خانه » علمی » تغییر ژنتیکی کرم‌های ابریشم برای تولید تارهای مقاوم و منعطف

تغییر ژنتیکی کرم‌های ابریشم برای تولید تارهای مقاوم و منعطف

گروهی از محققان دانشگاه wyoming به رهبری دکتر Donald jarvis ، به طور موفق کرم‌های ابریشم را به منظور ساخت پیله‌های ابریشم قوی‌تر و منعطف‌تر، با روش‌های تغییر ژنتیکی، مجبور ...

گروهی از محققان دانشگاه wyoming به رهبری دکتر Donald jarvis ، به طور موفق کرم‌های ابریشم را به منظور ساخت پیله‌های ابریشم قوی‌تر و منعطف‌تر، با روش‌های تغییر ژنتیکی، مجبور به اضافه کردن پروتیین‌های عنکبوتی، به پیله‌هایشان کردند. این کار باعث می‌شود، ابریشم قابلیت کشسانی بیشتری پیدا کند و بتواند در بسیاری از کاربردها مثل نساجی، تولید بانداژ سوختگی و حتی در جلیقه‌های ضد گلوله استفاده شود.

genetically-modified-silkworms-spin-super-strong-spider-silk-for-bandages-and-bulletproof-vests-pichgooshti-01

قبلاً پروتئین‌های موجود در تار عنکبوت، توسط تغییر ژنتیکی باکتری‌ها و دیگر یاخته‌های طبیعی تولید می‌شد، در همه‌ی این روش‌ها سعی می‌شد پروتیین‌های بدست آمده را در داخل الیاف ابریشم قرار دهند، ولی محصول حاصله از این روش بسیار کم بود. در روش جدید این گروه، که در آکادمی علوم پیشرفته‌ی ملی، معرفی شده بود، علاوه بر تولید بیشتر، منجر به تولید الیاف با انعطافی در حد تارهای عنکبوت و به محکمی ابریشم شده است.

genetically-modified-silkworms-spin-super-strong-spider-silk-for-bandages-and-bulletproof-vests-pichgooshti-03

دکتر Jarvis در گفتگو با telegraph گفت:

تارهای عنکبوت، پتانسیل زیادی به عنوان مواد زیستی در کاربردهای گوناگون دارد. اما موانع پرورش عنکبوت، جلوی تولید طبیعی تارهای عنکبوت را می‌گیرد. بنابراین نیاز برای توسعه‌ی روش بیوتکنولوژیکی موثر در تولید تارهای عنکبوت حس می‌شد. در مجموع این تارها می‌توانند به عنوان بخیه، بانداژهای زخم و سوختگی، رباط و تاندون‌های مصنوعی، میکروکپسول‌ها، جلیقه‌های ضد گلوله و کاربرد‌های دیگر به کار رود.

هم اکنون کرم‌های ابریشم منبع بیولوژیکی برای تولید بخیه می‌باشند، ولی تار‌های عنکبوت خواص مکانیکی عالی‌تری دارند، که آنها را برای تولید بخیه ایده آل‌تر می‌سازد. بنابراین با قوی‌تر شدن و انعطاف پذیرتر شدن، تارهای جدید می‌توانند هم در صنعت پزشکی و هم در صنعت دفاعی مورد استفاده قرار بگیرد.

شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 2,353
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1287

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری