خانه » دکوراسیون » کهن‎ترین بطری و نامه دریایی جهان، نامه‌ای علمی و صدساله از آب درآمد

کهن‎ترین بطری و نامه دریایی جهان، نامه‌ای علمی و صدساله از آب درآمد

با کشف یک نامه دیگر در یک بطری در بسته در دریا قدیمی‌ترین پیام  رها شده در دریابه 98 سال رسید. اما نامه بدست آمده متعلق به 98 سال قبل ...

با کشف یک نامه دیگر در یک بطری در بسته در دریا قدیمی‌ترین پیام  رها شده در دریابه 98 سال رسید. اما نامه بدست آمده متعلق به 98 سال قبل که آوریل گذشته به دست یک کاپیتان اسکاتلندی در نزدیکی جزایر همین کشور رسید، برخلاف انتظار یک نامه شخصی یا رمانتیک نبود.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی؛ نشنال جئوگرافی این نامه دارای متنی بود به این مضمون که : یابنده عزیز لطفا هر زمانی که این نامه را یافتید، محل وزمان دقیق یافتن آن را در این کارت یادداشت کنید و سپس آن را به نزدیک‌ترین اداره پست برسانید. شما خواننده این پیام را به زودی آگاه خواهیم کرد که ازکجا و درچه زمانی این پیام در دریا رها شده است. هدف ما بررسی و کشف مسیر جریان‌های عمیق آب در دریای شمال است. این نامه در انتها از این که متن نامه رها شده احتمالا برخلاف انتظار یابنده، متنی شخصی و رمانتیک نیست، نوشته است: با پوزش از رمانتیک‌ها!

طبق همین گزارش این پیام که در یک بطری توسط “اندرو لیپر” پیدا شده، طبق گواهینامه گزارش رکوردهای جهانی گینس در 30 اگوست 2012 قدیمی‌ترین گزارش از نوعی روش پژوهش علمی است که نزدیک به یک قرن از عمر آن می‌گذرد.

در راستای حفاظت ازاین بطری و این گونه نامه ها،  کاپیتان “هانتر براون” از دانشکده ناوبری گلاسکو به منظور بررسی جریان آب‎های اقیانوسی محلی، این بطری را به شماره B646 درکنار  بطری قدیمی دیگری مربوط به 10 ژوئن 1914 ثبت کرده است.

“بیل تورل” ازکارشناسان دانشکده علوم دریایی اسکاتلند می‌گوید:«بطری‌های حاوی نامه و رها شده در محیط‌های دریایی برای اقیانوس شناسان در اوایل قرن بیستم راهی برای کسب اطلاعات مهم بود که به آنان امکان می‌داد تصویری از الگوهای گردش آب در دریاهای اطراف اسکاتلند بدست اورند.»

اما نکته عجیب این جاست که این بطری نیز درست همانند رکورد قبلی بطری‌ها و پیام‌های دریایی مربوط به 1917، د رسال 2006 توسط “مارک اندرسن” یکی از دوستان لیپر آن هم درست درهمان کشتی که لیپر سفر می‌کرده، یعنی ” کشتی کاپیوس” ، کشف شده است. لیپر با اظهار شگفتی از این اتفاق می‌گوید:«این اتقاق درست همانند آن است که دوبار دریک لاتاری برنده شوید.»

هرچند این بطری‎ها طبق رکورد گینس کهن‌ترین بطری‌های حاوی نامه از گذشته هستند، اما تاریخ ارسال پیام با استفاده از بطری‌های رها شده در آب، به تاریخ کهن باز می‌گردد و طبق شواهد تاریخی یکی از فیلسوفان یونان باستان برای اثبات یک پدیده جغرافیایی در مدیترانه، دست به این کار زده بود که البته هیچ گزارشی حاکی از بازگشت و دریافت جواب توسط این فیلسوف درتاریخ ثبت نشده است.

موارد دیگری نیز در تاریخ ثبت شده است که ارسال پیام دربطری توسط ملکه الیزابت درقرن شانزدهم میلادی و نیز پیام دیگری در بطری درقرن 18 میلادی توسط یک ژاپنی سرشناس، از این جمله است. این ژاپنی مردی بود به نام “چانسوکه ماتسویاما”  که بطری و نامه‌اش را درجریان غرق شدن کشتی‌اش در سواحل جنوب اقیانوس آرام به دریا رها کرده بود.

این نامه هم  در سال 1935 در نزدیکی روستایی که ماتسویاما متولد شده بود، بدست آمد. اما ظاهرا از این نامه هم اکنون اثری دردست نیست.

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,394
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13265
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری