خانه » شهر من » اجتماعی » یک پژوهشگر اجتماعی: وجود پاره فرهنگ‌های مختلف در تهران، عامل افزایش آمار طلاق است

یک پژوهشگر اجتماعی: وجود پاره فرهنگ‌های مختلف در تهران، عامل افزایش آمار طلاق است

...


19179.jpg

یک پژوهشگر اجتماعی گفت: آمار طلاق در برخی مناطق کشور به مرزهشدار رسیده است.

مجید ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار«جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به سفر اخیر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی و بیانات روشنگرانه ایشان در ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، در مورد اشاره ایشان به افزایش آمار طلاق در برخی مناطق، گفت: اگر مسوولان، خانواده‌ها و جوانان به راهنمایی‌ها و اشارات ایشان دقت ننمایند، شاهد افزایش خطر‌آفرین آمار طلاق در سال‌های آینده خواهیم بود، چرا که ایشان تا دغدغه‌ای را جدی تلقی ننمایند، آن را مورد اشاره قرار نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی و افزایش آمار طلاق با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند، اظهار کرد: با محاسبه دقیق آمارها و چاره‌اندیشی برای کاهش آمار طلاق، باید با شبکه‌های ماهواره‌ای و تغییر سبک زندگی مقابله کرد.

ابهری ادامه داد: برای مقابله با آسیب خطرآفرین افزایش آمار طلاق در کشور، باید رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما با تغییر تحول در سبک زندگی مقابله کند، چرا که هدف اصلی ناتوی فرهنگی در جنگ نرم، تغییر سبک زندگی به سمت هدف‌های شوم این قدرت‌ها می‌باشد.

این آسیب‌شناس اجتماعی در مورد علل افزایش آمار طلاق در تهران، گفت: ازدواج‌هایی با پاره‌ فرهنگ‌های مختلف در تهران سبب شده است تا ما بیشترین آمار افزایش طلاق در کشور را در شهر تهران شاهد باشیم.

وی افزود: 90 درصد از ازدواج‌های خودگزین در سه سال گذشته محکوم به طلاق بوده و در مقابل آن 90 درصد از ازدواج‌های حساب‌ شده‌ای که با راهنمایی والدین یا گرفتن مشاوره صورت گرفته، پایدار بوده است.

ابهری همچنین در مورد علل افزایش آمار طلاق در کشور، اظهار کرد: تغییر نگرش و تغییر سبک زندگی، ضعف برقراری تفاهم، افزایش تورم، بیکاری، گرانی مسکن، تضاد فرهنگی وعدم شباهت آن در میان دو طرف، اعتیاد و دخالت‌های جنبی از علل اصلی بالا رفتن آمار طلاق در کشور است.

وی بزرگنمایی و سیاه‌نمایی در زمینه افزایش آمار طلاق در کشور را نادرست دانست و عنوان کرد: بزرگنمایی و سیاه‌نمایی یکی از آسیب‌های خطر‌آفرین در جامعه می‌باشد، چرا که با ایجاد ترس و تنش در جامعه، باعث گسترش اضطراب اجتماعی و پیدایش دید منفی نسبت به ازدواج‌های پایدار می‌شویم.

ابهری در پایان در مورد راهکارهایی که می‌توان برای مقابله با خطر افزایش آمار طلاق در کشور ارائه داد، خاطر نشان کرد:‌ کمک‌های مالی و ارشادی به جوانان آماده ازدواج، مساعدت به انتخاب جوانان و آموزش انتخاب درست، اشتغالزایی و افزایش سطح اشتغال، کمک به واگذاری مسکن به جوانان آماده ازدواج از جمله راهکارهایی است که مسوولین باید برای ارائه آن چاره‌اندیشی کنند.

انتهای پیام

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,357
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12392
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری