خانه » شهر من » حوادث » پیامک گنج یابی

پیامک گنج یابی

کلاهبرداری از طریق پیامک شیوه‌ای است که کلاهبرداران را با توجه به عدم دقت مالباختگان، به مال‌های نامشروع فراوانی رسانده است. کارشناس پلیس فتا ناجا با بیان این مطلب خاطر ...

کلاهبرداری از طریق پیامک شیوه‌ای است که کلاهبرداران را با توجه به عدم دقت مالباختگان، به مال‌های نامشروع فراوانی رسانده است. کارشناس پلیس فتا ناجا با بیان این مطلب خاطر نشان کرد: با توجه پرونده‌های تشکیل شده ، مشخص گردید مدتی است که افرادی کلاهبردار با ارسال پیامک تحت عناوینی مانند پیدا کردن گنج و زیر خاکی و با مشخصات جعلی اقدام به کلاهبرداری می‌نمایند. به این نحو که از ساده انگاری افراد سوء استفاده کرده و طی پیامک از شما می‌خواهند که در پیدا کردن گنج شریک شده و یا آن را به قیمیت  مناسبی خریداری نمایید و مخاطبین ساده لوح نیز در این فرآیند وارد شده و در نهایت کلاهبرداران را به خواسته‌های خود می‌رسانند.

این کارشناس در پایان از مردم خواست تا به اینگونه پیامک‌ها پاسخ نداده و در اسرع وقت مراتب را به پلیس فتا گزارش نمایند.

********************

خرید اینترنتی سارق را لو داد!!!

 

سرهنگ حسینی رئیس پلیس فتای استان فارس بیان نمود: پیرو شکایت فردی مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب وی به مبلغ 000/023/40 ریال مامورین اقدامات خود را آغاز نموده و بدواً مشخص گردید برداشت‌ها طی چندین مرحله به صورت اینترنتی صورت پذیرفته است.

کارشناسان پلیس فتا طی بررسی‌های فنی و تخصصی انجام گرفته متوجه شدند که متهم جهت استفاده ابزاری چندین گوشی همراه در چندین شهرستان خریداری نموده که در تحقیقات پلیسی انجام شده و در تحقیقات بعدی نهایتاً متهم شناسایی و طی اقدامی دستگیر شد. متهم پس از رویت شواهد و مدارک به جرم خویش اعتراف نمود که وی از طریق یکی از بستگان شاکی اقدام به برداشت وجه نموده است.

معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا در خصوص این پرونده به هموطنان هشدار داد: که هیچ گاه رمز عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و از رمزهای پیش گزیده و تکراری مانند اطلاعات شناسنامه‌ای و …. استفاده ننمایید و رمز خود را بعد از مدتی مشخص به طور متوالی تغییر دهید.

**********************

اعتماد به دوستان، عامل سرقت اینترنتی

سرهنگ شعبانی رئیس پلیس فتای استان قزوین بیان داشت: پیرو شکایت فردی مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب وی ﻤﺄمورین اقدامات خود را آغاز نموده که طی تحقیقات انجام شده مشخص گردید مبلغ 000/360/9 ریال طی چندین مرحله برداشت و صرف خرید شارژ تلفن شده است. لذا طی بررسی‌های فنی صورت گرفته متهم شناسایی و مشخص گردید وی از دوستان نزدیک شاکی بوده و با سوء استفاده از اعتماد مالباخته و دسترسی به رمز دوم کارت عابر بانک وی اقدام به برداشت وجه نموده است.

سرهنگ شعبانی در ادامه به شهروندان توصیه نمودند: اطلاعات بانکی شما قسمتی از هویت الکترونیکی شماست. آنرا به سهولت در اختیار دیگران قرار ندهید و مراقب باشید که آنرا در محل کار یا منزل نگهداری نکنید و بهترین روش و پیشنهاد پلیس فتا به منظور پیشگیری از سوء استفاده احتمالی، امحاء آن پس از رویت رموز اینترنتی و به یاد داشتن در ذهن افراد می‌باشد.

*************************

به سایت‌های همسریابی اینترنتی اعتماد نکنید

 

پلیس فتا به کاربران هشدار داد: فریب با عناوین مختلف از جمله ازدواج در محیط سایبری بسیار آسان است که علت اصلی آن پنهان ماندن هویت‌های واقعی است و افراد می‌توانند با مدارک جعلی و هویت دروغین در این سایت‌ها عضو شوند و خود را در قالب افرادی دیگر نشان دهند.

پلیس فتا در ادامه بیان داشت: زنان و دختران بسیاری از طریق سایت‌های همسریابی فریب خورده و زمینه ورود آنها به مراکز خاص برای سوء استفاده از آنان فراهم شده است و امکان پیگیری در برخی موارد ممکن نمی باشد، زیرا کلاهبرداران با مدارک جعلی عضو شده و در اکثر موارد در قوانین اولیه سایت عنوان شده است که آنها هیچ گونه مسئولیتی در قبال افراد و مشخصات و رفتار و عملکردشان ندارند.

پلیس با اشاره به این نکته که بسیاری از این سایت‌ها کلاهبردار هستند بیان داشت: مسئله بعدی که می‌توان در مورد سایت‌های همسریابی عنوان نمود این نکته می‌باشد، زمانی که وارد این صفحه شدید مشاهده می‌کنید که ثبت نام رایگان می‌باشد. اما پس از ثبت نام به دلایل انواع عضویت، مبالغی از شما دریافت می‌نمایند تا بتوانید اطلاعات افراد دلخواهتان را مشاهده کنید و ممکن است بیشتر این اطلاعات ساختگی باشد و صرفاً جهت کلاهبرداری از شما باشید و یکی دیگر از مشکلاتی که پس از این ارتباطات به وجود می‌آید، اخاذی از فرد مقابل به بهانه پخش تصاویر خصوصی رد و بدل شده و اطلاعات شخصی افراد می‌باشد.

همچنین به کاربران اینترنت توصیه می‌گردد تا زمانی که ساماندهی، ثبت و مجوزهای لازم از سوی مسئولان مربوطه (وزارت ارشاد و ورزش و جوانان) اعلام نگردیده است از مراجعه به اینگونه سایت ها بپرهیزند.

********************************

کلاهبرداری اینترنتی با هویت و چهره دروغین

 

سرهنگ وطنی رئیس پلیس فتا استان همدان بیان داشت : در جهت کاهش تخلفات اینترنتی و افزایش امنیت در فضای مجازی، کارشناسان طی رصد سایت‌ها و وبلاگ‌ها با صفحه‌ای مواجه شدند که کاربر این صفحه با معرفی خود بعنوان یک زن و آپلود تعدادی از عکس‌های فردی ناشناس مونث بجای نمایه خویش به قصد کلاهبرداری اینترنتی و ترویج فساد اخلاقی از اعضاء آن شبکه اجتماعی درخواست روابط نامشروع در قبال واریز وجه نقد می‌نمود. کارشناسان طی بررسی‌های فنی و تخصصی انجام گرفته متهم را که مذکر بود شناسایی و دستگیر نمودند.

 در ادامه معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا به کاربران هشدار داد: در فضای مجازی ممکن است چهره‌ها دروغین بوده و قصد فریب و کلاهبرداری از شما را داشته باشند. لذا در ارتباطات خود در شبکه‌های اجتماعی و اتاق گفتگو دقت بیشتری نمایید .

وی در پایان افزود: افرادی که در فضای مجازی اقدام به ترویج فساد و فحشاء می‌نمایند، مجرم تلقی شده و پلیس با این افراد برخوردی قاطع و قانونی خواهد داشت.

شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 2,013
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 1208
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری