خانه » سلامت » تشخیص آلزایمر 20 سال قبل از بروز علائم

تشخیص آلزایمر 20 سال قبل از بروز علائم

...


متخصصان مغز و اعصاب آمریکا در یک مطالعه جدید دریافتند شناخت نوعی بیماری آلزایمر در نوجوانان، تقریبا 20 سال پیش از بروز علائم آن می‌تواند راه را برای تشخیص زودهنگام این بیماری و بهبود روش‌های درمانی آن همواره سازد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، در این مطالعات معلوم شده است حدود نیمی از یک گروه 44 نفری از نوجوانان 18 تا 26 ساله‌ای که در این آزمایش شرکت داشته‌اند، حامل یک جهش ژنتیکی موسوم به PSEN1) Presenilin1) هستند که احتمال ابتلا به آلزایمر را در سنین نوجوانی افزایش می‌دهد.

به نوشته روزنامه دیلی اکسپرس، تصویربرداری‌های مغزی، چند تست خون و تجزیه و تحلیل‌های انجام شده روی مایع مغزی – نخاعی (CSF) نشان داد که از 44 نوجوان شرکت‌کننده، 20 نفر حامل ژن PSEN1 هستند.

متخصصان انستیتو آلزایمر بانر در آریزونا، دانشگاه بوستون و دانشگاه آنتیوکویا در آزمایشات خود متوجه تفاوت‌های قابل توجهی در ساختار و عملکرد مغزی بین دو گروه شده‌اند.

به گفته این متخصصان، نوجوانانی که حامل ژن جهش یافته PSEN1 هستند، فعالیت بیشتری را در نواحی از مغز موسوم به هیپوکامپ که در عملکرد حافظه نقش دارد و پاراهیپوکامپ، تجربه می‌کنند و همچنین حجم سلول‌های خاکستری در نواحی خاصی از مغز این نوجوانان کمتر است.

نتایج این آزمایشات همچنین نشان داد که مایع مغزی – نخاعی در نوجوانان حامل این ژن، حاوی مقادیر بیشتری از پروتئینی است که در رسوب کردن پلاک‌های آمیلوئید در مغز نقش دارد. این پلاک‌ها زیست نشانگر اصلی این بیماری آلزایمر هستند.

انتهای پیام

جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 2,036
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13432
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری