خانه » شهر من » اجتماعی » طرح جامع خطر پذیری در کشور اجرایی می‌شود

طرح جامع خطر پذیری در کشور اجرایی می‌شود

سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور، گفت: طرح جامع خطر پذیری در آینده نزدیک در استان‌های مختلف کشور اجرایی می شود. به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه کردستان، قدمی ...

سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور، گفت: طرح جامع خطر پذیری در آینده نزدیک در استان‌های مختلف کشور اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه کردستان، قدمی امروز چهارشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کردستان، اظهار کرد: برای اجرایی شدن این طرح در کشور اعتباری بالغ بر45 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و برای تصویب به رییس جمهورارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 70 تا 75 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های حوادثی و بحرانی تخصیص داده شد، افزود: کاهش تلفات ناشی از بلایای طبیعی نیازمند همکاری دستگاه‌های استان و مردم است.

سرپرست سازمان مدیریت بحران با اعلام اینکه در حال حاضر در استان کردستان 90 هزار واحد فرسوده روستایی وجود دارد، بیان کرد: باید برای مقاوم سازی این تعداد واحد مسکونی در کردستان اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد.

قدمی با بیان اینکه کشور ما کشوری حادثه خیز است، اضافه کرد: خوشبختانه کشورمان با وجود مطالعات در زمینه‌های مختلف دیگر نیازمند مطالعه درهیچ زمینه‌ای نیست فقط باید این مطالعات عملی شود.

وی با اشاره به اینکه مقاوم سازی یک مساله اصلی و اساسی در کشور است، تصریح کرد: متاسفانه برای این کارها در کشورهیچ گونه نظارتی صورت نمی‌گیرد.

سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور گفت: با وجود خطرات ناشی از فرسودگی واحدهای مسکونی در کشور باید بر ساخت و سازها در کشور نظارت ویژه انجام شود.

قدمی با بیان اینکه با برنامه ریزی های انجام شده قرار بود تا پایان دولت نهم و دهم تعداد واحدهای مقاوم سازی شده در کشور به دو میلیون واحد برسد، خاطرنشان کرد: متاسفانه هم اکنون نتوانستیم این تعداد واحد مسکونی را مقاوم سازی کنیم.

وی افزود: امیدواریم با همکاری دستگاههای اجرایی مختلف شاهد کاهش تلفات ناشی از بلایای طبیعی در کشور باشیم.

قدمی همچنین در مانور تخصصی امداد و نجات استان کردستان، اظهار داشت: کشور ما جزو 10 کشور حادثه خیز جهان است و انواع و اقسام بلایای طبیعی را داراست.

وی رایج ترین و شایع ترین حوادث ایران را زلزله و سیل خواند و افزود: ما در این دو حادثه خسارت مالی و جانی زیادی را داشتیم و اگر در حال حاضر در نقطه‌ای از کشور زلزله‌ای اتفاق افتد با تلفات 40-30 هزار نفری مواجه می شویم.

قدمی در راستای پیشگیری از حوادث، عنوان کرد: متأسفانه در استان کردستان برای پیشگیری از حوادث بهای لازم و کافی را نداده‌ایم هر چند که در زمینه مقابله و آمادگی با حوادث طبیعی، کارهای خوبی تا کنون صورت گرفته است ولی هیچ وقت مقابله نمی تواند کار پیشگیری را انجام دهد.

سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: متأسفانه حوادث عوامل پیش بینی نشده زیادی را همراه خود دارد، بر همین اساس است که گاهی از حوادث به نام بحران یاد می کنند.

وی در راستای پیشگیری از حوادث اعلام کرد: باید در راستای برنامه‌های پیشگیرانه سرمایه گذاری بیشتری انجام داد و در این راستا باید ساخت و ساز ساختمانها اصولی و کارشناسی شده صورت گیرد.

وی تأکید کرد: باید آمادگی و هماهنگی بین دستگاه‌ها و سازمان‌ها به نحو احسن و اکمل انجام گیرد تا در مواقع نیاز با مشکل مواجه نشویم.

قدمی از افراد و اعضای سازمان هلال احمر به عنوان پیش روان و جلو داران عرصه آمادگی در مواجه با حوادث نام برد و یادآور شد: هلال احمر یکی از 14 کارگروه فعال سازمان مدیریت بحران است که بسیار تلاشگر و فعالانه در راستای نجات جان انسانها قدم بر می دارد.

انتهای پیام

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,618
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11857
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری