خانه » علمی » گردبادهای آتشین چطور شکل می‌گیرند؟

گردبادهای آتشین چطور شکل می‌گیرند؟

گردباد آتش پدیده نادری نیست؛ اما کمتر ثبت و دیده شده است. این گردباد که می‌تواند از برخورد گردباد و آتش سهمگین یا در اثر سوزاندن ضایعات گیاهی ایجاد شود، ...

گردباد آتش پدیده نادری نیست؛ اما کمتر ثبت و دیده شده است. این گردباد که می‌تواند از برخورد گردباد و آتش سهمگین یا در اثر سوزاندن ضایعات گیاهی ایجاد شود، گاهی ویرانگر بوده و خاموش کردن آن به شکل مستقیم غیرممکن است.

 

گردباد آتشی در استرالیا
به گزارش خبرآنلاین و به نقل از نشنال جئوگرافی؛ فیلمی از این گردباد آتشین که در نزدیکی کرتن‌سپیرینگز در استرالیا گرفته شده، به تازگی منتشر شده است. کریس تنگای از آلیس سپیرینگز فیلم می‌گوید: «مشغول فیلمبرداری از آتش در این منطقه بودم که یک گردباد کوچک از راه رسید و باعث شد شعله‌ها شروع به چرخیدن و اوج گرفتن کنند». جیسون فورثوفر از آزمایشگاه آتش میسولا می‌گوید: «این گردبادهای آتشین کمیاب نیستند بلکه کمتر مورد توجه قرار گرفته و ثبت شده‌اند».

 

خانه‌ای که می‌سوزد
یک گردباد آتشین درست نزدیک دودکش خانه‌ای که دارد در نقطه‌ای نامعلوم می‌سوزد، عکاسی شده است. فورثوفر می‌گوید: «این گردبادهای آتشین زمانی تشکیل می‌شوند که آتشی سرکش و جریان متلاطمی از هوا با یکدیگر برخورد کنند. این تلاقی می‌تواند به ایجاد ساختارهایی گردبادمانند و کوچک منجر شود که ذرات در حال سوختن و گازهای قابل‌اشتعال را به درون مرکز خود می‌کشند و بزرگ و بزرگتر می‌شوند. یک گردباد آتشین هسته‌ای دارد که از آتش تشکیل شده و بسته‌ای نامرئی از هوا به دور آن می‌چرخد که مرکز گردباد را از اکسیژن تازه تغذیه می‌کند».

یک گردباد آتش متوسط معمولا  0.3 تا 0.9 متر عرض و 15 تا 30 متر ارتفاع دارد. البته به گفته فورثوفر گردبادهای آتشین غول‌پیکری سالانه یکبار در آمریکا رخ می‌دهند که می‌توانند چندین متر عرض و بیش از 300 متر ارتفاع داشته باشند.

 

گردبادی از خاکستر سوزان
این تصویر می 2002 / اردیبهشت‌ماه 1381 در سانتا مارگاریتا، کالیفرنیا از گردبادی تشکیل شده از خاکستر سوزان گرفته شده است.

فورثوفر می‌گوید: «حرارت مرکزی این گردباد آتشین می‌تواند به 1093 درجه سانتی‌گراد برسد، دمایی آنقدر بالا که بتواند خاکسترهایی را که از روی زمین به مرکز خود می‌کشد، دوباره شعله‌ور کند. هنوز در مورد مکانیسم این اتفاق مطمئن نیستیم؛ اما نظریه‌ای هست که می‌گوید برای سوزاندن ذرات آرد می‌توانید آن را در هوا بپاشید و سپس شعله‌ور کنید؛ اما زمانی که به صورت توده‌ای روی میز آشپزخانه قرار دارد، آتش زدن آن غیرممکن است».

 

شعله‌ ور کردن گردباد
این گردباد آتشین در سال 2008/1387 در مزرعه در انگلستان عکاسی شده است. در بسیاری از موارد این گازهای قابل‌اشتعال و غنی از کربن ناشی از سوخت ضایعات گیاهی روی زمین هستند که سوخت مورد نیاز گردبادهای آتش را تأمین می‌کنند. فورثوفر می‌گوید: «این ضایعات گیاهی زمانی که به اندازه کافی گرم شدند، گازهایی را آزاد می‌کنند که به سادگی مشتعل می‌شوند، با این حال گاهی اکسیژن به اندازه کافی وجود ندارد و بخشی از این گازها امکان احتراق را پیدا نخواهند کرد. زمانی که این گازهای مشتعل‌نشده توسط جریان هوای چرخان به مرکز گردباد برسند، توسط اکسیژن گرم و تازه شعله‌ور خواهند شد. به همین دلیل است که شراره‌های آتش در مرکز این گردبادها باریک و کشیده به نظر می‌رسند. در حقیقت گازها تا زمانی که در معرض اکسیژن کافی قرار نگیرند، شعله‌ور نخواهند شد و روی زمین شانسی برای احتراق ندارند».

 

گردباد آتش مصنوعی
این گردباد مصنوعی از آتش در مرکز علوم Phaeno در ولفزبرگ در آلمان ایجاد شده است. گردبادهای آتش در دنیای واقعی مانند این نمونه بی‌تحرک نیستند و می‌توانند با سرعت اندکی (شبیه به سرعت قدم‌زدن یک انسان یا کمی آهسته‌تر از آن) روی زمین حرکت کنند.

 

گردباد ویرانگر
این گردباد که در سال 2008/1387 در کالیفرنیا عکاسی شده، دارد به شکل خطرناکی به خانه‌ها نزدیک می‌شود. گردبادهای آتش می‌توانند هر چیزی را سر راه خود به آتش بکشند و خاکستر و ذرات شعله‌ور را به اطراف پراکنده کنند. علاوه بر این جریان هوایی که توسط این گردبادها ایجاد می‌شود، می‌تواند خطرناک باشد. گردبادهای آتش غول‌پیکر می‌توانند جریانی با سرعت نزدیک به 160 کیلومتر بر ساعت ایجاد کنند که برای شکستن تنه درختان کافی است.

 

قوس آتشین
این شعله‌های آتش گردان که چیزی شبیه به یک قوس نورانی را در دل آسمان ایجاد کرده‌اند، در سال 2006/1385 و در جنگل ملی لس‌پادرس در کالیفرنیا ثبت شده‌اند. فورثوفر می‌گوید: «گردبادهای آتش می‌توانند یک ساعت یا بیشتر دوام بیاورند و در این زمان خاموش کردن آنها به شکل مستقیم غیرممکن است».

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۱
بازدیدها 2,045
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11052

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری