فلارد» لردگان در معرض خطر جدی

جنگل‌های بکر «فلارد» لردگان در معرض خطر جدی

با وجود ممنوعیت قانونی هر نوع واگذاری جنگل ها، فرماندار لردگان به روستاییان منطقه جنگلی فلارد، اجازه کشاورزی در اراضی جنگلی داد. این در حالی است که نه تنها فرماندار ...

با وجود ممنوعیت قانونی هر نوع واگذاری جنگل ها، فرماندار لردگان به روستاییان منطقه جنگلی فلارد، اجازه کشاورزی در اراضی جنگلی داد. این در حالی است که نه تنها فرماندار به لحاظ قانونی اجازه چنین اقدامی ندارد، بلکه با این اتفاق جنگل های بکر فلارد به شدت در خطر قرار می‌گیرد.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه محیط زیست ـ با وجودی که در قوانین و مقررات منابع طبیعی کشور، هر نوع واگذاری جنگل ها مطلقا ممنوع اعلام شده و حفاظت و پاسداری از آنها در راس وظایف و ماموریت های سازمان جنگل ها قرار گرفته و تمامی دستگاه ها و نهادهای دولتی ملزم و مکلف به همکاری در صیانت از این منابع حیاتی کشور شده اند، فرماندار لردگان چهارمحال و بختیاری، با سفر به منطقه جنگلی فلارد به روستاییان منطقه اجازه داده است که در «زیراشکوب جنگل»، به کشت دیم بپردازند. این در حالی است که فرماندار به لحاظ قانونی چنین اجازه ای نداشته است و چنین اقدامی این جنگل های بکر را به شدت در معرض خطر قرار می دهد.
«هومان خاکپور»، کارشناس منابع طبیعی و دیده بان طبیعت بختیاری با اعلام این خبر به CHN گفت: «فرماندار لردگان در سفری که به منطقه جنگلی فلارد داشته است، به ساکنان روستاهای مله زردآلو، شاه نجف، دم آب، باغ کاج و باغ محمدعلی اجازه داده است تا در زیراشکوب جنگل اقدام به کشت یک ساله کنند.»
به گفته خاکپور، این در حالی است که فرمانداری به هیچ وجه به لحاظ قانونی حق دادن چنین اجازه ای را ندارد.
منطقه فلارد یکی از بهترین و بکرترین رویشگاه های جنگلی استان چهار محال و بختیاری بوده که تاکنون کمترین میزان  تجاوز و تخریب در جنگل های آن رخ داده و نسبت به دیگر مناطق جنگلی لردگان از وضعیت نسبتا مطلوب تری برخوردار است.
خاکپور با انتقاد از چنین اقدامی اضافه کرد :«هرچند زراعت در زیراشکوب درختان از قدیم الایام غالبا ریشه در تامین معیشت سنتی وابسته به جنگل و باورهای نادرست اجتماعی جوامع محلی ساکن در رویشگاه های جنگلی در زمینه شیوه های تامین معیشت داشته و متاسفانه در میان دولتمردان همه دولت ها هیچگاه نگاه جامع نگرانه ای به طراحی چیدمان توسعه و برخورداری این مناطق از سهم اشتغال های غیر وابسته به منابع طبیعی وجود نداشته و همچنان معیشت سنتی دامداری و کشاورزی سایه شوم خود را بر سر این جنگل های ارزشمند گسترانیده است، اما پی آمد این بی توجهی ها، نزدیک شدن جنگل ها به آستانه تخریب و تهدید جدی تنوع زیستی گیاهی و جانوری و وقوع پدیده فاجعه بار بیابان زایی در این مناطق است.»
به گفته او، راهکار برون رفت از چالش های اقتصادی و اشتغال زایی منطقه هرگز هزینه کردن غیراصولی و نادانسته سرمایه های طبیعی آن دیار نبوده بلکه خردمندانه آن است که نهادهای اجرایی موثر در حوزه معیشت مردم، ملزم به انجام تکالیف و وظایف قانونی خود در راستای ایجاد فرصت های اشتغال سازگار و طبیعت محورانه در منطقه شده و با بهره گیری از ظرفیت های حقیقی اشتغال زایی در زمینه های گردشگری طبیعی، کشاورزی نوین، کشت گیاهان دارویی صنعتی و توسعه صنایع سازگار، انتظارات بحق مردم منطقه پاسخ داده شود.
یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,702
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13715
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری