خانه » سلامت » بخورید تا عصا به دست نشوید

بخورید تا عصا به دست نشوید

پیری زودرس این روزها در جامعه زیاد دیده می‌شود. این پیری به معنای چروک شدن صورت نیست و بیشتر به عوارضی است که مخصوص پیری است اما زودتر از زمان ...

پیری زودرس این روزها در جامعه زیاد دیده می‌شود. این پیری به معنای چروک شدن صورت نیست و بیشتر به عوارضی است که مخصوص پیری است اما زودتر از زمان خودش به وجود می‌آید.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مرکز فارس این پیری زودرس را می‌توان با خوردن برخی از مواد مغذی جبران کرد.

کمبود انرژی
بدن نیاز به ویتامین B۱۲ دارد و این ویتامین که تنها در مواد غذایی حیوانی وجود دارد، علاوه بر تنظیم کردن سوخت و ساز بدن و تولید انرژی در حفظ سلامت سیستم عصبی نقش کلیدی ایفا می‌کند.
خستگی مفرط، نشانه بارز کمبود ویتامین B۱۲است که در افرادی که پروتئین حیوانی به میزان کافی نمی‌خورند دیده می‌شود. جویدن قرص‌های ضداسیدی برای التیام سوزش دل در جذب این ویتامین اختلال ایجاد می‌کند و به کمبود آن منجر می‌شود.
اگر شما به میزان کافی گوشت یا لبنیات یا مکمل حاوی B۱۲ مصرف نمی‌کنید اما هر شب ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابید و روز هم فعالیت می‌کنید ولی انرژی‌تان کم است علت آن ممکن است کمبود ویتامین B۱۲ باشد. بهتر است روزی ۲ وعده لبنیات بدون چربی و ۱۱۲ گرم گوشت بدون چربی مصرف کنید.

درد مفاصل
بدن برای حفظ غضروف مفاصل و انعطاف پذیری آن به منگنز و مس نیاز دارد. در بیشتر موارد مصرف مکمل روند فرسودگی مفاصل را کند می‌کند و درد را نیز از بین می‌برد. با انجام دادن یک آزمایش خون ساده پزشک شدت التهاب یا میزان فرسودگی مفاصل را تشخیص می‌دهد. در صورت طبیعی بودن آزمایش، مطمئن شوید که درد مفصل به دلیل بیماری روماتیسمی حاد نیست.
ماده غذایی موثر در بهبود درد مفاصل: مغز میوه‌ها، گوشت گاو و اسفناج منابع خوب مس و منگنز است اما از آن جا که نمی‌توان از طریق خوردن مس و منگنز کافی وارد بدن کرد، از مکمل استفاده کنید.

فراموشی
اسیدهای چرب جزئی از ساختار مغز است. در صورت دریافت ناکافی این گونه اسیدها از طریق برنامه غذایی، ساختار مغز ضعیف می‌شود و عملکرد آن ازجمله حافظه آسیب می‌بیند اما تنها مصرف امگا ۳ مهم نیست، بلکه تعادل مصرف امگا ۳ و ۶ اهمیت زیادی دارد.
آنچه لازم است بدانید این است که اگر ماهی، گردو یا دانه کتان تازه آسیاب شده، در برنامه غذایی شما وجود ندارد و چربی‌های دریافتی اغلب از گوشت است، امگا ۳ کافی به بدن نمی‌رسد.
ماده غذایی مورد نیاز برای تقویت حافظه: ابتدا میزان مصرف مواد غذایی عمل آوری شده را کاهش دهید و از روغن زیتون برای آشپزی استفاده کنید. هفته ای چند نوبت ماهی سالمون آب‌های آزاد و ساردین مصرف کنید. روزی ۲ قاشق غذاخوری دانه کتان تازه آسیاب شده به غذا اضافه کنید یا این که ۵ روز در هفته یک قاشق غذاخوری گردو مصرف کنید. مصرف بادام نیز موثر است.

سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,437
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12993

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری