خانه » خانواده » جیغ شبانه كودكان

جیغ شبانه كودكان

شاید شما هم با این مشكل روبه‌رو شده باشید: كودكتان ناگهان در رختخواب می‌نشیند، با وحشت جیغ و فریاد می‌زند، عرق می‌كند، با دست و پا به اطراف می‌زند و ...

شاید شما هم با این مشكل روبه‌رو شده باشید: كودكتان ناگهان در رختخواب می‌نشیند، با وحشت جیغ و فریاد می‌زند، عرق می‌كند، با دست و پا به اطراف می‌زند و بعد از چند دقیقه آرام می‌گیرد و دوباره به خواب می‌رود، اما علت این رفتار چیست؟
شما به عنوان پدر و مادر چه باید بكنید؟

به طور كلی 2 نوع اختلال با جیغ كودك هنگام خواب در ارتباط است:
ترس شبانه و كابوس شبانه
اگر چه ترس شبانه كمتر شایع است، اما در صورت بروز آن چند ساعت پس از خوابیدن كودك بلندمی‌شود و در حالی كه ترسیده و گیج به نظر می‌رسد. بیشتر اوقات علت ترس شبانه فعالیت بیش ازحد سیستم اعصاب مركزی است كه در كودكان هنوز در حال تكامل است و در 80 درصد موارد می‌تواند ارثی باشد. ترس شبانه درمان خاصی ندارد و با تكامل سیستم عصبی معمولا برطرف می‌شود. اما در كابوس شبانه كودك كاملا بیدار می‌شود و به یاد می‌آورد كه یك خواب وحشتناك دیده است. كودكان اغلب از سن 3 سالگی درگیر كابوس‌های شبانه می‌شوند و این كابوس‌ها در سن 4 تا 6 سالگی كودك به اوج می‌رسد.

چرا بچه‌ها كابوس می‌بینند؟
كابوس‌دیدن بخشی از روند رشد كودك شماست، اما از عللی كه می‌توانند سبب كابوس دیدن كودك شوند می‌توان به بی‌توجهی والدین نسبت به كودك، محیط یا شرایط اضطراب‌آور و ناآرام،دیدن برنامه‌های خشن و ترسناك و در نهایت شنیدن داستان‌های ترسناك اشاره كرد.
طبیعی است كه شما نمی‌توانید مانع كابوس‌ دیدن كودكتان شوید، اما می‌توانید كاری كنید كه او راحت به خواب رود، بنابراین بهتر است:
1 – در ساعات منظمی كودك را بخوابانید و او را در ساعت منظمی نیز بیدار كنید.

2 – اگرچه كودكان از كابوسی كه دیده‌اند چیزی به خاطر نمی‌آورند، اما اگر راجع به آن صحبت كردند با دقت به آن گوش كرده و آن را جدی بگیرید.

3 – وقتی دست و پا می‌كوبد به خودش آسیبی نمی‌زند.

4 – وقتی كودك جیغ می‌كشد سریع به سراغ او بروید و اگر بیدار شده به او اطمینان بدهید كه او را تنها نمی‌گذارید و به او احساس امنیت دهید.

5 – هرگز اجازه ندهید كودك بعد از بیدار شدن به اتاق شما بیاید، ممكن است این كار برای او عادت شود یا این مطلب را به او القا كند كه اتاق خودش مكان امنی نیست.

6 – سعی كنید كودك در طول روز استراحت كافی داشته باشد، زیرا ترس شبانه در زمان‌هایی رخ می‌دهد كه كودك خیلی خسته است.

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,530
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11204
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری