خانه » خانواده » ازدواج کنیـم؛ اما با چشـمان بـاز …

ازدواج کنیـم؛ اما با چشـمان بـاز …

درست است که می شود حتی همسران پرخاشگر را طوری کنترل کرد که هنگام گفت وگو با آنها کار به دعوا نکشد، اما به هر حال اگر کسی پیش از ...

درست است که می شود حتی همسران پرخاشگر را طوری کنترل کرد که هنگام گفت وگو با آنها کار به دعوا نکشد، اما به هر حال اگر کسی پیش از ازدواج بتواند به ویژگی تندخویی طرف مقابلش پی ببرد می تواند از یک ازدواج اشباع شده از نگرانی، ترس و بگومگو جلوگیری کند.

می خواهید بدانید آدم های پرخاشگر و عصبی چه ویژگی هایی دارند و چگونه می توانید پیش از ازدواج این ویژگی ها را در آنها شناسایی کنید؟ بد نیست گفته های چند زن و مرد را که در نخستین دیدارهای پیش از ازدواج به ویژگی هایی چون خشونت طلبی، پرخاشگری و عصبی بودن طرف مقابل پی برده اند، بخوانید:

احمد ۴۰ ساله: دختری که با او آشنا شده بودم در ظاهر آرام و خوش اخلاق بود اما چند بار اتفاقی گفت وگوی تلفنی او را با خانواده اش شنیدم. او با اعضای خانواده اش تندی می کرد و وقتی تلفن را قطع می کرد باز هم همان دختر ملیح و خندان می شد! علاوه بر این، او وقتی با فروشنده ها صحبت می کرد هم ناگهان لحن صحبت کردنش را تغییر می داد و گاهی ناخواسته کلمات نادرستی استفاده می کرد.

نکته: بسیاری از افراد تندخو این ویژگی اخلاقی را از بقیه پنهان می کنند. یکی از بهترین راه ها برای شناخت شیوه رفتار یک فرد در زندگی آینده تان توجه به شیوه رفتار او در زمان حال با خانواده اش است. در این مثال دختر مورد بحث، عصبانیتش را پشت نقاب پنهان کرده است، اما در گفت وگو با خانواده باز به خودش تبدیل می شود.

شیما ۲۲ ساله: پسری که به خواستگاری من آمد بسیار مودب بود. در طول خواستگاری با صدایی آهسته حرف می زد و ظاهرا آنقدر خجالتی بود که حاضر نمی شد سرش را وقت صحبت کردن بالا بگیرد و به آدم های اطرافش نگاه کند.

در نخستین جلسه ای که با اجازه خانواده هایمان با هم بیرون رفتیم تا یکدیگر را بیشتر بشناسیم ناگهان او متوجه شد کارت اعتباری اش را جا گذاشته است. من هم پولی همراه نداشتم. بنابراین او پیشنهاد کرد به خانه زنگ بزند تا کارت اعتباری اش را برایش بیاورند. او چند بار با منزل تماس گرفت و کسی پاسخ نداد. من حدس زدم احتمالا اعضای خانواده اش در خانه نیستند. بنابراین به او گفتم: “حالا که کسی خانه تان نیست تا کارت تان را بیاورد، بهتر است ناهار امروز در رستوران را کنسل کنیم و به خانه برگردیم.” او در حالی که گوشی تلفنش هنوز توی دستش بود، گفت: “اجازه بدهید یک بار دیگر تماس بگیرم.” باز هم تماس گرفت، اما کسی پاسخگو نبود و من ناگهان دیدم که رنگ چهره اش تغییر کرد و موبایلش را به زمین کوبید!
در خاطره ای دیگر شیما به یاد می آورد که طرف مقابلش یک بار وقتی در کافی شاپ، پیشخدمت را صدا کرد و او متوجه نشد با مشت روی میز شیشه ای کوبید و باعث شد شیشه ترک بردارد.
نکته: ممکن است فرد عصبی، به جای آن که خشمش را در برخوردهایش با شما و دیگران نشان بدهد، آن را در تخریب اشیا و لوازم اطرافش نشان دهد. در این مثال، مرد جوان فقط وقتی مستاصل شده بود ناگهان نقاب چهره اش را کنار زد و خشمش را به شکل آسیب رسانی به محیط اطراف نشان داد.

مصطفی ۲۵ ساله: آشنایی ما فقط دو هفته طول کشید و پس از آن عقد کردیم. در این مدت هیچ مشکلی با هم نداشتیم و دختری که به او علاقه مند شده بودم بسیار خونسرد و کم حرف به نظر می رسید تا این که یک روز سر موضوع ساده ای که هیچ ربطی هم به زندگی مشترکمان نداشت با هم بحث کردیم. موضوع بحث مان درباره شیوه های تفریح کردن آدم ها بود و اولین باری بود که با هم اختلاف نظر داشتیم. او در طول بحث هر لحظه صدایش بلندتر شد. ناگهان متوجه شدممن همچنان عادی صحبت می کنم، اما او فریاد می کشد و اخم کرده است و دست آخر، برافروخته بحث را نیمه کاره گذاشت و گفت: “یا باید نظر من را قبول کنی یا دیگر با هم حرفی نداریم!”

نکته: افراد کم طاقت و عصبی، قادر به تحمل نظرات مخالف نیستند و وقتی نمی توانند حرفشان را به کرسی بنشانند توهین و پرخاش می کنند.

سیما ۳۴ ساله: هر بار که برای خرید عروسی با هم بیرون رفتیم او با کسی درگیر شد و کتک کاری کرد! بار اول با فروشنده لباس عروس و یک باربر در بازار، بار دوم با راننده تاکسی، بار سوم با رهگذری که او تصور می کرد به ما چپ چپ نگاه کرده است و …

نکته: کسی که مدام با مردم درگیر می شود، احتمالا با شریک زندگی اش نیز زیاد درگیر خواهد شد و اگر درگیری هایش با مردم به زد و خورد می کشد امکان دارد در خانه نیز دست به خشونت بزند.

پیمان ۲۰ ساله: هر دفعه که با هم بحث می کردیم، او در طول گفت وگو، زیر لب بد و بیراه می گفت و گاهی هم من بوضوح صدایش را می شنیدم که فحاشی می کند!

نکته: بددهانی نوعی خشونت زبانی است. افراد بددهان نه تنها شما را تحقیر می کنند و به روانتان آسیب می زنند، بلکه این خطر وجود دارد که شما به دلیل بی ادبی طرف مقابل، از کوره در بروید و مانند او شوید.

سیمین ۳۶ ساله: فقط یک ماه از عقدمان گذشته بود. در مترو وقتی او داشت درباره خاطره ای در کودکی با من صحبت می کرد ناگهان برای من پیامکی آمد و تا خواستم تلفن همراهم را از کیفم بیرون بیاورم او کشیده ای به من زد! آنقدر شوکه شده بودم که نتوانستم حرفی بزنم و فقط اشک هایم سرازیر شد. او پس از این اتفاق عذرخواهی کرد و گفت ناگهان تصور کرده غریبه ای به من پیامکی زده است و او نتوانسته خودش را کنترل کند. او یک بار دیگر نیز وقتی خلاف خواسته اش خواستم رفتار کنم در حالی که لبخند می زد مچ دستم را به شدت فشار داد. او هر بار پس از هر رفتار خشن عذرخواهی می کرد و می گفت دیگر تکرارش نمی کند، اما رفتارهای نادرستش همچنان تکرار می شد.

نکته: احتمال دارد افراد خشن و پرخاشگر، هر بار پس از هر رفتار خشونت آمیز عذرخواهی کنند و بگویند دیگر آن را تکرار نخواهند کرد، اما اگر آنها واقعا برای تغییر رفتارشان گامی برندارند، بعید است ناگهان رفتارشان دگرگون شود.

 


برگرفته از : روزنامه جام جم

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,557
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12652
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری