خانه » سینما و فیلم » مستند «حرفه ایرانی» در هالیوود

مستند «حرفه ایرانی» در هالیوود

مستند «حرفه ایرانی»، داستان یک سال از حضور کوین شپرد، بسکتبال آمریکایی را در ایران روایت می‌کند. او در یک دوره عضو تیم «آ.اس شیراز» بود. به گزارش کافه سینما، این ...

مستند «حرفه ایرانی»، داستان یک سال از حضور کوین شپرد، بسکتبال آمریکایی را در ایران روایت می‌کند. او در یک دوره عضو تیم «آ.اس شیراز» بود.

به گزارش کافه سینما، این مستند 92 دقیقه‌ای را تیل شاودر ساخته و به همراه همسرش، سارا نجومی، آن را تهیه کرده است. خود شاودر به این مسأله اشاره کرده که در سال‌های اخیر، ورزشکاران بیش از سیاستمداران باعث ایجاد یک پل فرهنگی میان کشورهای مختلف شده‌اند و هدف او نشان دادن ورزشکاری از آمریکا بود که وارد ایران می‌شود. در حالی که دولت‌های دو کشور دچار اختلافاتی جدی‌اند.

طبق آن چه در سایت رسمی فیلم آمده، در شرایط فعلی که تمرکز جهانی بر مسائل ایران بسیار زیاد شده، عوامل فیلم فرصت را برای یک نگاه تازه به ایرانیان فراهم دیده‌اند. سارا نجومی هم به این اشاره می‌کند که اگر فرصت برای شناختن مردم یک کشور فراهم شود، می‌توان این بحث را به طور جدی‌تر مطرح کرد که به جای آغاز سریع جنگ، چه اقدامات دیگری می‌توان انجام داد.

 

نجومی در ادامه بر این تأکید می‌کند که ایران در این فیلم فقط یک نمونه است و حرف‌های فیلم را می‌توان در مورد هر کشور دیگری هم مطرح کرد. به طوری که در صورت آشنایی بیشتر نسبت به مردم هر کشوری، می‌توان قبل از قضاوت درباره آن‌ها به شناخت بهتری از آنان دست یافت.

در «حرفه ایرانی» نه تنها اوضاع زندگی شپرد را در ایران می‌بینیم، بلکه با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان که از دید یک آمریکایی مورد بررسی قرار می‌گیرند، آشنا می‌شویم. این فیلم در سال 2009 (1388) ساخته شده است. زمانی که محمود احمدی‌نژاد برای دومین بار به ریاست جمهوری ایران انتخاب شد.

 

بنابراین «حرفه ایرانی»، عملاً بخشی از ماجراهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388 را هم پوشش می‌دهد. طبق گفته شاودر، او سعی کرد مسائل و اختلافات سیاسی بین دو کشور و همچنین مسائلی که مردم ایرانی با آن روبه‌رو هستند را نشان دهد، بدون این که فیلمش حالت یک «فیلم سیاسی» را پیدا کند. بخش مهمی از فیلم، به تلاش کوین شپرد برای جدایی مسائل ورزشی و انسانی از مشکلات سیاسی می‌پردازد.

هر چند به نظر می‌رسد با توجه به همزمانی داستان فیلم با انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، شاودر نتوانسته از این دام به سلامت عبور کند و در برخی از دقایق، مستند «حرفه ایرانی» بر خلاف آن چه کارگردانش اشاره کرده، به یک فیلم سیاسی با اهداف مشخص بدل می‌شود.

چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,639
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13091

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری