خانه » شهر من » اجتماعی » احساس راحتي پا تنها معيار انتخاب كفش مناسب است

احساس راحتي پا تنها معيار انتخاب كفش مناسب است

...


171-8.jpg

رئيس گروه ارتوپدي دانشگاه علوم پزشكي آذربايجان غربي با بيان اينكه نمي توان معياري براي انتخاب كفش راحت تعريف كرد، اظهار داشت: تنها معيار انتخاب كفش خوب، احساس راحتي پا در داخل كفش است.

دكتر فردين ميرزاطلوعي در گفت و گو با خبرنگار سلامت خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه آذربايجان غربي، با بيان اينكه کفش اهمیت ویژه‌ای در پیشگیری از مشکلات تکاملی پای کودکان دارد، افزود: اگر در گذشته براي خريد كفش فرزندان، شاهد آن بوديم كه خانواده‌ها يك يا دو سایز بزرگتر از پاي كودكان، كفش خريداري مي‌كردند بايد گفت اين فرضيه اشتباه است چرا كه كفش همچون خريد كت و شلوار نيست و بايد به آن توجه كرد.

وي ادامه داد: كفش بزرگتر از اندازه پا در كودكان باعث مي‌شود هنگام راه رفتن فشار زيادي بر انگشتان پا وارد شود كه اين امر موجب خستگي زودرس،‌ احساس درد در زانو و مچ پا، پيچ خوردگي و اختلالات حركتي به دنبال حركات اضافي جهت نگه داشتن كفش در پا در اين سنين و حتي در آينده شود.

وي تصريح كرد: متاسفانه در جامعه كنوني به دليل ترويج مد و مدگرايي، جوانان و دانش آموزان به خصوص دختران، گرايش به ظاهر و زيبايي كفش دارند در حالي كه نمي دانند به دليل قرارگيري در سن رشد انتخاب كفش‌هاي نامناسب موجب شكل گيري نادرست استخوان‌هاي پا و احساس درد در مفاصل آنها در سنين بزرگسالي خواهد شد.

ميرزا طلوعي در پاسخ به اين سوال كه متوسط خريد كفش در سال براي هر فرد به خصوص در دانش آموزان چقدر است، اظهار داشت: اين امر بسته به مدت زمان كار و وضعيت فيزيولوژيكي بدن از نظر چاقي و غيره، از فردي به فرد ديگر متفاوت است اما با توجه به نوع كفش‌هاي موجود در بازار از نظر استاندارد تغيير آنها در هر 6 ماه در سال توصيه مي‌شود.

ميرزا طلوعي در ادامه سخنان خود، دارا بودن پنجه پهن،‌ كف و رويه چرمي نرم، دارا بودن پد پاشنه و پد جلوي پا و پاشنه 1.5 الي 2 سانتي متري را از ويژگي‌هاي كفش ايده‌آل برشمرد و خاطرنشان كرد: جنس چرم طبيعي و يا مصنوعي برای کفش، مناسب‌ترین جنس براي كفش است زیرا چرم همانند پوست، هوا را عبور داده و قالب پای فرد را به خود می گیرد كه اين امر مانع بروز ناراحتي‌هاي پا همچون ايجاد ميخچه،‌ تاول،‌ زخم يا عفونت و غيره مي‌شود.

به گفته اين متخصص، كفش‌هاي اسپورت (كتاني) داراي زیره بادوام و قابل انعطاف عاج مناسب بهترين نوع كفش براي دانش آموزان است.

وي همچنين با بيان اينكه اكنون كفش‌هاي طبي موجود در بازار براي حفظ و ايجاد قوسي پا، خاصيت طبي نداشته و فقط جهت تجارت در بازار ارائه مي شوند،‌ اضافه كرد: اگرچه صافي كف پا بيشترين آمار مراجعه كنندگان را اكنون به پزشكان ارتوپدي دارد اما استفاده از كفش‌هاي طبي هرگز توصيه نمي‌شود چرا كه هيچ كفشي قابليت توليد و حفظ قوسي كفي پا را ندارد و بعد از استفاده صافي پا بار ديگر برمي گردد.

ميرزا طلوعي تصريح كرد: صافي كف پا دركودكان در اكثر مواقع مشكل ساز نبوده و كفش خاصي براي آن لازم نيست مگر اينكه دانش آموز را با مشكل مواجه سازد.

انتهاي پیام

جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,422
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10944
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری