خانه » خانواده » با سالمندان زود رنج چگونه برخورد کنيم؟

با سالمندان زود رنج چگونه برخورد کنيم؟

محبت به سالمندان از جمله بارزترین و برجسته ترین علامت های اخلاق و انسانیت است. به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛محبت به سالمندان مانند محبت به همسر دوطرفه نیست و مانند ...

محبت به سالمندان از جمله بارزترین و برجسته ترین علامت های اخلاق و انسانیت است.

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛محبت به سالمندان مانند محبت به همسر دوطرفه نیست و مانند محبت به کودکان شیرین و جذاب هم نیست بلکه متحمل زحمت و شاید آزار و اذیت هم باشد.بنابراین حسن رفتار ما با سالمندان ملاک انسانیت و نمره اخلاق ماست .بايد همواره در ذهن خود يادآوري كنيم كه اين سالمند (پدر، مادر يا هر عضو ديگر خانواده) به دليل ضعف قواي جسماني و آسيب‌پذيري در برابر بيماري‌ها به شدت نگران و مضطرب است كه مبادا سلامت او به مخاطره بيفتد. از سوي ديگر و علاوه بر اين نگراني، به خاطر تغيير شرايط زندگي و كم‌مشغله‌‌تر شدن نسبت به گذشته‌ها، اين افراد تا حدي دچار كاهش اعتماد به نفس مي‌شوند. بنابراين همواره در تلاش‌اند و با اين درگيري ذهني مي‌كوشند كه به خود و اطرافيان بگويند هنوز هم مانند گذشته فرد موثري هستند.

اگر بداخلاقی سالمندان عارضه پیری باشد مثلا در اثر بیماریهای این دوران یا معلول احساس بی کفایتی به خاطر از دست دادن کار و همکاران یا به خاطر احساس مزاحمت و سربار بودن و از این قبیل باشد ،با فراهم آوردن شرایط بهتر و با تلقین مفید بودن و رحمت بودنشان در خانواده می توانید بدخلقی هایشان را چاره کنید.

توجه داشته باشيد:

دوران پیری دوران تثبیت خلقیات و ملکه شدن عادات است .تغییر اخلاق و رفتار کسی در دوران پیری تقریبا بعید است .تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که از ایجاد تنش جلوگیری کنیم .با مدارا و حفظ آرامش می توانیم به راحتی با آنها کنار بیاییم.

نکته: با مدارا و حفظ آرامش می توانیم به راحتی باسالمندان کنار بیاییم .اصرار نداشته باشید تا چیزی را به آنها اثبات کنید.اگر مهربان باشید و حسن نیتتان را نشان بدهید به خاطر ضعف و رقت قلبی دوران سالخوردگی خیلی زود به شما وابسته می شوند .

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۱
بازدیدها 2,068
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12661

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری