خانه » شهر من » اجتماعی » معاون تحقیقات وزارت بهداشت: از تحریم باید برای رشد دانش استفاده کنیم

معاون تحقیقات وزارت بهداشت: از تحریم باید برای رشد دانش استفاده کنیم

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: باید از فرصت تحریم برای رشد دانش استفاده کنیم و یکی از مزیت‌های شرکت‌های دانش بنیان بدون رقیب بودن آنهاست. به گزارش خبرنگار ...

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: باید از فرصت تحریم برای رشد دانش استفاده کنیم و یکی از مزیت‌های شرکت‌های دانش بنیان بدون رقیب بودن آنهاست.

به گزارش خبرنگار سرویس «سلامت» ایسنا، دکتر مصطفی قانعی در نخستین همایش دست اندرکاران مواد و تجهیزات دندانپزشکی که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنیم به شرط آنکه تصمیم به نهادینه کردن یک دانش بگیرند. 75 درصد از عناصر تشکیل دهنده این شرکت‌ها باید دانشی باشند، بگونه‌ای که از مدارکی مانند phd برخوردار باشند. از ویژگی‌های شرکت‌های دانش بنیان این است که هیچ کس توان رقابت با آنها را ندارد.

وی در ادامه اظهار کرد: کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی اجازه ندارند که اگر مولکولی در یکی از کشورهای عضو این سازمان کشف شد را کپی کنند این در حالی است که آمریکا مانع پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی است بنابراین ما می‌توانیم مولکولهای کشف شده را در کشور کپی کنیم و به همین علت در تولید داروهایی مانند داروهای بایوتک از کشورهایی مانند چین هم جلوتر هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: انتظار تولید کنندگان از وزارت بهداشت بر حق است و زمانی می‌توانیم در این زمینه اقدامات موثری انجام دهیم که تولید کنندگان پیگیری مطالبات خود را پیگیری کنند.

قانعی با اشاره به جایگاه ایران در زمینه تولید اظهار کرد: در چند سال گذشته فیجی از لحاظ تولید علم در رتبه آخر قرار داشت و ایران پس از این کشور بود، اما در حال حاضر ایران از نظر تولید علم در خاورمیانه رتبه نخست را داراست و پیش بینی می‌شود که در سال 2018 در رده چهارم کشورهای دنیا از این نظر قرار گیرد و مقام معظم رهبری نیز در چند سال اخیر بر تولید علم تاکید زیادی داشتند.

وی افزود: در 5-6 سال گذشته به تعداد مراکز و شبکه‌های تحقیقاتی افزوده شده است به گونه‌ای که در حال حاضر 15 مرکز تحقیقاتی، یک مرکز رشد، یک شبکه تحقیقاتی و 11 مجله داریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه گفت:‌ در حال حاضر 147 داروی بایوتک وجود دارد که پنج درصد آن وارداتی است، اما یک سوم بودجه اختصاص یافته به این زمینه برای این پنج درصد صرف می‌شود. این داروها قیمت بسیار بالایی دارند، به عنوان نمونه برای 12 گرم فاکتور هشت باید 60 میلیارد تومان پرداخت.

قانعی در ادامه گفت:‌ در حال حاضر در دنیا 147 داروی بایوتک وجود دارد و 180 دارو در حال تولید است. ایران 19 داروی بایوتک دارد و 10 دارو در حال تولید است.

وی در ادامه اظهار کرد: کشورهای جهان تلاش می‌کنند دانش را تبدیل به ثروت کنند. رتبه ایران از این نظر 4،9 درصد است و اگر بتوانیم دانش را تبدیل به تجارت کنیم رتبه ما در بین کشورهای جهان افزایش می‌یابد.

قانعی در ادامه اظهار کرد: در گذشته تا چند سال قبل حدود چهار مرکز رشد فعالیت می‌کردند، اما تعداد این مراکز به 37 مرکز رشد ارتقا یافته است؛ علاوه بر آن شرکت‌های دانش بنیان نداشتیم این در حالیست که برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در حال حاضر سه هزار میلیارد تومان بودجه در قانون در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: وام با بهره 22 درصد به این شرکت‌ها نمی‌دهیم، بلکه از آنان خواسته‌ایم در صورتی که محصول نهایی آنان به بازار عرضه شد بودجه اختصاص یافته به آنها را به ما بدهند.

قانعی افزود: پارک علم و فناوری نزدیک تهران کنار فرودگاه پیام مستقر شده است و اگر مراکز رشد به مرحله تجارت برسند می‌توانند به داخل این پارک‌ها بیایند.

قانعی تاکید کرد: لازم است وزارت بهداشت به سمت حمایت از محصولات مربوط به پیشگیری اولیه سوق پیدا کند نه پیشگیری ثانویه.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت انجام تحقیقات اظهار کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده در 500 کشور تراز اول بین‌المللی، شرکت‌هایی که دانش پایه نباشند قادر به تصرف بازار جهانی نیستند.

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس نقشه جامع سلامت 2 درصد از بازار جهانی که معادل 200 میلیارد دلار است را باید به دست آوریم و 85 درصد از بازار داخل باید به تولیدات داخلی اختصاص یابد و در 60 مرکز رشد داشته باشیم. در حال حاضر منابع مالی تا حد قابل ملاحظه‌ای تامین شده است، اما تا کنون از گروه دندانپزشکی تنها یک مراجع داشته‌ایم.

قانعی در پایان اظهار کرد: در صندوق‌های علم و فناوری 49 درصد سهم متعلق به ما و 51 درصد متعلق به بخش خصوصی است و با این کار تلاش کرده‌ایم که مدیریت در دست بخش خصوصی قرار گیرد.

انتهای پیام

پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,561
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11879
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری