خانه » شهر من » اجتماعی » مجتهدزاده: مصوبه افزایش جمعیت و ارتقای نرخ باروری امروز نهایی می‌شود

مجتهدزاده: مصوبه افزایش جمعیت و ارتقای نرخ باروری امروز نهایی می‌شود

...


رییس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، گفت: یکی از مصوبات ستاد ملی زن و خانواده افزایش جمعیت و ارتقای نرخ باروری است که امروز نهایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار«زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مریم مجتهد زاده در چهارمین همایش سراسری روز ملی خانواده که با حضور وزیر آموزش و پرورش در اردوگاه باهنر برگزار شد، گفت: باید در کتاب‌های درسی مطالب مرتبط با خانواده تغییر و بازنگری شود که در این راستا ستادی در آموزش و پرورش تشکیل شده تا کتب درسی را متناسب با بحث خانواده بازنگری کند.

ایجاد رشته‌های دانشگاهی جدید مرتبط با موضوع خانواده

وی با بیان اینکه درس‌های دانشگاهی نیز نیاز به بازنگری دارند، از ایجاد رشته‌های جدید مرتبط با موضوع خانواده و رشته‌هایی مانند پژوهش خانواده خبرداد وتصریح کرد: در بحث اشتغال زنان نیز باید اقداماتی صورت بگیرد که زنان امنیت شغلی داشته باشند که این موضوع نیز به تصویب ستاد ملی زن و خانواده رسیده و به زودی ابلاغ خواهد شد.

مصوبه افزایش جمعیت و ارتقای نرخ باروری امروزتصویب می‌شود

مجتهدزاده همچنین از تصویب مصوبه افزایش جمعیت و ارتقای نرخ باروری در ستاد ملی زنان و خانواده طی امروز خبر داد.

رییس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به دورکاری زنان، گفت: زنان دارای فرزند زیر5 سال و زنان سرپرست خانوار و همچنین زنان دارای فرزند معلول در اولویت دورکاری قرار دارند.

وی با اشاره به طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها که از سوی وزارت آموزش و پرورش اجرا می‌شود، افزود: این مصوبه را در دولت گذرانده‌ایم که بر این اساس زنان دارای فرزند دبستانی در روزهای پنجشنبه از دورکاری استفاده کنند.

مجتهدزاده در ادامه با اشاره به برخی تسهیلات ارائه شده برای زنان شاغل و دانشجو، اظهار کرد: بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده مرخصی زایمان از شش ماه به 9 ماه افزایش خواهد یافت و زنان پس از آن می‌توانند 21 ماه مرخصی بدون حقوق داشته باشند، همچنین زنان می‌توانند بدون نگرانی از بازگشت به شغل خود، به کار قبلی خود بازگشته و این روند تا 10 سال به صورت شناور برای آنها قابلیت اجرا دارد.

وی افزود: زنانی که در حال تحصیل هستند نیز در مصوبات اخیر مورد توجه قرار گرفته‌اند به این نحو که چهار ترم به طول تحصیل آنها اضافه می‌شود و می‌توانند 50 درصد واحدهای دانشگاهی خود را به صورت غیر حضوری بگذرانند، همچنین هر ترم نیز 8 واحد کمتر از سایر دانشجویان واحد بردارند.

کاهش ساعت کار زنان در دست بررسی

رییس مرکز امور زنان و خانواده همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: یکی از مصوباتی که پس از مدتها در جریان کار قرار گرفت مصوبه کاهش ساعت کار زنان بود که سال 88 به دولت رفت و نوبت رسیدگی به آن به تازگی رسیده است که البته این طرح با توجه به اجرای طرح دورکاری کارآیی گذشته را ندارد.

وی با اشاره به تشکیل ستاد زن و خانواده، گفت: این ستاد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد و پس از آنکه آیین نامه‌های مربوطه را نوشت آن‌را به دستگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم و مصوبات این ستاد نیز همانند مصوبات هیات وزیران خواهد بود.

مجتهدزاده در خاتمه اظهار کرد: ازدواج آگاهانه به هنگام و سالم، تقویت کارکرد خانواده، نهادینه کردن نقش‌ها به عنوان پدر و مادر، حقوق اعضای خانواده در قبال یکدیگر، طرح و برنامه ریزی الگوی خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی و تحکیم بنیان خانواده از مواردی است که در دستور کار ستاد زن و خانواده قرار گرفته است.

انتهای پیام

شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,457
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13437
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری