خانه » شهر من » اجتماعی » رييس انجمن آترواسكلروز ايران: آنژيوگرافي، عمل جراحي نيست

رييس انجمن آترواسكلروز ايران: آنژيوگرافي، عمل جراحي نيست

...


getty0-155.jpg

رييس انجمن آترواسكلروز ايران با اشاره به اينكه آنژيوگرافي يك تكنيك تشخيصي باارزش است و تمام بيماراني كه كانديد آنژيوپلاستي و جراحي قلب باز هستند بايستي آن را انجام دهند، گفت: برخلاف تصور عموم و به علت بي‌حسي موضعي كه صورت مي‌پذيرد، آنژيوگرافي درد ندارد.

دكتر مسعود قاسمي در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه آنژيوگرافي به اين علت كه بيمار نياز به بستري در بيمارستان دارد و لازم است براي اين اقدام خاص تشخيصي آمادگي داشته باشد، ممكن است اين ذهنيت را به وجود بياورد كه بناست يك عمل جراحي انجام شود و برخي نيز از انجام آن ترس داشته باشند، گفت: اما درعين حال بايد گفت آنژيوگرافي يك تكنيك تشخيصي بسيار باارزش است زماني كه ضرورت آن احساس شود.

وي افزود: دستگاهي كه بايد عكس برداري كند بايستي در يك مكان بيمارستاني مستقر باشد، اما كار از نظر تكنيكي ساده است و يا بي‌حسي موضعي و دستگاه كوچكي از طريق كشاله ران يا مچ دست وارد رگ مي‌شود و براي بيمار حتي يك بيهوشي ساده هم ندارد و به علت بي‌حسي موضعي كه صورت مي‌پذيرد، دردي ندارد.

اين فوق تخصص آنژيوپلاستي قلب درباره عملكرد دستگاه آنژيوگرافي، گفت: از طريق كشاله ران و مچ دست، وسيله بسيار ظريفي در داخل قلب حركت مي‌كند و از بيرون ماده رنگي به قلب تزريق مي‌شود كه يك دارو است و مي‌تواند رگ را به ما نشان بدهد.

قاسمي افزود: پيشنهاد روش درمان براي بيمار مبتلا به گرفتگي عروق به سه نوع تقسيم مي‌شود. گروهي از طريق دارو، درمان مي‌شوند. البته شرايط را آنژيوگرافي مشخص مي‌كند. براي گروهي ديگر از بيماران به كمك آنژيوپلاستي رگ‌هايشان را باز مي‌كنيم، براي گروه سوم نيز جراحي قلب باز تنها راهكار درماني موجود است.

رييس انجمن علمي آترواسكلروز ايران درباره آنژيوپلاستي، توضيح داد: در اين روش وسيله ظريفي از طريق مچ دست يا كشاله ران در ابتداي رگ قرار مي‌گيرد و سپس يك سيم بسيار ضعيف را در حالي كه از بيرون بدن هدايت‌ مي‌كنيم با تكنيك‌هاي ويژه، از زوايا و تنگي‌ها و گرفتگي‌هاي رگ عبور مي‌كند و يك بالن كه تا دو تا سه ميلي‌متر قطر دارد در محل تعبيه شده و رگ را باز مي‌كند. استنت يا فنر كه بر روي بالن سوار شده است در محل گرفتگي قرار گرفته و رگ مسدود شده را باز نگه مي‌دارد.

وي افزود: در حال حاضر تكنولوژي جديد استنت‌هاي جذب شونده ارائه شده است كه در ايران نيز به زودي مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اين استنت‌ها پس از سه ماه تا دو سال به طور كامل جذب مي‌شوند و اثري از آنها باقي نمي‌ماند.

قاسمي با بيان اينكه تمام بيماراني كه بناست آنژيوپلاستي يا عمل جراحي قلب باز بر رويشان انجام شود، بايستي آنژيوگرافي شوند، گفت: آنژيوگرافي يك روش قطعي و استاندارد براي تمام بيماراني است كه كانديداي آنژيوپلاستي و جراحي قلب باز مي‌شوند.

انتهاي پيام

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,883
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11138
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری