خانه » شهر من » اجتماعی » شکیب: 90درصد مصوبات مناسب‌سازی اجرا نمی‌شود

شکیب: 90درصد مصوبات مناسب‌سازی اجرا نمی‌شود

...


Multimedia_pics_1387_2_Social_434.jpg

بررسی لایحه «شهر دوستدار سالمند» اگرچه بیشترین وقت جلسه امروز شورای شهر تهران را به خود اختصاص داد اما به دلیل وجود قوانین مشابه با برخی مفاد این لایحه، نیمه تمام ماند و مقرر شد که این لایحه مجددا در کمیسیون‌ها مطرح و بازنگری شود.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جریان چهارصد و نود و نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران مرتضی طلایی رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که 35 سال دیگر، از هر چهار شهروند تهرانی یک نفر بیش از 65 سال سن داشته باشد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری میلادی به عنوان سالمندان از سوی سازمان ملل متحد اظهار کرد: شورای شهر تهران با تصویب این لایحه نشان می‌دهد که نسبت به موضوع سالمندان بی تفاوت نیست.

حسن بیادی نایب ‌ رییس شورای شهر تهران که امروز در غیاب مهدی چمران ریاست جلسه را بر عهده داشت، اظهار کرد: مواردی همچون طراحی پارک استاندارد در قوانین وجود دارد که شهرداری باید به آنها توجه کند و در چنین شرایطی دلیلی ندارد که دوباره قانون در این باره تصویب کنیم، چرا که با تصویب قوانین جدید، ممکن است مدیریت شهری اجرای قوانین قبلی را رها کند.

بیادی همچنین با اشاره به اینکه نباید لایحه جداگانه‌ای برای سالمندان و یا کودکان ارائه شود اظهار کرد: موضوعات و نیازهای همه گروه‌های سنی باید در یک مجموعه واحد مدنظر قرار گیرد. ضمن اینکه مصوباتی درباره مناسب سازی از قبل وجود داشته و اکنون باید اجرا شود.

بیادی خواستار ارائه گزارش دقیقی از سوی شهرداری تهران درباره اقدامات انجام شده در این حوزه شد.

به گزارش ایسنا، هادی ساعی عضو هیات رییسه شورای شهر تهران هم با اشاره به فعالیت کمیته مناسب سازی فضاهای عمومی در شهرداری تهران، گفت: مشکلاتی به لحاظ مناسب سازی در شهر وجود دارد که می‌توان با دنبال کردن اقدامات این کمیته آنها را برطرف کرد.

شکیب: 90 درصد مصوبات پیرامون مناسب سازی اجرا نمی‌شود

حمزه شکیب رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران هم با بیان اینکه شهر تهران مناسب سالمندان و معلولان نیست گفت اگرچه برای همه موارد قانون وجود دارد اما شهرداری به قوانین توجه نمی‌کند و 90 درصد مصوبات پیرامون مناسب‌سازی اجرا نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: موضوعاتی نظیر مناسب سازی از کارهای پیش پا افتاده در کشورهای پیشرفته است که در تهران به درستی اجرا نمی‌شود.

وی خواستار ارائه گزارش کاملی از سوی شهرداری تهران درباره میزان پیشرفت اجرایی مصوبات حوزه مناسب سازی شد.

تهران شهر دوستدار کودک و سالمند نیست

احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران هم ضمن اعلام موافقت با بررسی عملکرد گذشته شهرداری در حوزه مناسب سازی افزود: اگرچه قوانینی در این حوزه وجود دارد اما می‌توان با تصویب قانون توجه ویژه‌ای به موضوعات بدیهی که در شهر وظایف شهرداری است، نشان داد.

مسجد جامعی با بیان اینکه شهر ما شهر دوستدار کودک و سالمند نیست، گفت: با تصویب این لایحه توجه به قوانین قبلی را در ویترین می‌گذاریم و بیشتر به آن اهمیت می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، معصومه آباد رییس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی درباره سالمندان اظهار کرد: سه سال قبل شهرداری لایحه شهر دوستدار کودک را تصویب کرد اما هنوز بخش‌هایی از این لایحه اجرا نشده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در لایحه شهر دوستدار کودک مقرر شد که استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای افراد زیر 18 سال رایگان باشد و یا تسهیلاتی برای آنها منظور شود.

آباد افزود: این در حالی است که با گذشت مدتی از تصویب این لایحه حوزه‌های حمل و نقل عمومی به دلیل کمبود بودجه آنرا اجرا نکردند.

وی تاکید کرد که در لایحه شهر دوستدار سالمند باید نحوه تامین منابع و مدت زمان اجرا از قبل مشخص شود.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم از موافقان تصویب لایحه شهر دوستدار سالمند بود و گفت: حداقل مزیت تصویب این طرح این است که مردم تهران خواهند دانست که شورای سوم به سالمندان بی توجه نبوده است.

وی افزود: اگر این لایحه تصویب نشود شهروندان تصور می‌کنند که شورای شهر متوجه حرکت جامعه به سمت سالمندی نبود و همه اعم از پیر و جوان و معلول را با عنوان «مردم» خطاب می‌کرد.

مرتضی طلایی رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران که از کش‌دار شدن بررسی این لایحه گلایه‌مند شده بود با لحن دلخور خطاب به اعضای شورای شهر گفت: چرا اعضای شورا درباره مسئله‌ای که به انسان و نیازهای او باز می‌گردد اینگونه صحبت می‌کنند؟

وی ادامه داد: هنگامی که لایحه در کمیسیون فرهنگی مطرح می‌شود از همه اعضا دعوت می‌کنیم که نظرات خود را اعلام کنند اما کسی شرکت نمی‌کند اما هنگامی که این قبیل لوایح در صحن علنی مطرح می‌شود چنین برخوردی با آن صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تصویب لایحه شهر دوستدار سالمند بر افتخارات شورای سوم می افزاید، گفت: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی زمان بندی شش ماهه‌ای برای شهرداری در نظر گرفته تا گزارش خود را درباره اقدامات انجام شده در حوزه سالمندی ارائه دهد اما من که هیئت رئیسه نیستم که از شهرداری برای ارائه گزارش دعوت کنم!

طلایی با بیان اینکه با کلی گویی نمی‌توان در بررسی این لایحه پیشرفت کرد گفت: اعضا صراحتا اعلام کنند که کدام بند حذف و چه چیزی جایگزین آن شود.

به گزارش ایسنا، بیادی هم با لحن دلجویانه‌ای خطاب به طلایی گفت: چرا عصبانی می‌شوید؟! من که مخالف این لایحه نیستم. تنها درخواست ما این است که شهرداری گزارشی در این رابطه ارائه کند.

در نهایت با توجه به مباحثات میان اعضای شورای شهر درباره لایحه شهر دوستدار سالمند مقرر شد که این لایحه یک بار دیگر در کمیسیون‌ها بررسی و نقطه نظرات سایر اعضای شورای شهر در آن لحاظ شود و به این ترتیب بررسی لایحه شهر دوستدار سالمند نیمه تمام ماند و مقرر شد که در جلسه علنی هفته آینده دوباره در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,079
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 12147
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری