خانه » بین المللی » چینیها چطور لوکس‌سواری میکنند؟

چینیها چطور لوکس‌سواری میکنند؟

مسلما هر کسی در هر نقطه جهان دوست دارد خودرویی لوکس سوار شود. آن هم خودرویی که ساخت یک شرکت صاحب‌نام بوده و هر کسی در هر نقطه دنیا بتواند ...

مسلما هر کسی در هر نقطه جهان دوست دارد خودرویی لوکس سوار شود. آن هم خودرویی که ساخت یک شرکت صاحب‌نام بوده و هر کسی در هر نقطه دنیا بتواند آنرا حتی از دور بشناسد.

مردم کشورهای مختلف هر کدام راه چاره‌ای برای دسترسی به این خودروها پیدا کرده‌اند. بعضی‌ها حاصل شدن آرزو را در کار کردن زیاد و جمع کردن پول یافته‌اند بعضی‌ها هم می‌توانند به راحتی مردم اروپا و آمریکا به این خودروها دست یابد.
مردم برخی کشورها هم به کلی از خیر خرید یک خودروی لوکس و معروف مثل بنز، بی‌ام‌و، تویوتا و هیوندا گذشته‌اند.

یک کشور اما وجود دارد که از هیچ‌کدام از این روش‌ها تبعیت نمی‌کند و برای خود ساز و کار دیگری دست‌وپا کرده‌است. این کشور چین است. آنطور که تحقیقات نشان می‌دهد چینی‌ها همیشه دوست دارند به‌روز باشند و از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنند و حسابی به خودشان ببالند.

در مقابل اما چینی‌ها بسیار اقتصادی و صرفه‌جو هستند و خرید چنین کالاهایی را حرام کردن پول‌هایشان می‌دانند.
در این شرایط یک چاره بیشتر باقی نمی‌ماند. آن هم اینکه از ابزارالات و کالاهای تکنولوژیک دیگر کشورها کپی‌برداری کنند و حداقل در ظاهر شان و ارزش خود را بالا نگه دارند.

چینی‌ها در صنعت خودرو هم دقیقا به همین ظاهرسازی تکنولوژیک رو آورده‌اند. از این رو اگر روزی در خیابان‌های چین قدم بزنید متوجه می‌شوید که دور و اطراف شما را خودروهایی بسیار لوکس فرا گرفته‌اند.

از بنز، بی‌ام‌و گرفته تا لندکروز، پرادو، دوو و دیگر خودروهای لوکس و حتی‌فوق لوکس در خیابان‌های چین، آن هم به وفور دیده می‌شود.
قضیه چیست؟ آیا چینی‌ها آنقدر پول‌دارند که می‌توانند چنین خودروهایی را خریداری کنند؟
قطعا اینطور نیست، درست است که چینی‌ها وضعیت اقتصادی بسیار مناسبی پیدا کرده‌اند اما روحیات سابقشان هنوز سرجایش است.
نکته اینجاست که آنها از بهترین‌ و برترین خودروهای لوکس جهان کپی‌برداری (نه الگوبرداری) کرده‌اند و نمونه یا کپی‌برابر اصل آن را ساخته‌اند و در حجمی انبوه به مشتری‌‌های خود فروخته‌اند.
برای مثال یکی از شرکت‌های خودروسازی با کپی‌برداری از بنز خودرویی به اسم «بید» ساخته‌اند.

این خودرو شباهتی بی نظیر با بنز دارد اما آرم و لوگوی آن به شدت نزدیک به بی‌ام‌و است. این شرکت حتی نمونه‌ای از بهترین مدل بی‌ام‌و هم ساخته‌ و راهی بازار کرده‌است.

 

تویوتا پرادو یکی دیگر از خودروهایی‌است که در تمام کشورها بسیاری را مشتاق خود کرد. چینی‌ها اما طور دیگری مدهوش این خودرو شدند.
آن هم با اینکه از صفر تا صد آنرا کپی‌برداری کرده و راهی خیابان‌های طول و دراز چین کردند. شباهت این خودروها به مدل اصلی آنقدر زیاد است که اگر به لوگوی آنها نگاه نکنیم نمی‌توانیم فرق مدل اصل با تقلبی آن را متوجه شویم.
البته نباید یک‌وقت تصور کرد که این شرکت‌ها همانطور که طرح و شکل خودروهای لوکس را کپی‌برداری می‌کنند در کیفیت هم به همین اندازه سر آمدند. این خودروهای کپی‌برابر اصل از نظر کیفیت آنچنان جای تعریفی ندارند.
نکته جالبی دیگری هم در این میان وجود دارد. آن هم کپی‌برداری از روی یک خودروی فوق‌لوکس است که حتی خود چینی‌ها را هم در زمان تولید شوکه کرد.
رولزرویس یکی از اولین سازنده‌های خودروهای فوق‌لوکس است که حقیقتا هر کسی نمی‌تواند به راحتی سراغ خرید آن رود. چینی‌ها اما حداقل برای خودشان این موضوع را ساده‌تر کرده‌اند و از روی رولزرویس خودرویی ساخته‌اند که هر کسی بتواند اقدام به خرید آن کند.
به هر حال نباید فراموش کرد اگر ظاهرسازی تکنولوژیک چین بسیاری از شرکت‌ها و کشورهای جهان را دائما آزار می‌دهد برای مردم این کشورها آنقدرها بد نبوده و حداقل به آنها اعتماد به نفسی نسبی بخشیده است.
 اعتماد به نفسی که تا چینی‌ها سوار خودروهای اصلی نشوند می‌تواند بر جای خود پایدار باشد.
سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,830
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 13001

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری