خانه » شهر من » اجتماعی » قائم مقام وزير رفاه اجتماعي: جدا شدن سالمندان از خانواده فرهنگ غلطي است كه رواج يافته است

قائم مقام وزير رفاه اجتماعي: جدا شدن سالمندان از خانواده فرهنگ غلطي است كه رواج يافته است

قائم مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: سالمندان سرمايه‌هاي تجربه، دانش و كار هستند و جدا شدن آنها از كانون خانواده، فرهنگ غلطي است كه رواج يافته است. به ...

قائم مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: سالمندان سرمايه‌هاي تجربه، دانش و كار هستند و جدا شدن آنها از كانون خانواده، فرهنگ غلطي است كه رواج يافته است.

به گزارش خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دوستعلي در مراسم روز جهاني سالمندان كه در تالار 17 شهريور وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در حال برگزاري است، گفت: قرآن و روايت‌ها و آموزه‌هاي ديني ما، دوره سالمندي را دوره ترحم نمي‌دانند و در هيچ كدام از روايت‌ها عنوان ترحم نيامده، بلكه سالمندان همراه با احترام و تكريم تعريف شده‌اند.

وي با بيان اينكه سالمندي به معناي ترحم نيست، بلكه نگاه تكريم و احترام‌آميز به اين قشر از سرمايه‌هاي كشور است، گفت: هر اقدامي كه براي سالمندان انجام مي‌شود، نه تنها هزينه‌كرد نيست، بلكه به نوعي سرمايه‌گذاري است؛ چرا كه خود اين افراد سرمايه‌هاي بزرگي هستند.

قائم مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه بايد نگاه جامعه به سالمندان، نگاه سرمايه‌اي باشد، عنوان كرد: در قرآن نيز در همين نگاه سالمندان مورد توجه قرار گرفته‌اند، چرا كه آنها كوله‌باري از تجربه، دانش و كار هستند و به عنوان يك استاد عملياتي مي‌توانند در بحث‌هاي مختلف خانواده و جامعه كاركرد داشته باشند.

دوستعلي با بيان اينكه جدا شدن سالمندان از خانواده، فرهنگ غلطي است كه روايج يافته است، عنوان كرد: سالمندان ستون خانواده هستند و علاوه بر مباني ديني و قرآني، در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران نيز موضوع سالمندان مورد توجه واقع شده است.

وي تصريح كرد: در سياست‌هاي اجرايي بايد سالمندان به عنوان جامعه هدف ديده شوند و تشكيل شوراي ملي سالمندان كه با حضور 9 وزارتخانه، دو صندوق و كميته امام در همين راستا شكل گرفته است.

قائم مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي تاكيد كرد: سازمان بازنشستگي به عنوان متولي امور سالمندان تلاش مي‌كند تا تدوين و تصويب برنامه‌ها براي اين جامعه هدف به گونه‌اي باشد كه سياست‌هاي راهبردي و فرهنگسازي امور سالمندان در نظر گرفته شود.

دوستعلي تصريح كرد: بازنشستگان داراي تجربه گرانقدر 30 ساله هستند و نبايد اين سرمايه‌هاي عظيم در گوشه‌ خانه‌ها به هدر رود، بلكه حضور آنها در كنار خانواده و جامعه مي‌تواند به تحكيم بنياد خانواده نيز كمك كند.

وي جدا كردن سالمندان از خانواده را فرهنگ غربي برشمرد و عنوان كرد: اين فرهنگ تناسبي با فرهنگ ديني و اسلامي ما ندارد و در اين ميان توجه ويژه به زنان سالمند، بايد مورد توجه سياستگذاران، تشكل‌هاي غيردولتي و برنامه‌هاي مرتبط با امور سالمندان باشد.

قائم مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: با حفظ سلامت روحي و جسمي و بهداشت روان سالمندان مي‌توان آنها را به عنوان منابع عظيم تجربه براي جوانان آماده كرد.

انتهاي پيام

دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,226
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11370
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری