خانه » شهر من » اجتماعی » رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت خبرداد: انجام توافقاتي براي پوشش بيمه بيماران رواني

رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت خبرداد: انجام توافقاتي براي پوشش بيمه بيماران رواني

...


6-730.jpg

رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت عنوان كرد: بايد به آموزش عمومي و حمايت‌هاي رواني قبل از حادثه بيشتر توجه كرد.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) – منطقه خراسان، احمد حاجبي در همايش مداخلات رواني- اجتماعي در بحران و بلايا كه در مركز تربيت معلم شهيد هاشمي‌نژاد برگزار شد، با بيان مطلب فوق افزود: با توجه به اين كه افراد متخصص در اين زمينه در كشور آموزش ديده‌اند بايد به آموزش جمعيت عمومي كشور نيز توجه كنيم.

وي ادامه داد: اگر به واكنش‌هاي ناشي از حوادث رسيدگي نكنيم به اختلال تبديل خواهند شد به همين دليل بايد به آموزش و حمايت‌هاي رواني قبل از حادثه افراد توجه و تاكيد ويژه داشته باشيم.

حاجبي با اشاره به اين موضوع كه در كشور ما 50 تا 70 درصد بازماندگان زلزله دچار افسردگي شده‌اند، بيان كرد: با توجه به اين موضوع رسيدگي‌هاي رواني و اجتماعي ما بعد از حادثه مي‌تواند از افسردگي، خودكشي و …جلوگيري كند.

رييس اداره سلامت و روان وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال كه آمار كلي شيوع اختلالات رواني كشور در چه سطحي قرار دارد و آيا قابل مقايسه با ديگر كشورها است، تصريح كرد: آخرين آمار ما در خصوص شيوع اختلالات رواني، حدود 21 درصد بوده است كه مي‌توان گفت تفاوت چنداني با ديگر كشورهاي جهان ندارد.

وي ادامه داد: همچنين پيمايش كشوري در اين راستا انجام شده كه آخرين آمار و اطلاعات جديد شيوع اختلاات رواني در كشور را براي هفته بهداشت روان ارائه خواهد داد.

رييس اداره سلامت و روان وزارت بهداشت در خصوص درصد بيماراني كه دچار اختلال شديد رواني هستند، خاطرنشان كرد: از 21 درصد عنوان شده تنها يك درصد به اختلال شديد مثل دو قطبي و جنون و … مبتلا هستند.

وي در ارتباط با برنامه‌هايي كه تاكنون براي پيشگيري اختلالات رواني در كشور انجام شده توضيح داد: در بحث پيشگيري اوليه دو برنامه آموزش مهارت‌هاي زندگي و فرزند پروري را در كشور عملياتي كرده‌ايم.

وي ادامه داد: در بخش مهارت‌هاي زندگي كه از 9 سال پيش آغاز شده گروه‌هاي هدف بيشتر دانش‌آموزان مدارس و خانم‌هاي خانه‌دار بوده است.

حاجبي در خصوص نقش آموزش و پرورش گفت: هرچه هماهنگي‌هاي بين آموزش و پرورش و وزارت بهداشت بيشتر شود قطعا زودتر به موفقيت خواهيم رسيد.

وي تكنيك‌هاي جديد را براي فرزندپروري لازم دانست و اظهار كرد: روش‌هاي سنتي فرزند پروري خوب است اما با توجه به تركيب جمعيتي و تغيير شيوه‌هاي زندگي والدين بايد به روش‌هاي جديد مجهز شوند.

حاجبي در خصوص تحت پوشش قرار گرفتن بيماران اختلالات رواني توسط بيمه‌ها، عنوان كرد: هماهنگي‌هايي با سازمان‌هاي بيمه انجام شده و تلاش مي‌كنيم كه به توافقاتي با اين سازمان‌ها برسيم.

وي افزود: سازمان‌هاي بيمه‌گر خواستار تعريف دقيق از اختلالات رواني هستند زيرا اختلالات رواني تعريفي گسترده دارد و نمي‏توان تنها به يك مورد بسنده كرد.

انتهاي پیام

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,393
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 11019
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری