خانه » علمی » تار عنکبوت نسبت به دیگر مواد آلی، ۸۰۰ برابر خاصیت عایق بندی گرمایی بهتری دارد

تار عنکبوت نسبت به دیگر مواد آلی، ۸۰۰ برابر خاصیت عایق بندی گرمایی بهتری دارد

تاکنون بشر با الهام از طبیعت، به پیشرفت‌های چشم‌گیری دست یافته است و تاکنون در پیچ‌گوشتی با موارد زیادی از این دست آشنا شده‌اید. در این مطلب قصد دارم باز ...

تاکنون بشر با الهام از طبیعت، به پیشرفت‌های چشم‌گیری دست یافته است و تاکنون در پیچ‌گوشتی با موارد زیادی از این دست آشنا شده‌اید. در این مطلب قصد دارم باز هم به سراغ یکی دیگر از پدیده‌های بی عیب و نقص طبیعت بروم.

دانشمندان دانشگاه  Iowa State رشته‌های آلی را مورد آزمایش قرار داده‌اند و به این موضوع پی برده‌اند که تار عنکبوت، یک عایق طبیعی فوق‌العاده در برابر گرما است. این ماده در برابر گرما‌، نسبت به هر ماده‌ی آلی دیگر، ۸۰۰ برابر مقاومت‌تر است.

همانطور که همه‌ی شما می‌دانید، تارهای عنکبوت بسیار منعطف و قابل کشش هستند. این قابلیت کشش و همچنین رسانایی گرمایی این تارها، می‌تواند یک ایده‌ی نو در تکنولوژی تولید مواد عایق به دست بشر باشد.

وقتی محققان تار عنکبوت را می‌کشیدند، مشخصات رسانایی آن متناسب با طولش بهتر می‌شد در حالیکه اکثر مواد، ویژگی رسانایی‌شان با کشیده شدن بدتر می‌شود. پروتئین‌ها و نانوکریستال‌ها منجر به تقویت ساختار ملکولی تار عنکبوت می‌شوند. در حالیکه باید آزمایش‌های بیشتری در این زمینه انجام شود، دانشمندان در نظر دارند در آینده با الهام از تار عنکبوت، بر روی لباس‌هایی برای آب و هوای گرم، بانداژهای خنک و مواد منعطف در الکترونیک کار کنند.

شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,872
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1284

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری