خانه » شهر من » اجتماعی » رييس سازمان حفاظت محيط زيست:حق‌آبه تالاب‌هاي خوزستان بايد تامين شود

رييس سازمان حفاظت محيط زيست:حق‌آبه تالاب‌هاي خوزستان بايد تامين شود

...


93-30.jpg

رييس سازمان حفاظت از محيط زيست تأكيد كرد: در صنعت نيشكر براي جلوگيري از آسيب رساندن به اكوسيستم، بايد پساب‌ها مديريت شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)‌ـ منطقه خوزستان‌ـ محمدجواد محمدي‌زاده در حاشيه راه‌اندازي واحد تصفيه فاضلاب بهداشتي شركت توسعه نيشكر دهخدا و در جمع خبرنگاران گفت: اراضي مجموعه كشت و صنعت‌هاي خوزستان پيش از اين، زمين‌هاي شور بوده و در اين مجموعه كار باارزشي در زمينه خاك‌شويي انجام و زمين شور به زمين شيرين تبديل شده است.

وي ادامه داد: شوري زمين موجب مي‌شد آب ورودي از كارون، دز و كرخه به اين منطقه از بين برود كه مهم‌ترين و اساسي‌ترين نتيجه اقدام‌هاي انجام‌شده اين است كه اكنون آب خروجي زه‌آب‌ها شور نيست و همه زمين‌ها شيرين شده است.

محمدي‌زاده خاطرنشان كرد: نيشكر توليدي در اين منطقه علاوه بر تامين شكر مورد نياز كشور به عنوان يك كالاي مهم و استراتژيك در صنايع مرتبط مانند نئوپان‌سازي، كاغذ‌سازي، MDF، خوراك دام و… نقش دارد و پايه توليد بسياري از صنايع وابسته است.

وي افزود: نيشكر در توليد، اشتغال و گردش مالي موثر است و صنعتي كه ايجاد مي‌كند موجب رونق اقتصادي است. با توجه به اين كه در اين صنعت، عمليات آب‌شويي انجام مي‌شود و در بخش كشاورزي آن نيز از كود شيميايي و سموم استفاده مي‌كنند، بايد پساب‌ها مديريت شود تا رودخانه كارون و تالاب‌هاي پايين دست مانند هورالعظيم، هويزه و شادگان و ساير اكوسيستم‌هاي شكننده و حساس، آسيب نبينند.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: آزمايش‌هاي انجام شده در مجموعه محيط زيست نشان مي‌دهد كه عمليات تصفيه در مجموعه شركت‌هاي تابعه توسعه نيشكر به نحوي در حال انجام است كه COD و BOD خروجي با استانداردهاي موردنظر سازمان محيط زيست منطبق است و در مصارف كشاورزي، تالاب‌ها و بسياري فعاليت‌هاي ديگر از جمله آبزيان و پرورش ماهي قابل استفاده است و با تحقيق و كار بيشتر در اين زمينه ممكن است از آب ناشي از اين پساب‌ها در صنعت دارو يا شرب هم بتوان استفاده كرد.

محمدي‌زاده اظهار كرد: گياهان و به ويژه پهن‌برگ‌ها كه رطوبت را در منطقه تقويت مي‌كنند، در كاهش آلايندگي‌ها و افزايش جذب گرد و غبار موثر خواهند بود. به همين دليل توسعه درختكاري با مساحت 200 هزار هكتار در سفر سوم دولت به خوزستان به تصويب رسيد كه با همكاري استانداري و سازمان‌هاي منابع طبيعي و محيط زيست استان اين ميزان در برنامه‌اي 5 ساله محقق مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين جلسه‌ استانداري همه دستگاه‌هاي خوزستان موظف شدند نهضت درختكاري را با هدف كاهش گرد و غبار و آلايندگي‌ها پي گيرند.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست عنوان كرد: بررسي‌هاي علمي اخير سازمان در خوزستان نشان مي‌دهد نه تنها آب خروجي از زه‌آب‌هاي كشت و صنعت نگراني ايجاد نمي‌كند، بلكه سازمان محيط زيست ترجيح مي‌دهد اين آب‌ها در تالاب‌هاي هورالعظيم، شادگان و هويزه مورد استفاده قرار بگيرد.

محمدي‌زاده افزود: از آن‌جا كه متقاضي مصرف اين آب‌ها در مسير رسيدن آن به تالاب بسيار است، در جلسه استانداري تاكيد شد موضوع به نحوي مديريت شود كه آب به تالاب‌ها برسد.

وي با تاكيد بر اين‌كه حق‌آبه تالاب‌ها بايد تامين شود، اظهار كرد: در برخي از سال‌ها حق آبه تالاب‌ها به موقع تامين نشد كه امسال نيز به دليل خشكسالي، اجراي عمليات مختلف عمراني در تالاب‌ها و كاهش آورد آب كرخه پس از آب‌گيري سد سيمره در بالادست، با مشكل تامين حق‌آبه تالاب‌هاي خوزستان مواجه هستيم.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست كشور با بيان اين كه “با وجود برنامه‌ريزي‌ها اميدواريم نياز حق‌آبه تامين شود” گفت: در خصوص تالاب شادگان جاي نگراني نيست و در زمينه مشكلات تالاب هورالعظيم نيز تصميم‌گيري‌ها عملي خواهد شد.

انتهاي پیام

پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,407
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11028

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری