خانه » میراث فرهنگی » بالاخره درهای بسته ‘موزه هنرهای ملی’ کی گشوده می‌شود؟

بالاخره درهای بسته ‘موزه هنرهای ملی’ کی گشوده می‌شود؟

در یکی از سردترین ماه‌های سال 89 بود که اموال موزه هنرهای ملی" مدرسه صنایع قدیمه " به طور ناگهانی و بدون عنوان هیچ دلیلی در مدت 48 ساعت جمع ...

در یکی از سردترین ماه‌های سال 89 بود که اموال موزه هنرهای ملی” مدرسه صنایع قدیمه ” به طور ناگهانی و بدون عنوان هیچ دلیلی در مدت 48 ساعت جمع و به بهانه نمایش آثار به مجموعه ارگ آزادی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی؛ انتقالی که بیش از آنکه به انتقال اشیای موزه‌ای شباهت داشته باشد به اسباب کشی عجولانه شبیه بود. اسباب کشی که طی آن چند شی از جمله مجسمه قدیمی نی زن سیاه و صندلی خاتم شکسته شد.

 

 

“سعید فلاح‌فر” استاد دانشگاه و مدرس مرمت بناهای تاریخی با اشاره به روزی که این اموال از محل خود در ساختمان ارشاد به ارگ آزادی منتقل می‌شد به CHN‌ گفت: «به خاطر دارم در یک روز برفی این جابه‌جایی انجام شد درحالی که دو مستخدم از سازمان میراث فرهنگی برای انتقال این اشیا فرستاده شده‌بودند. همانند آنچه در اسباب کشی وسایل خانه انجام می‌دهیم به دور این اشیا چسب پیچیدند و در وانت بار زدند و بردند.»

گفته می‌شود حدود 500 اثر با ارزش در زمره اموال موزه هنرهای ملی است که در این میان می‌توان به تابلوهای استاد بهزاد، در چوبی میرزا آقا امامی، مینیاتورهای هادی خان تجویدی و آثاری از محمدعلی زاویه، مقیمی تبریزی اشاره کرد.

آثاری که هریک از آنها مرجع و گنجینه‌ای برای هنرمندان و نسل جدید به شمار می‌روند تا با ارجاع به آن بخشی از آموزه‌های خود را ارتقا دهند.

 

 

فلاح فر با اشاره به تصمیم‌گیری‌های عجولانه مسئولان سازمان میراث و گردشگری مبنی بر جابه‌جایی این اموال گفت‌: «تصمیمات سلیقه‌ای و عجولانه مسئولان میراث و پاسخگو نبودن آنها به این نوع جابه‌جایی‌ها و آسیب‌هایی که به اموال چنین موزه‌هایی می‌رسد سبب شد تا امروز پس از گذشت 3 ماه از بازگشت آثار موزه ملی به محل سابق خود، شاهد درهای بسته این موزه باشیم.»

اموال موزه هنرهای ملی که در دوره ریاست حمید بقایی در سازمان میراث فرهنگی برچیده و ساختمان آن تعطیل شده بود، در خرداد ماه به دستور رئیس جدید این سازمان دوباره به این موزه باز گردانده شد ولی چه بازگشتی؟

 

بیش از 3 ماه از بازگرداندن اموال موزه ملی می‌گذرد اما همچنان علاقه‌مندان به بازدید از این آثار با درهای بسته این موزه روبه‌رو می‌شوند. دلایل این امر هنوز در هاله‌ای از ابهام باقی است و هیچ‌یک از مسئولان حرفی در این خصوص عنوان نمی‌کنند.

یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 2,451
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10997

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری