خانه » شهر من » اجتماعی » خسارت بيش از 10 هزار خانوار تحت حمايت كميته امداد در حوادث طبيعي سال 90

خسارت بيش از 10 هزار خانوار تحت حمايت كميته امداد در حوادث طبيعي سال 90

...


معاون حمايت و سلامت خانواده كميته امداد امام خميني (ره) با بيان اينكه تعداد مددجويان تحت حمايت كميته امداد امام خميني (ره) كه در حوادث و بلاياي طبيعي در سال گذشته خسارت ديده‌اند، حدود 10 هزار و 287 خانوار است، گفت: همچنين براي 621 خانوار از افراد غير مددجوي نيازمند نيز مساعدت لازم در جهت جبران خسارت وارده صورت گرفته است.

به گزارش سرويس «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي‌ محمد ذوالفقاري با بيان اين مطلب افزود: با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته، بالاترين ميزان خسارت وارده در حوادث غيرمترقبه در سال گذشته مربوط به استان فارس با 2478 خانوار و كمترين آن با 11 خانوار مربوط به استان كهكيلويه و بويراحمد است.

وي با بيان اينكه 2529 خانوار شهري و 8379 خانوار روستايي مورد مساعدت قرار گرفته‌اند، افزود: از مجموع حوادث و بلاياي طبيعي مورد بررسي، 30 درصد به خشكسالي، 11 درصد به آتش‌سوزي، 10 درصد به زلزله، شش درصد به سيل‌ و 43 درصد به ساير حوادث از جمله: باد، طوفان، تگرگ، سوختن وسايل برقي، اختصاص يافته است.

معاون حمايت و سلامت خانواده كميته امداد امام خميني (ره) با بيان اينكه بيشترين توزيع ملزومات خشكسالي به ترتيب مربوط به استان‌هاي چهارمحال و بختياري، فارس، يزد، سيستان و بلوچستان، سمنان، اصفهان و قم است، خاطر نشان كرد: در بحث آموزش تخصصي امداد و نجات ويژه كاركنان، استان كرمان با 550 نفر بالاترين ميزان آموزش و در خصوص آموزش همگاني امداد و نجات ويژه مددجويان، استان كهكيلويه و بويراحمد با 9613 نفر بالاترين ميزان آموزش در سطح استان‌ها را داشته‌اند.

وي افزود: تمهيدات و بسترسازي لازم و انجام امور مربوط به هماهنگي و برنامه‌ريزي در جهت برگزاري دوره‌هاي آموزشي امداد و نجات ويژه كاركنان (تخصصي) و مددجويان مرتبط با حوادث و بلاياي طبيعي و همچنين حضور جدي و مستمر در مناطق دچار بحران جهت بررسي و تهيه و تنظيم گزارشات لازم و مورد نياز و برنامه‌ريزي و هماهنگي لازم جهت ايجاد بانك اطلاعاتي مربوط به بحران‌هاي ناشي از حوادث و بلاياي طبيعي با رصد روزانه حوادث و بلاياي طبيعي صورت گرفته است.

ذوالفقاري با اشاره به تفاهم‌نامه اين نهاد با سازمان مديريت بحران در زمينه اجراي موضوع بيمه حوادث مددجويان (بيمه منازل و اثاثيه) در اواخر سال گذشته، تصريح كرد: بر اين اساس زمينه همكاري در امور مرتبط با مديريت بحران با سازمان پدافند غيرعامل نيروهاي مسلح ايجاد شده است.

معاون حمايت و سلامت خانواده كميته امداد امام (ره)، افزود: شناسايي بافت‌هاي فرسوده و غيرمقاوم بر اساس اطلاعات پايگاه داده‌هاي حوادث و بلاياي طبيعي بنا بر اصل پيشگيري در مديريت بحران جهت برنامه‌ريزي‌هاي مورد نياز پيرامون بهره‌گيري از اعتبارات طرح بهسازي سازمان‌هاي متولي از جمله بنياد مسكن از اقدامات مهم سال جاري است.

وي ادامه داد: تهيه و تجهيزات اقدامات مورد نياز در امر مديريت بحران بر اساس اصل آمادگي با بهره‌گيري از امكانات و اعتبارات درون و برون سازماني مرتبط با حوادث و بلاياي طبيعي از ديگر اقدامات اين حوزه در سال جاري است.

ذوالفقاري با اشاره به پيگيري‌هاي مورد نياز جهت ادامه موضوع آموزش امداد و نجات براي مددجويان و كاركنان اين نهاد بر اساس تفاهم‌نامه‌هاي تنظمي كميته امداد امام خميني (ره) و جمعيت هلال احمر در سطح استان‌ها، يادآور شد: سطح‌بندي حوادث و بلاياي طبيعي استان‌ها با استفاده و بهره‌گيري مناسب از اطلاعات پايگاه‌ داده‌هاي 30 ساله حوادث و بلاياي طبيعي طراحي و تدوين شده است.

معاون حمايت و سلامت خانواده اين نهاد به حضور فعال و مستمر در سطح استان‌ها جهت هماهنگي‌هاي مورد نياز پيرامون موضوع مديريت بحران با برگزاري جلسات و كارگروه‌هاي تخصصي اشاره كرد و گفت: طرح جامع بازتواني جسمي، روحي اجتماعي و اقتصادي پس از حوادث و بلاياي طبيعي در كميته امداد امام خميني (ره) با فعال‌سازي كارگروه‌هاي تخصصي در سطح مركز و شش استان گلستان، سمنان، قم، يزد، فارس و اصفهان تهيه و تدوين شده است.

انتهاي پيام

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,405
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11231
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری