خانه » شهر من » اجتماعی » وزير بهداشت:‌عدم پوشش1700 خدمت درماني توسط بيمه‌ها/دانشگاه‌ها به دنبال شكايت از بيمه‌ها

وزير بهداشت:‌عدم پوشش1700 خدمت درماني توسط بيمه‌ها/دانشگاه‌ها به دنبال شكايت از بيمه‌ها

...


20-174.jpg

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با تاكيد بر لزوم پرداخت به موقع مطالبات بيمارستان‌ها و مراكز درماني از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر، گفت: ما هنوز وارد فاز شكايت و جريمه گرفتن نشده‌ايم اما اين موضوع قانون مجلس است و دانشگاه‌ها به دنبال اين قضيه هستند.

دكتر مرضيه وحيد دستجردي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در خصوص انتظارات وزارت بهداشت از سازمان بيمه سلامت، گفت: انتظار ما از سازمان بيمه سلامت آن است كه يكپارچگي در بيمه‌هاي درمان ايجاد كرده و قوانين بيمه‌هاي درماني يكي شوند.

وي افزود: در اين زمينه لازم است صندوق‌ها به صورت كامل تجميع شوند، اينكه هر سازمان بيمه‌گر براي خود يك سازي بزند و برخي از بيمه‌ها، برخي خدمات و داروها را پوشش ندهند چندپارچگي ايجاد مي‌كند. از طرف ديگر لازم است از هدررفت منابع جلوگيري شود.

16 درصد مردم تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيستند

وزير بهداشت گفت: بر اساس آمار ما حدود شش درصد افراد جامعه از چند دفترچه بيمه برخوردارند كه اين موضوع هدررفت منابع است، اين در حالي است كه حدود 16.8 درصد مردم كشور هيچ بيمه‌ پايه‌اي ندارند. بر اين اساس از وظايف اصلي سازمان بيمه سلامت آن است كه زمينه را براي بيمه‌شدن افراد فاقد بيمه درمان فراهم كند.

لزوم پرداخت به موقع مطالبات بيمارستان‌ها و مراكز درماني از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر

دستجردي با تاكيد بر لزوم پرداخت به موقع مطالبات بيمارستان‌ها و مراكز درماني از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر گفت: وظيفه اصلي سازمان بيمه سلامت آن است كه سعي كند پرداخت‌هايش را به روز كند و بدهي‌هاي گذشته را حل و رفع كند. لازم است مشكلات بيمه‌اي كه هم‌اكنون گريبانگير بيمارستان‌هاي دولتي و دانشگاهي است مرتفع شود.

وي تاكيد كرد: لازم است تعرفه‌هاي خدمات تشخيصي درماني به روز و بر اساس قيمت تمام شده باشد.اين قيمت تمام شده براي ما بسيار مهم است. ارزش نسبي خدمات در تعرفه‌ها اهميت ويژه‌اي دارد.

پوشش بيمه‌اي براي داروهاي گران‌قيمت، كم و نادر است

وي افزود: اكنون وضعيت بيمه‌ها طوري است كه پوشش بيمه‌اي براي داروهاي گران‌قيمت، كم و نادر است. از طرف ديگر داروهاي ارزان‌قيمت كه مردم هزينه چنداني بابت آن نمي‌پردازند تحت پوشش بيمه است. همچنين بيمه‌هاي مختلف در پوشش داروها، تفاوت جدي با يكديگر دارند.

1700 خدمت درماني از سوي بيمه‌ها پوشش داده نمي‌شود

وزير بهداشت تاكيد كرد: اكنون حدود يكهزار و 700 خدمت درماني از سوي بيمه‌ها پوشش داده نمي‌شود، اين در حالي است كه اين خدمات در بيمارستان‌ها انجام مي‌شود و مردم هزينه‌اش را از جيب خودشان مي‌پردازند. تعرفه‌ها بايد واقعي و به روز باشد، همچنين لازم است تعادل ميان تعرفه‌ها در بخش‌هاي مختلف و رشته‌هاي مختلف پزشكي برقرار شود.

دانشگاه‌ها به دنبال شكايت از بيمه‌ها هستند

وزير بهداشت در ادامه با تاكيد مجدد بر لزوم پرداخت به موقع مطالبات بيمارستان‌ها و مراكز درماني از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر ادامه داد: ما در اين زمينه چيزي اضافه‌تر از قانون مجلس نمي‌خواهيم بر اساس قانون بيمه‌ها بايد 60 درصد صورت‌حساب‌ها را طي دو هفته و مابقي را طي سه ماه بپردازند و در صورت تاخير بايد جريمه 15 درصدي بپردازند. ما واقعا هنوز وارد فاز شكايت و جريمه گرفتن نشده‌ايم اما اين موضوع قانون مجلس است و دانشگاه‌ها به دنبال اين قضيه هستند كه كار را به شكايت برسانند. اميدواريم اينطور نشود و سازمان‌هاي بيمه‌گر به ويژه سازمان بيمه سلامت كه متولي اين كار است بتوانند تمام اين اهداف را تامين كنند.

بيمه‌ها 1400 ميليارد تومان به مراكز مختلف درماني بدهي دارند

وي به ايسنا گفت: در حال حاضر بيمه‌ها به مراكز مختلف درماني حدود يكهزار و 400 ميليارد تومان بدهي دارند البته حدود 250 ميليارد تومان آن مربوط به ماده 37 قانون و درمان رايگان بيماران تصادفي است كه به بيمه‌هاي خصوصي و سازمان بيمه مركزي بازمي‌گردد.

دستجردي افزود: اگر اين مشكلات برطرف نشود ضرر و زيان آن متوجه مردم خواهد بود ما راضي به ضرر مردم نيستيم و مي‌خواهيم با كيفيت‌ترين خدمات را به مردم ارائه كنيم.

وزير بهداشت گفت: در حال حاضر نيز با وجود تاخيرهاي چندين ماهه بيمه‌ها در پرداخت مطالبات مراكز درماني، حتي يك لحظه هم نشده كه بيمارستان‌ها بيمه‌شدگان را پذيرش نكنند. اما به دليل نبود اعتبارات خدمات با كيفيت پايين‌تر انجام مي‌شود، اميدواريم اين مشكلات حل شود.

دستجردي درباره انتصاب مهندس عمادي به عنوان سرپرست سازمان بيمه سلامت نيز به ايسنا گفت: مهندس عمادي به عنوان معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي عملكرد بسيار خوبي در معاونت خود در زمينه بيمه‌ها داشتند و حمايت‌هاي خوبي را از بيمارستان‌ها چه در بخش دانشگاهي و درماني و چه بيمارستان‌هاي مراكز ديگر (نيروهاي مسلح، تامين اجتماعي، دادگستري، نفت و …) انجام دادند ما از رسيدگي وي در اين زمينه راضي بوديم و اميدواريم همان عملكرد خوب را در راس سازمان بيمه سلامت ايران نيز داشته باشند.

انتهاي پيام

شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,844
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11634
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری