خانه » شهر من » اجتماعی » توانمندی‌های ایران در درمان ناباروری همپای مراکز بین‌المللی دنیاست

توانمندی‌های ایران در درمان ناباروری همپای مراکز بین‌المللی دنیاست

موقعیت جغرافیایی و استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه و آسیا، این کشور را به عنوان یکی از قطب‌های بالقوه توریسم درمانی دنیا مطرح کرده است که افزون بر کسب درآمد ...

موقعیت جغرافیایی و استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه و آسیا، این کشور را به عنوان یکی از قطب‌های بالقوه توریسم درمانی دنیا مطرح کرده است که افزون بر کسب درآمد و کمک به اقتصاد کشور، می‌تواند زمینه‌ساز اشتغال پزشکان در خارج از مرزها و همچنین، صادرات تجهیزات پزشکی باشد.

یکی از توانمندی‌های مهم ایران در حوزه علوم پزشکی، درمان ناباروری است. اگرچه آمار ناباروری در جهان و به ویژه در کشور ما بالا است، اما در دهه‌های اخیر پیشرفت‌هایی چشمگیر در زمینه درمان ناباروری به دست آمده و ایران نیز در این حوزه به دانش و فناوری‌های ارزشمندی دست یافته است، به گونه‌ای که بسیاری از زوج‌های مبتلا به ناباروری، می‌توانند به درمان موفق و داشتن فرزند امیدوار باشند.

این پیشرفت‌ها در زمینه درمان ناباروری و فراهم آمدن امکانات و تجهیزات لازم برای درمان در کشور می‌تواند بسیاری از پیامدهای اجتماعی، روانی و خانوادگی ناشی از این معضل را بکاهد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، دکتر محمد مهدی آخوندی، از بنیانگذاران درمان ناباروری در ایران و رییس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا، با بیان اینکه اکنون بیش از 50 مرکز درمان ناباروری اعم از دانشگاهی و غیردانشگاهی در کشور فعالیت می‌کنند، اشاره کرد که بسیاری از بیماران کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عرب زبان و آسیای میانه، به مراکز درمان ناباروری‌ ایران اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه اکنون خدمات درمان ناباروری در کشور ایران همپای مراکز بین‌المللی دنیا است،‌ بیان کرد: از دلایل این امر، حضور متخصصان کشور در سمینارها و کنفرانس‌های بین‌المللی مرتبط با موضوعات ناباروری، تعامل موثر با دانشمندان این علم در دنیا و برخورداری از اطلاعات روز در درمان ناباروری است. از دیگر دلایل این استقبال، برخورداری مراکز درمان ناباروری ایران از استانداردهای بالا در زمینه سطح درمان، نیروی انسانی متخصص، تجهیزات و دارو است. اگرچه هزینه‌های درمان ناباروری، اصولا بالا است و عدم پوشش بیمه به این مشکل دامن می‌زند، اما هزینه‌های درمان ناباروری در ایران، یک پنجم هزینه درمان در کشورهای همجوار و اروپایی، و یک دهم هزینه درمان در آمریکا و کانادا است. به همین سبب، عده زیادی برای درمان از کشورهایی، مانند ارمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، ترکمنستان و عراق، عازم ایران می‌شوند و بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور ترجیح می‌دهند که برای درمان ناباروری خود به ایران مراجعه نمایند.

رییس مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا در ادامه افزود: متاسفانه ورود دلالان به عرصه توریسم درمانی پیامدهای نامطلوب بسیاری برای کشور به دنبال داشته است و به یقین، موجب اختلال در جذب بیماران خارجی خواهد شد. باید توجه داشت که یک زوج، در صورت مواجهه با مشکل ناباروری، اگر به مراکز درمانی تخصصی مراجعه نکنند و از حضور آنها آگاهی نداشته باشند، به تخصص‌های مختلف و پراکنده مراجعه خواهند کرد و در مسیر درمان ناصحیح قرار می‌گیرند. این درمان نادرست و بی‌فایده، هزینه‌های مالی بسیاری به زوج تحمیل می‌کند و به دلیل بی‌نتیجه بودن، آثار روانی مخربی برای آنها به همراه دارد. افزون بر‌ آن، چنین سوء استفاده‌ای از سوی دلالان صنعت گردشگری درمانی به بی‌اعتمادی بیماران خارجی نسبت به خدمات درمانی در ایران منجر خواهد شد.

آخوندی افزود: برای رفع این مشکلات، نیازمند برنامه‌ریزی و اختصاص اعتبارات مناسب هستیم. با توجه به رشد اقتصادی حوزه بهداشت و درمان و حجم بالای تجارت در حوزه توریسم درمانی، بیش از یک میلیارد دلار در خاورمیانه و بیش از 45 میلیارد دلار در جهان، باید فرصت‌های موجود در بازار سودآور کشورهای خاورمیانه، به ویژه منطقه خلیج‌فارس و کشورهای آسیای شرقی شناسایی شوند تا زمینه ارایه خدمات در این حوزه فراهم شود. برای تحقق این هدف ضروری است که سازمان‌های مرتبط، افراد و شرکت‌های مرتبط با حوزه‌ درمان و صنعت سلامت در کشور، نگاهی مدبرانه به صنعت گردشگری درمانی داشته باشند.

رییس پژوهشگاه ابن‌سینا ضمن تاکید بر اینکه امروزه خدمات درمان ناباروری به صورت یک درمان فوق تخصصی گروهی، با داشتن امکانات و وسایل منحصر به فرد در مراکز درمان ناباروری ارایه می‌شود، بر توانمندی‌های مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، تحت نظر پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی – ابن‌سینا، اشاره کرد و افزود: این مرکز با همکاری مشترک مرکز درمان ناباروری دانشگاه لوبک آلمان از پاییز 1382 شروع به فعالیت کرد و اکنون از هفت کلینیک درمان ناباروری، درمان سقط مکرر، درمان‌های جایگزین (اهدا)، سلامت جنسی،‌ اندومتریوز، سلامت مادر جنین و نوزاد و کلینیک پستان برخوردار است و در عین حال،‌ خدمات جامع پاراکلینیک و بستری را نیز به صورت یکجا (One Stop Fertility Clinic ) به مراجعان ارایه می‌دهد. این مرکز به عنوان مرکزی ممتاز در ارایه خدمات اهدا به زوج‌های نابارور و نخستین مرکزی که به صورت اختصاصی در کشور به درمان سقط مکرر و عدم موفقیت مکرر درمان ناباروری می‌پردازد، در حال فعالیت است.

آخوندی افزود: همچنین در این مرکز، نخستین کلینیک تشخیص و درمان اختصاصی اندومتریوز که از شایع‌ترین علت‌های نازایی در زنان به شمار می‌رود، راه‌اندازی شده است. کلینیک سرطان و دیگر بیماری‌های پستان نیز از دیگر کلینیک‌هایی است که با هدف پیشگیری زودرس سرطان پستان در این مرکز در حال فعالیت است.

رییس مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا همچنین از شروع به کار نخستین کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن‌سینا خبر داد و افزود: پیشگیری از معلولیت‌ها و ارتقای سلامت جنین، مادر و نوزاد، از مهم‌ترین اهداف تاسیس این کلینیک فوق تخصصی است.

آخوندی یادآور شد: در این کلینیک زوج پیش از ازدواج، طی دوران بارداری و پس از بارداری، برای پیشگیری از معلولیت در فرزندانشان، می‌توانند از مشاوره‌های متخصصان تغذیه، بیماری‌های داخلی و عفونی، ژنتیک، زنان، ایمونولوژی، اورولوژی، جنین‌شناسی، سلامت جنسی و … به صورت جامع استفاده کنند.

رعایت آخرین استانداردهای ملی و بین‌المللی در زمینه نیروی انسانی مجرب، تجهیزات کامل (تشخیصی – درمانی) و فضای مناسب برای ارایه خدمات جراحی‌های تخصصی (Day Clinic ) و درمان‌های ناباروری و سقط مکرر، همکاری علمی و درمانی مشترک با مرکز ART دانشگاه لوبک آلمان، از معتبرترین مراکز درمان ناباروری و سقط مکرر در اروپا، طراحی، نصب و بهره‌برداری سیستم جامع مدیریت اطلاعات بیماران نابارور برای نخستین بار در کشور (Paperless System)، انجام کلیه درمان‌های ناباروری و سونوگرافی‌های مرتبط، درمان‌های تخصصی مربوط به سقط‌های مکرر،‌اهدای گامت، جنین، رحم جایگزین،‌ ارایه خدمات مربوط به حفظ باروری (انجماد تخمک، انجماد اسپرم، انجماد بافت‌های زایشی (تخمدان و بیضه) و ارایه خدمات حمایتی، اجتماعی و روانشناختی برای زوج‌های نابارور از جمله توانمندی‌های این مرکز برای جذب توریست‌های نیازمند درمان ناباروری از دیگر کشورها است.

همچنین این مرکز با برخورداری از آزمایشگاه‌های تخصصی آندرولوژی، ژنتیک سلولی و مولکولی، پاتولوژی، تشخیص طبی، ایمونولوژی و فلوسایتومتری، بررسی اتوپسی جنین، تشخیص نقایص ژنتیکی پیش از انتقال جنین به رحم (PGD)، تعیین جنسیت جنین پیش از انتقال جنین (Sex Selection)، تشخیص بیماری‌های ژنتیکی پیش از تولد (PND) و نمونه‌گیری از جفت و مایع جنین، زوجین را از مراجعه به دیگر مراکز برای دریافت این بی‌نیاز می‌کند.

وی درباره خدمات توریسم درمانی در مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا نیز گفت: در این مرکز امکانات ویژه برای بیماران خارج از کشور ارایه می‌شود که از آن جمله می‌توان به انجام خدمات تشخیصی و درمانی در حداقل زمان ممکن، اختصاص مترجم و مامای ویژه به اتباع خارجی برای همراهی، هماهنگی و پیگیری کلیه امور بیماران و اختصاص متخصصان سطح یک به ایشان است.

به گفته رییس مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا، بیماران خارجی همچنین می‌توانند در این مرکز روند درمان خود را به صورت غیر حضوری از طریق ایمیل و تلفن هم پیگیری کنند.

آخوندی اظهار امیدواری کرد که صنعت گردشگری پزشکی در کشور ایران که همواره در زمینه پزشکی پیشرو و الگوی کشورهای منطقه بوده است، بتواند با برنامه‌ریزی دقیق و همه جانبه مسوولان، توسعه یابد.

انتهای پیام

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,748
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13696
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری