خانه » علمی » رییس انجمن پلیمر ایران خبر داد: صعود ایران به رتبه پانزدهم تولید علم پلیمر دنیا

رییس انجمن پلیمر ایران خبر داد: صعود ایران به رتبه پانزدهم تولید علم پلیمر دنیا

رییس انجمن پلیمر ایران با بیان این که علوم و مهندسی پلیمر ایران در دنیا شناخته شده است، اظهار داشت: بر اساس گزارش پایگاه ISI و اسکوپوس در سال 2011 ...

رییس انجمن پلیمر ایران با بیان این که علوم و مهندسی پلیمر ایران در دنیا شناخته شده است، اظهار داشت: بر اساس گزارش پایگاه ISI و اسکوپوس در سال 2011 مقام پانزدهم دنیا را در تولید علم پلیمر داریم.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر حمید میرزاده که در افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی علوم و فناوری پلیمر (ISPST 2012) در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص علم و صنعت پلیمر در ایران سخن می‌گفت، افزود: به دلیل این که این رشته ریشه در اقتصاد ایران و نفت دارد فرصت مغتنمی برای صاحبان صنایع و متخصصان پدید آورده است.

وی با اشاره به این که در سال 2011، 950 مقاله‌ی مربوط به حوزه‌ی پلیمر در پایگاه‌های بین‌المللی برای ایران ثبت شده است، اظهار کرد: نزدیک به هزار و 750 پژوهشگر در این زمینه در کشور فعالیت می‌کنند و بیش از 260 نفر از اساتید در این زمینه تدریس دارند. همچنین 25 دانشگاه و موسسه در زمینه‌ی پلیمر تحقیق می‌کنند که این باعث شده است ما از نظر تولید علم در کشورهای منطقه رتبه‌ی نخست را داشته باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این که صنعت پلیمر ایران باید در زمینه‌ی پتنت (ثبت اختراع) بین‌المللی فعالیت بیشتری داشته باشد توضیح داد: هم اکنون بیش از 5.3 میلیون تن پلیمر در ایران تولید می‌شود که کشور را در رتبه‌ دوم منطقه قرار داده است اما تمام صنایع پلیمری ایران توسط متخصصانی که در کشور تربیت شده‌اند بدون وابستگی به دیگر کشورها اداره می‌شود.

وی همچنین درباره‌ی فعالیتهای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه‌ی پلیمر گفت:‌ پلی‌تکنیک از ابتدا در علم و صنعت پلیمر در کشور پیشتاز بوده است و هم اکنون دانشجویان مقاطع ارشد دکتری این دانشگاه سعی می‌کنند که پایان‌نامه‌های کاربردی و با پشتیبان مالی انتخاب کنند اما این باعث نشده است که حرکت در مرزهای دانش برای مشارکت در تولید علم را فراموش کنیم.

میرزاده در پایان با تاکید بر اینکه صنعت پلیمر علی‌رغم تمام پیشرفت‌ها با مشکلات مالی برای تامین تجهیزات مواجه است، اظهار کرد: با این وجود پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و صنایع پلیمری در ایران همکاری خوبی با یکدیگر دارند و بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها از طریق مراکز رشد به صنعت پلیمر راه پیدا کرده است.

انتهای پیام

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,594
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12655
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری