خانه » شهر من » اجتماعی » رییس سازمان محیط زیست: میزان تولید پسماند در کشور 150 گرم بالاتر از سرانه جهانی است

رییس سازمان محیط زیست: میزان تولید پسماند در کشور 150 گرم بالاتر از سرانه جهانی است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: روزانه 48 هزار تن پسماند خانگی در کشور تولید می شود این در حالی است که 73 درصد از پسماندهای ایران مواد ارگانیک هستند ...

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: روزانه 48 هزار تن پسماند خانگی در کشور تولید می شود این در حالی است که 73 درصد از پسماندهای ایران مواد ارگانیک هستند .

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهندس محمد جواد محمدی‌زاده، معاون رییس‌جمهوری در مراسم گشایش دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی مدیریت پسماند،‌ بازیافت و بیومس در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با اشاره به این که نقشه راه مدیریت اجرایی پسماند برای 31 استان کشور تدوین و به تمام دستگاه ها ابلاغ شده است افزود: این نقشه راه برای تمام انواع پسماندها اعم از خانگی، صنعتی، کشاورزی،‌ بیمارستانی و ویژه تدوین شده است.

وی اظهار داشت: روزانه 48 هزار تن پسماند خانگی در کشور تولید می شود و در واقع باید گفت میزان تولید پسماند در کشور 150 گرم بالاتر از سرانه جهانی است این در حالیست که 73 درصد از پسماندهای ایران مواد ارگانیک هستند .

محمدی زاده با بیان اینکه 98 درصد جمعیت شهری کشور تحت خدمات مدیریت پسماند قرار گرفته اند، گفت: با تمام اقدامات انجام شده به نظر می رسد هنوز به 50 کارخانه کمپوست، 52 کارخانه کاغذسوز،‌ 82 کارخانه پلاستیک سوز،‌ 4 کارخانه پلت (پلاستیک هایی که قابلیت خردشدن دارند) و 20 کارخانه زباله سوز در کشور نیازمند هستیم.

وی در مورد زباله‌های بیمارستانی خاطرنشان کرد: روزانه 400 تن زباله بیمارستانی در کشور تولید می شود که 75 درصد آنها زباله های عادی است یعنی تنها بین 10 تا 25 درصد آنها ویژه و خطرناک است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پیش بینی می شود در سال 1404 بیش از 202 هزار تن زباله ویژه صنعتی و معدنی داشته باشیم.

وی در ادامه به پسماندهای الکترونیکی به عنوان یک پدیده جدید در جهان اشاره کرد و گفت: امروزه استفاده از لپ تاپ و رایانه در منازل و ادارات جزو ضروریات زندگی شده است که این وسایل الکترونیکی پس از خراب شدن و بلااستفاده شدن به عنوان پسماند در محیط زیست باقی می‌مانند . در حال حاضر سالانه حدود 3 میلیون تن زباله صنعتی در کشور تولید می شود.

محمدی‌زاده ادامه داد: برای جلوگیری از این کار که به نوعی هدررفت سرمایه است،‌ باید به کارکنان بیمارستان ها و مراکز بهداشتی آموزش داده شود تا زباله های آشپزخانه را با زباله های اتاق عمل مخلوط نکنند.

وی افزود: در زمینه بی خطرسازی زباله های بیمارستانی در کشور اقدامات خوبی انجام شده و با توافقی که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتیم تا پایان امسال تمام بیمارستان های کشور به دستگاه بی خطرسازی زباله های بیمارستانی مجهز می شوند.

به گفته محمدی‌زاده،‌ از سال آینده مراکز سرپایی، مطب ها و تزریقات نیز به دستگاه بی خطر سازی زباله تجهیز می شوند .

وی افزود: همچنین 170 میلیون تن زباله کشاورزی در کشور وجود دارد که متاسفانه تاکنون اقدام مفیدی برای امحای این زباله ها انجام نشده است . این در حالیست که روزانه 160 هزار تن پسماند صنعتی در کشور تولید می شود که سهم تهران از آن 450 تن است.

وی ادامه داد: برخی از این پسماندهای صنعتی سمی هستند و برخی نیز قابلیت انفجار،‌ اشتعال و خورندگی دارند که باید با برنامه های علمی و اصولی آنها را مدیریت کرد.

وی گفت: سرمایه گذاری مناسب برای بازیافت انواع پسماندها،‌ آموزش تفکیک زباله از مبدا و استفاده مجدد از زباله ها از جمله پیشنهادهایی است که ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون مطرح شده است اما هنوز تا هدف نهایی فاصله زیادی داریم که باید سرمایه گذاری در این بخش را با جدیت هرچه بیشتر دنبال کنیم.

انتهای پیام

چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,677
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13592
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری