خانه » فناوری » فناوری های 2012 برای منزل

فناوری های 2012 برای منزل

آشپزخانه‌ها در 30 سال گذشته با تحولات زيادي روبه‌رو بوده‌اند و اين تغييرات در 10 سال گذشته با ورود دستگاه‌ها براي تسهيل آشپزي از افزايش چشمگيري برخوردار بوده و در ...

آشپزخانه‌ها در 30 سال گذشته با تحولات زيادي روبه‌رو بوده‌اند و اين تغييرات در 10 سال گذشته با ورود دستگاه‌ها براي تسهيل آشپزي از افزايش چشمگيري برخوردار بوده و در دهه آينده با ورود دستگاههاي بي‌سيم و تمركز بر طراحي و كاربرد با تحولات بزرگتري هم مواجه خواهند شد.

 

 

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در اين گزارش به معرفي دستگاه‌هاي فيناليست رقابت «آزمايشگاه طراحي Electrolux 2012» پرداخته شده كه به احتمال زياد در چند سال آينده راه خود را به بازار و منازل انسانها باز خواهند كرد.

 

 

اين دستگاهها از قهوه‌ساز با قابليت شناسايي اثر انگشت براي ارائه طعم دلخواه گرفته تا همزن خودكار بدون نياز به مكثهاي دو دقيقه‌اي براي تركيب درست يا ليواني كه به محض پر شدن آهنگ مي‌زند، مي‌توانند بسيار مفيد باشند.

 

 

جايزه بزرگ اين رقابت‌ها در ماه آينده اعلام خواهد شد. اين فيناليست‌ها از پنج قاره جهان براي رقابت در مرحله نهايي اين رقابت‌ها انتخاب شده‌اند.

 

 

بيش از 20 كشور اكنون در اين رقابت‌ها كه دهمين دوره آن بوده، حاضر شده‌اند و از اين ميان 10 طراح براي رقابت در دور نهايي كه در اواخر اكتبر در ميلان ايتاليا برگزار خواهد شد، انتخاب مي‌شوند.

 

 

اين 10 فيناليست بر اساس طراحي بصري، ابتكار، کیفیت زیبایی شناختی و بینش مصرف‌کننده مورد قضاوت قرار گرفته تا يك طرح براي دريافت جايزه نهايي شش ماه كارآموزي مجاني در مركز جهاني طراحي Electrolux و مبلغ 5000 يورو انتخاب شود. جايزه دوم شامل 3000 يورو و جايزه سوم يك مبلغ 2000 يورويي است.

 

 

 

توپ هوايي

 

 

1- توپ هوايي(Aeroball)

 

 

كشور: لهستان

 

 

طراح: جان آنكرستزتاين

 

 

دانشگاه: دانشگاه هنر در پوزنان

 

 

يك توپ هوايي در حقيقت يك شيوه انقلابي براي ارتقاء فضاهايي است كه در آن زندگي مي‌كنيم. اين فناوري به شكل حبابهاي ريزي است كه شناور بوده و هوا را در زمان گشتن در آن تميز و پالايش مي‌كنند. اگر پالايش كافي نباشد، اين حبابها همچنين در گونه‌هاي معطر نيز وجود دارند.

 

 

پوسته درخشان اين كره‌ها كه از طبيعت الهام گرفته شده‌اند، در طول روز نور را بخود جذب كرده و در شب آنرا مانند شب‌پره‌هايي كه از قابليت پالايش هواي تنفسي برخوردارند، منعكس مي‌كنند.

 

 

 

تنگ نمك و فلفل

 

 

2- تنگ نمك و فلفل

 

 

كشور: بريتانيا

 

 

طراح: هري هيل

 

 

دانشگاه: دانشگاه ناتينگهام ترنت

 

 

اين تنگ يك لرزاننده نمك و فلفل با يك پيچ بوده كه نه تنها طعم غذا را بهبود مي‌بخشد بلكه تعاملات اجتماعي را بين ميزبان و ميهمانان افزايش مي‌دهد. با استفاده از گوشي هوشمند مي‌توان آهنگي كه اين تنگ در كنار غذاي شما پخش كرده را انتخاب كنيد. سپس مي‌توان اين لرزاننده گرد را بر روي ميز بطرف ديگر همراهان فرستاده تا آنها را در يك تفريح جالب در زمان غذا خوردن شريك كنيد.

 

 

 

رستوران مجازي آنجا باش!

 

 

3- آنجا باش!

 

 

كشور: لتونی

 

 

طراح: ميكوس واناگس

 

 

دانشگاه: آكادمي هنر لتوني

 

 

آنجا باش! يك رستوران مجازي بوده كه به كاربر اجازه مي‌دهد محل مورد علاقه خود را در هر نقطه از جهان با غذاهاي محلي و جو آنجا انتخاب كند. همچنين مي‌توانيد فيلمهاي آموزشي را در مورد غذاهاي خاص مشاهده كنيد.

 

 

 

همزن آسان

 

 

4- همزن آسان

 

 

كشور: نروژ

 

 

طراح: ليزا فرودادوتيز لاستاد

 

 

دانشگاه: دانشگاه علم و فناوري سوئد

 

 

همزن آسان بدون نياز به دخالت فرد به همزدن تركيبات پرداخته تا كاربر بتواند براحتي به كارهاي ديگر خود برسد. با استفاده از آهنرباهايي كه به اجاق القايي شما واكنش نشان مي‌دهند، همزن آسان به معناي واقعي به ذخيره زمان و هزينه شما با عدم نياز به شارژ مجدد، تعويض پيل يا اتصال به پريز برق خواهد پرداخت.

 

 

سرعت همزدن اين دستگاه را مي‌توان به آساني تعيين كرد و در هر ظرفي قابل تطبيق است.اين دستگاه بسيار كوچك بوده و مي‌توان براحتي با دستگاه ظرفشويي آنرا تميز كرد.

 

 

 

بيني يخچال

 

 

5- بيني يخچال

 

 

كشور: ليتواني

 

 

طراح: ويليوس درينگليس

 

 

دانشگاه: آكادمي هنرهاي ويلنيوس

 

 

اين بيني يخچال يك دستگاه خانگي بوده كه اطلاعاتي را در مورد غذاهاي نگهداري شده در يخچال ارائه مي‌دهد. اين دستگاه با استفاده از حسگرهاي قرار گرفته شده در غذاها به فرد در مورد زمان انقضاي آنها هشدار داده يا از زمان باقيمانده براي استفاده از آنها خبر مي‌دهد. پايه مغناطيسي اين بيني به آن اجازه داده تا براحتي بر روي يخچال قرار گرفته تا بتوان تازگي غذاهاي درون يخچال را بدون باز كردن در آن سنجيد.

 

 

 

حلقه شوينده

 

 

 

حلقه شوينده

 

 

6- حلقه شوينده

 

 

كشور: كره جنوبي

 

 

طراح: سانگ سون لي

 

 

دانشگاه: دانشگاه دونگين

 

 

حلقه شوينده يك محصول جديد انقلابي بوده كه با متناسب نگهداشتن اندام فرد به شست‌وشوي لباس وي مي‌پردازد. اين محصول با استفاده از انرژي مورد استفاده براي چرخاندن حلقه در زمان و هزينه ذخيره كرده و لباسها را مي‌شويد. براي استفاده از اين محصول بسادگي لباسها و مايع شوينده را در مركز خالي اين حلقه قرار داده و سپس آنرا بچرخانيد.

 

 

اين محصول قابل تا شدن بوده و مي‌توان براحتي آنرا در سفر بهمراه خود برد.

 

 

 

يخ

 

 

7- يخ

 

 

كشور: اسپانيا

 

 

طراح: خولن پجناوته

 

 

دانشگاه: دانشگاه پلی تکنیک والنسیا

 

 

فناوري به عنوان چراغ با قابليت مطابق‌سازي نور و رنگ براي سازگاري با حالت غذا خوردن قابل استفاده است. يكي از حالات قابل استفاده «تجربه» نام داشته كه با افزودن زمينه‌هاي تعاملي كه به حركات فرد واكنش نشان داده و پيوندهاي ديناميكي ميان اجسام روي ميز ايجاد مي‌كند، تجربه غذا خوردن را بهبود مي‌بخشد.

 

 

با قرار دادن اين دستگاه بر روي هر منطقه غذاخوري، اين فناوري محيط اطراف خود را بررسي كرده و به كاربر در ايجاد بهترين غذا براي تناسب با موقعيت كمك مي كند. دستگاه همچنين مي‌تواند اجزاي انتخاب شده براي آشپزي را اسكن كرده و پيشنهاداتي را براي غذاهاي ممكن با آنها ارائه كند. همچنين به كاربر اجازه خواهد داد تا به يك پايگاه داده گسترده از دستورات غذايي دست يابد.

 

 

 

طعم‌سنج Ingresure

 

 

8- Ingresure

 

 

كشور: انگليس و كره جنوبي

 

 

طراح: جونگوو چوي

 

 

دانشگاه: سنت مارتینز مرکزی

 

 

اين فناوري به چشيدن طعم غذاها براي اندازه‌گيري دقيق مواد درون آن پرداخته و به كاربر در مورد ميزان نمك، فلفل يا ادويه لازم براي دستيابي به يك طعم خود آگاهي مي‌دهد. اين دستگاه از حسگرهاي پيشرفته براي آگاهي از مواد مورد نياز استفاده كرده و از چندين قطعه ضميمه براي غذاهاي مختلف برخوردار است.

 

 

 

Melodi

 

 

9- Melodi

 

 

كشور: كانادا

 

 

طراح: النا سيتنيكووا

 

 

دانشگاه: دانشگاه كارلتون

 

 

آشپزي كردن براي افراد معلول بخصوص نابينايان بسيار مشكل بوده و دستگاه Melodi تا حد زيادي به حل اين مشكل با استفاده از فعال كردن حسهاي ديگر كمك كرده است. هنگامي كه يك مايع را درون قيف باز اين دستگاه مي‌ريزيد، حسگرها به سنجش ميزان جريان پرداخته و يك مقياس موسيقايي به فرد در مورد ميزان مايع درون ظرف اطلاع مي‌دهد.

 

 

 

آشپزي مولكولي

 

 

10- Mo’Shere

 

 

كشور: مكزيك

 

 

طراح: يونوين هرناندز

 

 

دانشگاه: مركز تحقيقات طراحي صنعتي دانشگاه ملي خودگردان مكزيك

 

 

اين دستگاه به كاربر اجازه مي‌دهد كه طعم‌ها و حس‌هاي جديد را با دنياي جالب آشپزي مولكولي، تجربه و آزمايش كند. تا كنون دنياي آشپزي تحت سلطه آشپزهاي مشهور و رستورانهاي پنج ستاره بوده اما اين دستگاه آشپزي را به يك تجربه خوب خانگي تبديل كرده است.

 

 

 

قاشق نمك

 

 

11- قاشق نمك

 

 

كشور: ليتواني

 

 

طراح: باربورا آدامونيت

 

 

دانشگاه: آكادمي هنرهاي ويلنيوس

 

 

اين دستگاه به كاربر كمك مي‌كند تا ميزان دقيق نمك را به غذاي مورد نظر اضافه كند. همچنين مخازن قابل تعويض ديگر اين دستگاه به فرد اجازه مي‌دهد تا مواد مختلف را از طريق آن براي طعم دادن به غذا بسنجد.

 

 

 

كنترل حسي

 

 

12- كنترل حسي

 

 

كشور: لهستان

 

 

طراح: مولگورزاتا سزوستاك

 

 

دانشگاه: آكادمي هنرهاي زيبا در کاتوویتس

 

 

اين صفحه كنترل قابل حمل به كاربر در مورد زمان آماده شدن غذا اطلاع داده و همچنين كنترل سطوح دماي هر نقطه از خانه را ممكن مي‌سازد. اين دستگاه با استفاده از فناوري بي‌سيم مي‌تواند از به جوش آمدن آب، حاضر بودن غذا يا سرخ شدن گوشت خبر بدهد. تمام اين اطلاعات و كنترلهاي مورد نياز براي پخت يك غذا درون يك دستبند كوچك قرار گرفته است.

 

 

 

مخلوط كن هوشمند نقش برجسته

 

 

13- مخلوط كن هوشمند نقش برجسته

 

 

كشور: كره جنوبي

 

 

طراح: هواجين اوك

 

 

دانشگاه: دانشگاه ملي چانگوون

 

 

اين دستگاه هوشمند، نياز براي خاموش كردن و بررسي ميزان خرد شدن مواد را از بين برده و با برجستگيهاي متغير روي دسته آن در مورد ميزان مخلوط شدن آنها اطلاع مي‌دهد.

 

 

 

بشقاب هوشمند

 

 

14- بشقاب هوشمند

 

 

كشور: بريتانيا و روماني

 

 

طراح: جوليان كاراولاني

 

 

دانشگاه: دانشگاه كوونتري

 

 

اين دستگاه اولين ظرف هوشمند جهان بوده كه بطور فيزيكي غذا را درك كرده و آنرا به موسيقي تبديل مي‌كند تا تمام حسهاي بدن در زمان غذا خوردن بكار گرفته شوند. اين بشقاب بطور بي‌سيم به دستگاه تلفن همراه متصل شده و سپس با اندازه‌گيري جنبه‌هاي مختلف مواد غذايي مورد استفاده به شناسايي غذا و پيوند دقيق نتها، هارموني و ريتم موسيقي به آنها مي‌پردازد. كاربر مي‌تواند با دستورالعملهاي صوتي به شنود، ساخت و تعامل بپردازد.

 

 

 

صفحه اجاق Spacepan

 

 

15: Spacepan

 

 

كشور: نروژ

 

 

طراح: كريستين بكهاوگ

 

 

دانشگاه: دانشگاه علم و فناوري نروژ

 

 

اين دستگاه يك صفحه اجاق براي آشپزي با آگاهي از فضا است. بدليل قابل جابجايي بودن اين فناوري، مي‌توان آنرا بر روي ميز غذاخوري قرار داد تا تمام افراد خانواده در تجربه آشپزي شريك شوند. اين دستگاه همچنين به شما در مورد داغ بودن المانهاي حرارتي با استفاده از نشانگرهاي درخشان رنگي در زير هر ظرف اطلاع مي‌دهد.

 

 

 

كف‌ساز Spummy

 

 

16- Spummy

 

 

كشور: برزيل

 

 

طراح: الكساندر دو باستياني

 

 

دانشگاه: دانشگاه جامعه اسقفي كاتوليك پارانا

 

 

اين دستگاه، آينده توليد طعم است كه با استفاده از فناوري نانو به توليد كف خوراكي با هر طعم يا تركيب طعمي قابل تصور مي‌پردازد. اين فناوري از فرن آدريا، مخترع كف طعمدار الهام گرفته كه چهار سال متوالي برنده رستوران سال شد.

 

 

 

مخلوط كن زماندار

 

 

17- مخلوط كن زماندار

 

 

كشور: تايوان

 

 

طراح: فو چون وان

 

 

دانشگاه: دانشگاه ملي علوم و فناوري يونلين

 

 

اين دستگاه فرد را از ميزان مورد نياز مواد و چگونگي مخلوط كردن آنها با يكديگر براي دستيابي به يك مخلوط آب ميوه يا سس خوب آگاه مي‌كند. براي استفاده از اين دستگاه تنها بايد مواد را درون آن ريخته و آنرا تكان داد. در اين زمان اين مخلوط كن به پخش آهنگ پرداخته و از آنجايي كه از انرژي جنبشي خود فرد براي تكان دادن دستگاه استفاده مي‌شود، نيازي به استفاده از برق و ديگر ذخايز نيرو نيست.

 

 

 

گرباد

 

 

18- گرباد

 

 

كشور: تايوان

 

 

طراح: كوان تينگ هو

 

 

دانشگاه: دانشگاه ملي فناوري تايپه

 

 

اين دستگاه به مخلوط كردن آب‌ميوه‌هاي مختلف براي دستيابي به يك تركيب خوب مي‌پردازد. در اين حالت مي‌توان از ميان دستورهاي مختلف ساخت دسر استفاده كرده و اين دستگاه به شما يك راهنمايي گام به گام براي مواد مورد نياز و ميزان دقيق آنها براي دستيابي به يك نتيجه حرفه‌اي ارائه مي‌دهد. در نهايت تنها فشار يك دكمه، نوشيدني مورد نظر شما را مخلوط و آماده مي‌كند.

 

 

 

سازه ذخيره غذايي هوشمند

 

 

19- Treat

 

 

كشور: استراليا

 

 

طراح: امي مون چو ليو

 

 

دانشگاه: دانشگاه فناوري كوئينزلند

 

 

اين دستگاه بصورت يكپارچه شيوه‌هاي ذخيره غذاي سنتي مانند بسته‌بندي وكيوم را با فناوري مدرن كنترل از راه دور همراه براي تركيب كامل تازگي و راحتي به هم آميخته است. اين فناوري از يك شيوه هوشمندانه و بصري براي ارتباط برقرار كردن و هشدار دادن به كاربر در مورد زمان انقضاي مواد غذايي در جايگاه اول، تغيير رنگ غذا با گذشت زمان و در نهايت افتادن از روي سازه درختي در زمان انقضاي آن استفاده مي‌كند. همچنين مي‌توان با يك برنامه تلفن همراه با اين فناوري در ارتباط بوده و براي مثال از آن خواست تا غذاي مورد نظر را گرم كند.

 

 

 

پخش موسيقي غذاي جزر و مد

 

 

20- جزر و مد

 

 

كشور: نروژ

 

 

طراح: آن بريت كيگن بجرينگ

 

 

دانشگاه: دانشگاه علم و فناوري نروژ

 

 

اين دستگاه در زمان آشپزي موسيقي غذاهاي مختلف را پخش مي‌كند. اين ظروف همزن با طراحي ويژه حركات شما را در زمان آشپزي در تركيب با قوام غذا احساس كرده و آن را به شكل موسيقي پخش مي‌كند.

 

 

 

چروك صاف كن لمس

 

 

21- لمس

 

 

كشور: استوني

 

 

طراح: ماركوس ماركز

 

 

دانشگاه: آكادمي هنرهاي استوني

 

 

اين دستگاه در كف دست قرار گرفته و مي توان از آن براي حذف چروكهاي روي لباس در زماني كه آنها را پوشيده‌ايد، استفاده كرد. دستگاه لمس از مادون قرمز براي نرم كردن پارچه لباس استفاده كرده و به محض حس كردن لباس، كار خود را آغاز مي‌كند.

 

 

 

پنكه آرام‌بخش

 

 

22- Wentylor

 

 

كشور: لهستان

 

 

طراح: ميكال پوسپيچ

 

 

دانشگاه: آكادمي هنرهاي زيابي جان ماتجكو

 

 

Wentylor كه در زبان لهستاني به معني پنكه است، از نبوغ داوينچي استفاده كرده و آنرا با سياليت طبيعت براي ايجاد محيطي تركيب كرده و در حالي كه ذهن كاربر را از تنشهاي روزانه زندگي آزاد مي‌كند، سرما و گرماي مورد نظر را نيز تامين مي‌كند. طراحي اين دستگاه به تقليد از حركات پرندگان در حال پرواز بوده كه نتيجه آن يك مفهوم آرام‌بخش بصري به همراه صداي تسكين‌دهنده بال پرندگان است.

 

 

 

اتوي فناوري پيشرفته

 

 

23- AhrmaDilo

 

 

كشور: آمريكا

 

 

طراح: كريستوفر كارپنتر

 

 

دانشگاه: دانشگاه پلي‌تكنيك ويرجينيا

 

 

سيستم اتوي AhrmaDilo اولين اتوي منعطف جهان به همراه يك تخته اتوي قابل تنظيم است. اين فناوري نياز به تغيير مداوم جهت لباس براي اتوكشي را از بين برده و همچنين فرد را از سختي اتوكشي قسمتهاي مشكل مانند آستين رها مي‌كند. اين سيستم اتو بطور بي‌سيم از طريق ميز آن حرارت گرفته و آن را براي حركت در جهتهاي مختلف آزاد مي‌گذارد.

 

 

 

Airômes

 

 

24- Airômes

 

 

كشور: ايتاليا و فرانسه

 

 

طراح: مايليت مانون بايلت

 

 

دانشگاه: آكادمي داموس

 

 

اين فناوري از فرايند تبخير براي معطر ساختن غذا با عطرهاي دلخواه استفاده مي‌كند. دستگاه فوق، يك جانشين سريع و سالم براي شيوه‌هاي سنتي طعم‌دهي به غذا است. مي‌توان با استفاده از تركيب روغنهاي معطر مختلف و گياهان تازه، عطرهاي سالم و جديد را براي غذا بدست آورد.

 

 

 

پخت آتشين

 

 

25- آتشين

 

 

كشور: ايتاليا و ماكائو

 

 

طراح: كارن آي من چئونگ

 

 

دانشگاه: آكادمي داموس

 

 

اين فناوري يك چرخش هوشمندانه از اختراع چراغ ايمني در سال 1815 با استفاده از توری سیم ریز براي منزوي كردن شعله آتش بهره برده است.استفاده از اين دستگاه بسيار ساده بوده و تنهاي بايد ماده اشتعال‌زا را به ظرف افزوده، دكمه را براي روشن كردن آتش فشار داده و پس از خاموش شدن آتش آن را از روي ظرف برداريد.

 

 

 

ديوار سردخانه

 

 

26- نشانه

 

 

كشور: نيوزلند

 

 

طراح: بن دي لا روچه

 

 

دانشگاه: دانشگاه ماسي

 

 

نشانه يك ديواره سردخانه بوده كه غذا و نوشيدني را در فضاي بيروني نگهداري كرده تا هميشه بتوان غذاهاي آماده شده را براي مقاصد خاص به ياد آورد. همچنين اين فناوري در زماني كه چيزي درون آن نبوده، سرد نمي‌شود و از نيروي كمتري براي مواد غذايي كمتر درون آن استفاده مي‌كند.

 

 

 

تجربه Julienne

 

 

27- Julienne

 

 

كشور: فرانسه

 

 

طراح: فلورنت كورلاي

 

 

دانشگاه: دانشكده طراحي نانت آتلانتيك

 

 

اين دستگاه يك تجربه جديد غذايي بوده كه مراحل تكاملي غذا از طريق موسيقي و نور محيط متغير از مواد ساده تا يك غذاي خوشمز را نمايش مي‌دهد. همچنين كاربران مي‌توانند مراحل پخت را با گوش دادن به موسيقي و مشاهده دستگاه دنبال كنند.

 

 

 

قهوه‌ساز حافظه

 

 

28- حافظه

 

 

كشور: چين

 

 

طراح:‌ون‌يائو ساي

 

 

دانشگاه: دانشكده فني صنعاي گوانجدانگ چين

 

 

اين دستگاه قهوه‌ساز از اثر انگشت براي شناسايي فرد و آماده‌سازي نوشيدني مورد نظر آن فرد استفاده مي‌كند. هر زمان از مزه و تركيب قهوه مورد نظر خود راضي بوديد، مي‌توانيد آنرا ثبت كنيد و اين دستگاه در مراجعات بعدي همان طعم را به شما ارائه خواهد داد.

 

 

 

قاشق Tastee

 

 

29- Tastee

 

 

كشور: دانمارك

 

 

طراح: كريستوفر هولم هانسن

 

 

دانشگاه: دانشگاه فني دانمارك

 

 

دستگاه Electrolux Tastee يك نشانگر طعم بوده كه در زمان آشپزي براي كمك به آشپز براي طعم‌دهي به غذا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين فناوري در اندازه و شكل يك قاشق عادي بوده كه تنها تفاوت آن قابليت شناسايي طعم است. اين دستگاه از گيرنده‌هاي مبتني بر سليقه مزه‌اي انسان استفاده كرده اما همچنين مواد مورد نياز را براي دستيابي به مزه مورد نظر معرفي مي‌كند.

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,685
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11147

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری