خانه » شهر من » زندان هایی که تبدیل به موزه شدند

زندان هایی که تبدیل به موزه شدند

زندان محلی است برای عبرت گرفتن مجرمان و در طول تاریخ نیز زندان های مختلفی وجود داشته اند که در مورد آن ها داستان های زیادی نیز گفته می شود. به ...

زندان محلی است برای عبرت گرفتن مجرمان و در طول تاریخ نیز زندان های مختلفی وجود داشته اند که در مورد آن ها داستان های زیادی نیز گفته می شود.

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، زندان از آن جایی که محل نگه داری مجرمان است در افکار مردم به یک محلی بسیار کثیف و پر از خشونت تبدیل شده است از همین رو شاید دیدن آن خیلی خالی از لطف نباشد.در نقاط مختلف دنیا و بسیاری از کشورها زندان های قدیمی و مخوف را به جای آنکه تخریب کنند به موزه تبدیل می شوند. این باعث می شود تا بسیاری از افرادی که مشتاق به دیدن زندان ها هستند به آنجا رفته و به آرزویشان برسند.

زندان قصر- ایران

“قصر” در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ قجری بوده که از پل سیدخندان تا محل فعلی زندان مساحت داشته و با این وجود پیشینه ای بیش از 100 سال دارد. در دوره ای که رضا خان روی کار می آید، تصمیم می گیرد کاخ شاهی را به جای دیگری منتقل کند و پیرو این تصمیم نیمی از این فضا به مخابرات واگذار و بخش های دیگر هم به ارتش و زندان تبدیل می شوند.

در زمان پهلوی دوم و در دوره پس از انقلاب اسلامی نیز “قصر” همچنان به عنوان یک زندان مورد استفاده قرار گرفت تا سال 1383 که دستور تعطیلی آن صادر شد و بعد از مدتی در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت.

این زندان چند روز پیش با نام جدید”باغ موزه قصر” بار دیگر افتتاح شد. قصر” دارای دو بخش تفرجگاهی است.در باغ موزه قصر یک “ماز” هزار تو ایجاد شده که محل استراحت و تفریح بازدیدکنندگان است و در ضلع غربی باغ موزه قرار دارد.

زندان کلینک – انگلستان

“کلینک” یک زندان بسیار معروف در “سوسوارک” انگلستان است و در قرن 12 از ان بهره برداری شد . این زندان تا سال 1780 در حال خدمت بود اما بعد از آن برای مدت طولانی به صورت متروک در آمد.

این زندان به نوعی قدیمی ترین زندان مردان و زنان در کل انگلستان است. این زندان همچنین در سال 1780 دچار آتش سوزی شد و پس از آن نیز هیچگاه ساخته نشد. این روزها این زندان به موزه ای برای عموم تبدیل شده است و بسیاری از مردم روزانه از آن دیدن می کنند.

زندان آلکاتراز- آمریکا

یکی از مخوف ترین و همچنین معروف ترین زندان های دنیا بدون شک”آلکاتراز” است. این زندان که در یک جزیره در میان اقیانوس قرار دارد از جمله مناطق کالیفرنیا آمریکا به شمار می رود.  این زندان در سال های 1868 تا 1933 به عنوان یک زندان نظامی استفاده می شد اما بعد از آن تا سال 1963 به یک زندان عمومی تبدیل شد.

این زندان به خاطر مخوف بودنش و به علت اینکه مدت زیادی از عمرش گذشته بود تعطیل شد و سپس در سال 1986 به عنوان یک جاذبه توریستی به ثبت ملی رسید. ای روزها افراد بسیار زیادی از این زندان بازدید می کنند و به عنوان یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در “سانفرانسیسکو”  شناخته می شود

زندان داگشای – هند

یکی از بزرگترین زندان های هند نیز این روزها به موزه تبدیل شده است. زندان “داگشای” که در سال 1849 افتتاح شده بود به عنوان یکی از ترسناکترین زندان های هند شناخته می شود. این زندان دارای 54 سلول بسیار تنگ بوده است که تنها راه رسیدن هوا به آن ها سوراخ های ریز کف سلول بوده است. این زندان در سال 2011 بعد از بیش از 150 سال خدمت بازنشسته شد و به یک موزه تبدیل شد.

موزه عبرت – ایران

دوران 25 ساله حکومت پهلوی دوم ، پس از کودتای ننگین 28 مرداد یکی از تاریکترین دوران در تاریخ سرزمین ایران بود. پلیس مخفی رژیم شاه به نام ساواک به سرعت تبدیل به سازمانی مخوف و ترسناک شد که هر گونه صدای مخالفت با رژیم شاهنشاهی را برنتافته و به سرعت در نطفه خفه می کرد. چند سال پس از تشکیل این سازمان ، با کمک سرویس های جاسوسی رژیم صهیونیستی و آمریکا کمیته ای مشترک از ساواک ، اطلاعات ارتش شاهنشاهی و شهربانی تشکیل شد و نام ” کمیته مشترک ضد خرابکاری” را برای خود برگزید.

این سازمان یکی از منفورترین تشکیلات انتظامی و امنیتی در تاریخ ایران لقب گرفت . این کمیته دارای بازداشتگاهی موقت بود که در حوالی میدان توپخانه سابق قرار داشت. این بازداشتگاه موقت مکانی بود که دستگیر شدگان در مرحله اول به آن وارد می شدند و تحت شدیدترین شکنجه های جسمی و روحی قرار می گرفتند. این مکان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به موزه عبرت تغییر نام پیدا کرد تا یادگاری باشد از دوران تاریک رژیمی که بدترین ظلمها را بر مردم خود روا داشت.

سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 2,218
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13339

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری