خانه » شهر من » اجتماعی » رييس پليس گذرنامه: باندي در حوزه دلارهاي سياه نداشته‌ايم/صدور يك ميليون گذرنامه در سال91

رييس پليس گذرنامه: باندي در حوزه دلارهاي سياه نداشته‌ايم/صدور يك ميليون گذرنامه در سال91

...


364-1.jpg

رييس پليس گذرنامه ناجا با اعلام صدور بيش از يك ميليون گذرنامه در سال جديد، گفت: بر اساس آمار، سال گذشته 15 ميليون ايراني از مرزهاي كشور تردد داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار «انتظامي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار محمود صادقي صبح چهارشنبه در حاشيه حضور در مركز نظارت هماهنگي پليس (197) با بيان اينكه در هفت ماهه سال جاري، يك ميليون و 400 هزار گذرنامه الكترونيك صادر شده است، گفت: تا سه ماهه اخير نيز با اقدامات صورت گرفته در اداره گذرنامه، دو باند جعل صدور ويزا و امهار جعلي دولتي در تهران شناسايي و منهدم شد.

وي با بيان اينكه از اين دو باند مدارك جعلي زيادي جمع‌آوري و به مقام قضايي تحويل داده شد، گفت: در اين راستا پنج تن دستگير شدند.

رييس پليس گذرنامه ناجا با بيان اينكه صدور گذرنامه‌هاي بيومتريك در دستور كار ناجا قرار دارد، گفت: گذرنامه‌هاي الكترونيك، مقدمه‌اي براي صدور گذرنامه‌هاي بيومتريك در كشور هستند.

صادقي با بيان اينكه از اسفند سال 89 تاكنون كه صدور گذرنامه الكترونيك در دستور كار قرار گرفته است، بيش از پنج ميليون گذرنامه الكترونيك در كشور صادر شده، گفت: مرحله بعدي صدور گذرنامه‌هاي الكترونيك، گذرنامه بيومتريك است كه در حال حاضر صدور اين گذرنامه در دستور كار ناجا قرار دارد.

وي همچنين با بيان اينكه پروسه زماني صدور گذرنامه به صورت ميانگين شش تا هشت روز است، گفت: اين زمان از زمان تحويل مدارك به اداره گذرنامه و صدور و همچنين تحويل گذرنامه به اداره پست تخمين زده شده است.

رييس پليس گذرنامه ناجا با بيان اينكه در چهار ماهه باندي در حوزه دلارهاي سياه نداشته‌ايم، گفت: پليس گذرنامه براي تسريع در صدور گذرنامه، سيستم پيامك به متقاضيان را فعال كرده است كه بر اين اساس اگر در مرحله صدور مدارك متقاضي دچار نقص بود، با ارسال پيامك اين موضوع به وي اطلاع داده تا متقاضي هر چه سريعتر نسبت به رفع اين اشكال،‌ اقدام كند.

صادقي در پاسخ به سوالي مبني بر وجود آمار خروج نخبگان از كشور گفت: آماري در اين مورد نداريم، چرا كه تمامي شهروندان در هنگام صدورگذرنامه براي ماموران ما يكسان هستند.

وي همچنين در مورد تمهيدات صدور گذرنامه براي حجاج گفت: از آنجايي كه براي حجاج بحث ضرورت سفر وجود داشت، با ابلاغ به كليه مديريت گذرنامه‌هاي استان‌هاي كشور خواستار شديم تا تسريع در صدور گذرنامه حجاج را مد نظر قرار دهند.

رييس پليس گذرنامه ناجا در مورد آمار ورود و خروج ايرانيان از كشور و همچنين اتباع ديگر كشورها به ايران، گفت: در سال گذشته 22 ميليون تردد در كشور ثبت شده است كه شامل ورود و خروج ايرانيان و همچنين اتباع خارجي است.

صادقي با بيان اينكه بيش از 15 ميليون ايراني در سال گذشته وارد يا از كشور خارج شده‌اند، گفت: حدود شش ميليون از تبعه خارجي نيز در كشور تردد داشتند كه شامل ورود يا خروج آنان مي‌شود.

وي در پاسخ به اين سوال كه افراد ممنوع‌الخروج چگونه مي‌توانند از اين مسئله مطلع شوند، گفت: اين افراد مي‌توانند براي اين مسئله با در دست داشتن گذرنامه خود به مديريت گذرنامه استان‌ها مراجعه كنند و در آنجا استعلامات مورد نظر انجام مي‌شود.

رييس پليس گذرنامه ناجا همچنين در مورد ليست بدهكاران، گفت: مراجع ذي‌صلاح ليست ممنوع‌الخروج‌ها را و همچنين رفع ممنوعيت افراد را به روز براي اداره گذرنامه ارسال و ما نيز ضمن ثبت اين مسئله در سيستم، اعمال مي‌كنيم.

به گزارش ايسنا، وي افزود: افرادي كه در سن مشموليت قرار دارند و اجازه خروج خود را از سازمان وظيفه عمومي دريافت كرده‌اند، اگر گذرنامه نداشته باشند، براي صدور بايد به دفاتر گذرنامه مراجعه كرده تا بر اساس اجازه خروج سازمان وظيفه عمومي براي اين افراد گذرنامه صادر شود، اما مشمولاني كه اجازه ورودشان در هنگامي صادر شده كه گذرنامه دارند، حتما با همراه داشتن گذرنامه، كارت ملي، شناسنامه و همچنين مجوز سازمان وظيفه عمومي به مديريت گذرنامه استان‌ها مراجعه كنند تا مجوز خروج دريافت كنند.

رييس پليس گذرنامه ناجا، درباره چگونگي ورود افرادي كه به صورت غيرمجاز و قاچاق از كشور خارج شده‌اند، گفت: اتباع ايراني براي ورود به كشور هيچ محدوديتي ندارند و اين افراد با در دست داشتن كارت ملي يا برگه عبور و ديگر اسناد هويتي كه ثابت مي‌كند اين افراد تبعه ايران هستند، مي‌توانند وارد كشور شوند و مراحل رسيدگي به خروج غيرمجاز آنان توسط مراجع بررسي مي‌شود.

صادقي همچنين در مورد وضعيت افرادي كه گذرنامه آنان در حين سفر مفقود مي‌شود، گفت: اين افراد مي‌توانند با در دست داشتن برگه عبور به كنسولگري ايران مراجعه كنند و پس از آن با اقدامات انجام شده وارد كشور شوند و اگر سفر آنان طولاني بود و امكان صدور گذرنامه در كنسولگري مربوطه نيز وجود داشت، براي اين افراد گذرنامه جديد صادر مي‌شود، اما به اين افراد توصيه مي‌شود در صورت مفقودشدن گذرنامه حتما به كنسولگري مراجعه و مراتب را اطلاع دهند.

انتهاي پيام

چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,234
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11389
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری