خانه » علمی » دو عنصر جدید رسما با نام خود به جدول مندلیف اضافه شدند

دو عنصر جدید رسما با نام خود به جدول مندلیف اضافه شدند

پس از دو دهه فعالیت پژوهشی با مشارکت دانشمندان روس و آمریکایی، دو عنصر جدید کشف و به جدول مندلیف افزوده شد. به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، راسیسکایا گازتا نوشت: مراسم نامگذاری رسمی ...

پس از دو دهه فعالیت پژوهشی با مشارکت دانشمندان روس و آمریکایی، دو عنصر جدید کشف و به جدول مندلیف افزوده شد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، راسیسکایا گازتا نوشت:

مراسم نامگذاری رسمی این دو عنصر در مسکو برگزار شد و در آن کاتسوکی تاموتسی رییس اتحادیه بین المللی شیمی تئوری و تجربی شرکت داشت.

بر پایه این گزارش، عنصر 114 فلروفیم با حروف اختصاری Fi و عنصر 116 هم “لیورموریم” با حروف اختصاری Lv نامگذاری شدند.

این دو عنصر در آزمایشگاه واکنش های هسته ای فلروف روسیه وابسته به موسسه پژوهش های هسته ای این کشور کشف شد و ریاست گروه دانشمندان را “یوری اوهانسیان” عضو آکادمی روسیه برعهده داشت.

گروه دانشمندان روس با مشارکت دانشمندان مرکز پژوهش های ملی “لیورمور” آمریکا این دو عنصر را با استفاده از دستگاه های سانتریفوژ ویژه (شتاب دهنده ها) کشف کردند.

اتحادیه بین المللی شیمی تئوری و تجربی ماه می گذشته به کاشفان این دو عنصر اجازه نامگذاری آنها را داد.

دانشمندان مرکز لیورمور آمریکا دو دهه با دانشمندان مرکز پژوهش های هسته ای روسیه در شهر “دوبنا” (در حومه مسکو) برای به دست عناصر جدید و فوق العاده سنگین همکاری داشتند.

یوری اوهانسیان عضو آکادمی علوم روسیه گفت: هدف آزمایش ها، به دست آوردن عناصر جدید نیست، بلکه اثبات وجود جزیره باثبات را به عنوان هدف دنبال می کنیم.

وی افزود: محیط پیرامون ما در جهان از 83 عنصر شیمیایی تشکیل یافته که سبک ترین آن هیدروژن با عدد اتمی یک و سنگین ترین عنصر اورانیوم با عدد اتمی 92 می باشد.

اوهانسیان گفت: اما زمانی در سیستم منظومه شمسی در هنگام شکل گیری زمین، عناصر شیمیایی بیشتری وجود داشت، ولی بسیاری از آنها تجزیه شدند.

دانشمند روس گفت: عناصری که تجزیه شدند سنگین وزن بودند و سال های طولانی یک تئوری علمی وجود داشت که می گفت همه عناصر دارای عدد اتمی بالای 100 ناپایدار هستند و در طول زمان بسیار کوتاهی حدود 20 ثانیه تجزیه می شوند.

به گزارش ایرنا، وی خاطرنشان کرد: اما تئوری جدیدی به دست آمده که بر اساس آن در بین عناصر سنگین به اصطلاح جزیره باثبات وجود دارد و عناصر واقع در این محدوده می توانند مدت بسیار طولانی پایدار بمانند و در حال حاضر این موضوع برای دانشمندان بسیار مهم و جذاب است.

دانشمند روس خاطرنشان کرد: اتحادیه بین المللی شیمی تئوری و تجربی گروه کاری مشترکی را ایجاد کرده است که به تعیین اولویت برای به دست آوردن عناصر بی نام 113، 115، 117 و 118 جدول مندلیف می پردازد و این عناصر هم توسط دانشمندان روس سنتز شده اند.

یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 1,558
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12905

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری