خانه » شهر من » اجتماعی » معاون مرکز امور زنان: آموزش خانواده برای شاغلان جوان به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد

معاون مرکز امور زنان: آموزش خانواده برای شاغلان جوان به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، گفت: هفته گذشته از سوی دکترعزیزی معاون مدیریت نیروی انسانی ریاست جمهوری مصوبه‌ای به همه دستگاه‌های اجرایی مبنی بر« ...

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، گفت: هفته گذشته از سوی دکترعزیزی معاون مدیریت نیروی انسانی ریاست جمهوری مصوبه‌ای به همه دستگاه‌های اجرایی مبنی بر« آموزش خانواده» به مدت 24 ساعت برای شاغلان جوان ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار«زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زهرا سجادی معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در میزگرد خبری بررسی «سبک زندگی ایرانی – اسلامی» که درغرفه ایسنا در نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات با حضور مسعود امینی مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان و عسگر ملکی مدیر کل دفتر برنامه ریزی تربیتی وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، افزود: 124 هزار نفر در کشور 5 سال اول زندگی مشترک خود را تجربه می‌کنند و این آموزش‌ها برای آنان برگزار می‌شود البته ممکن است یکی از زوجین و یا هر دوی آنها شاغل باشند، ولی این آموزش‌ها برای هم زن و هم شوهر برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: آموزش ضمن خدمت زوج‌های شاغل که 5 سال اول زندگی مشترک خود را تجربه می‌کنند کار بسیار بزرگی است و این آموزش‌ ضمن خدمت می‌تواند به مدت 5 سال برپا شود.

سجادی با بیان اینکه برای کاهش آمار طلاق انتخاب عاقلانه و زندگی عاشقانه را توصیه می‌کنیم، اظهار کرد: در حال حاضر جای این دو عامل عوض شده است؛ اما لازم است برای کاهش آمار طلاق زوج‌های جوان را آموزش دهیم. دراین جهت با هماهنگی‌های صورت گرفته با نهاد نمایندگی ولایت فقیه در دانشگاه‌ها، آموزش‌های پیش از ازدواج را برگزار می‌کنیم و آموزش‌های پس از ازدواج نیز در قالب «مطلع مهر» به زوج‌های جوان آموزش داده می‌شود.

برگزاری آموزش خانواده برای استادان رشته‌های روانشناسی، پزشکی و احکام خانواده از 18 آبان ماه

سجادی در ادامه این میزگرد خبری گفت: خوشبختانه استارت برگزاری طرح «مطلع مهر» زده شده و دوره آزمایشی آن برپا شده است و قرار است 18 آبان ماه در سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس به مدت شش هفته برای استادان رشته‌های روانشناسی، پزشکی و احکام خانواده این آموزش‌ها داده شود.

آموزش به شاغلین دستگاه‌ها از اول دی

وی تاکید کرد: به منظور تغییر سبک زندگی تنها نمی‌توان با رویکرد علمی عمل کرد؛ بلکه لازم است سبک رفتاری نیز تغییر کند. بنابراین از اول دی ماه برنامه‌های آموزش شاغلان در دستگاه‌های مربوطه انجام می‌شود.

سجادی در ادامه اظهار کرد: دبیرخانه نشست راهبردی مقام معظم رهبری در مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری افتتاح شده است و قرار است سلسله همایش‌هایی را در سطح کشور برگزار کنیم . به طوریکه این نشست‌ها در استان‌های یزد، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و خوزستان این همایش‌ها با رویکرد ترویجی و در تهران به صورت فراگیر و رویکرد ترویجی تحقیقی انجام می‌شود.

وی با اشاره به موضوع‌های این همایش گفت: از جمله موضوعات این همایش‌ها، می‌توان به سبک زندگی، عدالت جنسیتی، اقتضائات استانی، می‌توان اشاره کرد و علاوه بر آن کرسی‌های آزاداندیشی نیز برپا می‌شود.

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری افزود: دبیرخانه نشست راهبردی در تهران به صورت ملی برگزار می‌شود؛ چرا که از کلیه استان‌های کشور افرادی در آن حضور دارند و مقالات منتخب آن چاپ می‌شود ولی در استان‌ها مقالات مربوط به همان استان مطرح می شود و بهترین مقالات در روز همایش قرائت خواهد شد.

سجادی خاطرنشان کرد: درمرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری سه کار را با هم انجام می‌دهیم. اولین کار مربوط به امور زیربنایی که در ستاد ملی زن و خانواده است انجام می‌شود، علاوه بر آن در راستای ماده 230 قانون برنامه پنجم توسعه نیز اقداماتی صورت گرفته و برنامه‌های راهبردی نیز انجام می‌دهیم.

قانون باید برای حق و حقوق زن و مرد متقن شود

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری درباره راه‌های حفظ حقوق متقابل زن و مرد، زن و شوهر و حفظ کرامت زن در محیط کار، اظهار کرد: این موضوعات دو بخش دارد یک بخش مربوط به مسائل حقوقی است و ر این جهت لازم است در لوایح و قوانین تغییر و تحول به وجود آوریم و قانون برای حق و حقوق طرفین متقن شود. متاسفانه برخی از قاضیان ممکن است طرفدار مرد یا زن باشند این در حالی است که عدالت باید رعایت شود.

آموزش حقوق به زنان در دولت‌های گذشته اختلافات بین خانواده‌ها را افزایش داد

وی با بیان اینکه برای تغییر در سبک زندگی روی مسائل حقوقی تکیه نکرده‌ایم، گفت: در دولت اصلاحات به زنان آموزش حقوق می‌دادند و این امر باعث افزایش اختلافات می‌شد و افزایش آمار طلاق در حال حاضر مربوط به عملکرد این دولت است و به دولت نهم و دهم برنمی‌گردد.

وی افزود: آموزش حقوق به زنان دادن موجب می‌شود که توقعات آنان بالا برود و هیچ تعاملی با همسر خود نداشته باشند؛ اما در دولت‌های نهم و دهم به آموزش‌های حقوق به طرف مقابل پرداخته‌ایم چرا که حق و تکلیف دو روی یک سکه هستند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا که آیا بهتر نبود حقوق و تکالیف را به صورت همزمان به زوجین آموزش می‌دادید، اظهار کرد: به طور طبیعی همه به دنبال حق خود هستند و با توجه به اطلاع رسانی رسانه‌ها همه حقوق خود را می‌شناسند؛ اما مهم حاکمیت اخلاق در خانواده است. بنابراین پیش از آموزش حقوق باید پایبندی به اخلاق را به زوجین سفارش کنیم.

سجادی در پایان این نشست تاکید کرد: مقام معظم رهبری برای همه ما در مورد «سبک زندگی» تعیین تکلیف کرده‌اند و با توجه به کمبود بودجه، دستگاه‌های مختلف می‌توانند به راحتی با یکدیگر تعامل داشته باشند و کارها را انجام دهند که در این جهت مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری کارهایی را با همکاری وزارت ورزش و جوانان انجام می‌دهد.

انتهای پیام

چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,673
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13101
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری