خانه » خانواده » کمبود ويتامين A در کودکان منجر به کاهش سرعت رشد می شود

کمبود ويتامين A در کودکان منجر به کاهش سرعت رشد می شود

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، سوء تغذيه يک عامل مهم مستعد کننده بيماريها و مرگ زودرس کودکان است. به گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگارانبه نقل از وب دا، دکتر سميرا عشقی ...

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، سوء تغذيه يک عامل مهم مستعد کننده بيماريها و مرگ زودرس کودکان است.

به گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگارانبه نقل از وب دا، دکتر سميرا عشقی نيا، متخصص تغذيه و عضو هيئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ضمن بيان اين مطلب افزود: از علائم اوليه سوء تغذيه، توقف رشد و وزن گيری کودک بوده و در صورت ادامه سوء تغذيه منجر به اختلال در رشد قد و کوتاهی قد می شوددکتر سميرا عشقی نيا افزود: طبق گزارشات سازمان بهداشت جهانی مطابق محاسبات انجام شده در سال 2011، در حدود 165 ميليون کودک در سراسر جهان بر اساس منحنی های استاندارد برای جنس و سن خود دچار کوتاهی قد هستند.

وی ادامه داد: برخی از ريز مغذيهای موجود در مواد غذايی نقش کليدی و مهم در روند رشد و تکامل جسمی و ذهنی در دوران کودکی دارند از جمله کلسيم، آهن، روی، يد و ويتامين A ، که کمبود آنها از نگرانی های سازمان بهداشت جهانی و مسئولين بهداشت وسلامت جامعه مي باشد.

وی با بيان اينکه حدود 2 ميليون نفر در سراسر جهان به کمبود يد مبتلا هستند. گفت بيش از يک سوم کودکان در سنين پيش دبستانی در سراسر جهان از کمبود ويتامين A رنج می برند. کمبود ويتامين A با عوارضی از جمله کاهش سرعت رشد کودکان، افزايش ابتلا کودکان به بيماريهای عفونی به ويژه سرخک، اسهال و عفونتهای دستگاه تنفسی همراه است .

وی افزود: همچنين کمبود ويتامين A يک علت بسيار مهم و قابل پيشگيری درنابينايی کودکان می باشد.

دکتر عشقی نيا در خاتمه توصيه نمود: برای تقويت سيستم ايمنی و ارتقاء سلامت کودکان بايد به دريافت کافی مواد مغذی از طريق رژيم غذايی روزانه توجه کنيم. گنجاندن ميوه و سبزيجات تازه که حاوی مقادير قابل توجهی از انواع ويتامين و مواد معدنی هستند در برنامه غذايی روزانه کودکان و نوجوانان ضروری است.

پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 2,157
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12362

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری