خانه » میراث فرهنگی » اثر دوره هخامنشی مرغداری شد!

اثر دوره هخامنشی مرغداری شد!

گور دختر یکی از بناهای ارزشمند دوره هخامنشی محسوب می‌شود که در بدترین شرایط حفاظتی قرار دارد. دسترسی مستقیم به اثر، تعرض به حریم، حفاری غیرمجاز در اطراف بنا، تبدیل ...

گور دختر یکی از بناهای ارزشمند دوره هخامنشی محسوب می‌شود که در بدترین شرایط حفاظتی قرار دارد. دسترسی مستقیم به اثر، تعرض به حریم، حفاری غیرمجاز در اطراف بنا، تبدیل شدن به آغل گوسفندان و محلی مناسب برای نگهداری مرغان ازجمله اتفاقاتی است که طی سال‌های اخیر در بنای 2500 ساله گوردختر رخ داده است.

 

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی؛ با توجه به‌ اهمیت بنای هخامنشی گوردختر، هنوز مشخص نیست چرا باوجود انتقادات دوستداران میراث‌فرهنگی و اطلاع‌رسانی گسترده رسانه‌ها این اثر همچنان مورد بی‌مهری مسئولان میراث‌فرهنگی قرار گرفته است. این بی‌توجهی‌ها تا جایی پیش رفته که حال این بنای 2500 ساله پس از تعرض‌های گسترده تبدیل به دانه‌خوری مرغان شده است!

 

یادگاری نویسی در بنای 2500 ساله گور دختر!

 

به‌گزارش CHN، سازه هخامنشی گوردختر در جنوب ایران و مرز استان فارس و بوشهر واقع شده، آرامگاهی مشابه پاسارگاد اما در ابعادی کوچکتر. محلی‌ها این بنا را به نام گور دختر می‌شناسند و آن را به خواهر بزرگ یا مادر کوروش انتساب می‌دهند. اما دکتر شاپور شهبازی از باستان‌شناسان بزرگ کشور معتقد بود این آرامگاه به کوروش کوچک تعلق دارد.

 

کف آرامگاه محل پروش مرغ و خروس!!!

 

با این حال «سیاوش آریا» یکی از فعالان میراث‌فرهنگی استان فارس درتازه‌ترین بازدیدی که ازآرام‌گاه گوردختر درشهرستان دشتستان بوشهر،بخش تنگه ارم داشت متوجه ابعاد گسترده‌تری از تخریب‌ها شد.

سقف بنای گوردختر!!!

 

چنانچه به‌ گفته این فعال، بنای 2500 ساله هخامنشی نه‌تنها بدون نگهبان و تعیین حریم رها شده بلکه فاقد تابلوی معرفی توسط میراث‌فرهنگی است.

جاده منتهی به گور دختر که وضعیت بسیار نامناسبی دارد

 

گفته می‌شود یادگاری نویسی روی بنا و ساخت و ساز خانه‌های روستایی در حریم درجه یک وضعیت و شکل اسفباری به این محوطه تاریخی داده است. آریا معتقد است، چند سال پیش نخستین دست‌اندازی توسط اداره برق منطقه‌ای استان با نصب تیرک چراغ برق صورت گرفت و پس از آن بود که ساخت و سازها در منطقه افزایش پیدا کرد.

اطراف بنای 2500 ساله هخامنشی انبوهی بوته روییده که نشان از عدم رسیدگی به این محوطه تاریخی دارد

 

به‌گفته آریا، آرامگاه کوروش جوان دراوایل دهه 80 ازسوی یک تیم بهسازی(مرمت) و به سرپرستی حسن راهسازبه صورتی ویژه بهسازی واحیا شد که بنا به گفته کارشناسان، پروژه گور دختر ازجمله کارهای موفق این گروه مرمت‌گر بوده است. مرمت‌گران برای بهسازی واحیای آرامگاه 24 قطعه سنگ بنا را پیاده کرده و برخی قطعات آن را که دچا ررانش و جابه جایی شده بود اصلاح ویا با قطعات جدید سنگ جایگزین کردند.

ساخت و سازهای اطراف گوردختر

 

آرام گاه کورش جوان درشهرستان دشتستان بوشهرودرجاده برازجان به کازرون فارس قراردارد.این آرامگاه دارای سقفی شیروانی شکل ومشابه آرام گاه کورش بزرگ است.

ShareEmailKeep unreadAdd tags
1:57 PM (1 hour ago)
رکورد جالب مهدوی‎کیا در بازی‌های اخیر پرسپولیس؛ اسطوره‌ای بی‌هیاهو

مهدی مهدوی کیا در هیاهوی اخیر مدیران و بازیکنان قدیم و جدید این تیم در راستای موفقیت تیمش قدم برداشته و رکورد جالبی خلق کرده است.

به گزارش نامه، این روزها باشگاه پرسپولیس محلی برای تسویه حساب های شخصی و اسطوره سازی و اسطوره کشی ها تبدیل شده است و همه به دنبال این هستند که از فواید خود برای پرسپولیس بگویند.

در چنین شرایطی بسیاری از هواداران پرسپولیس ترجیح می دهند به اسطوره های واقعی و آرام تیم خود اتکا کنند. به کریم باقری ها،‌ به مهدی مهدوی کیا ها.

بسیاری بر این عقیده بودند که مهدوی کیا بازیکنی تمام شده است و نباید قراردادش برای فصل جاری تمدید می شد اما رکورد جالبی که ستاره سابق هامبورگ در دیدارهای اخیر پرسپولیس ثبت کرده نظر خیلی ها را تغییر داده است.

مهدوی کیا در چهار دیدار رسمی و دوستانه اخیر پرسپولیس سه بار گلزنی کرده و سه پاس گل داده است که عملکردی خیره کننده محسوب می شود و باید وی را موثرترین بازیکن پرسپولیس قلمداد کرد.

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 2,612
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12728

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری