خانه » شهر من » اجتماعی » فرماندار ويژه ري خبر داد: انتخاب شهردار "ري" تا 15 روز ديگر

فرماندار ويژه ري خبر داد: انتخاب شهردار "ري" تا 15 روز ديگر

...


159-21.jpg

فرماندار ويژه شهرستان ري و معاون استاندار تهران با اعلام جزئيات طرح “جدايي ري از تهران” گفت: عنوان جدايي ري از تهران غلط است، چرا كه تهران به ري چسبيده است و بايد گفت “جدايي تهران از ري”؛ ضمن آنكه تهران از شهر ري ارتزاق مي‌كند و منافعي دارد كه شهرداري حاضر نيست اين شهر را رها كند.

به گزارش خبرنگار «شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اميرحسين باقرنژاد در نشست خبري خود با بيان اينكه جدايي ري از تهران عبارت غلطي است، اظهار كرد: هر نوع اظهارنظر درباره استقلال ري، حركت كردن روي پوست خربزه و راه رفتن روي مرز خيانت و خدمت است و در مدت كوتاهي چهره خادمان و خائنان به مردم نمايان خواهد شد.

وي افزود: طرح استقلال ري كه به عنوان هديه ويژه رييس‌جمهور به اهالي شهر ري است به اعتقاد‌ ما جدايي تهران از ري است، چرا كه به دنبال استقلال ري هستيم و تهران بايد از ري جدا شود.

باقرنژاد با بيان اينكه تهران به بخشي از شهر ري چسبيده است، اظهار كرد: هدف اصلي جدا كردن تهران از بخش مركزي شهر ري است و اين طرح بر اساس قانون مصوب سال 1343 انجام مي‌شود، لذا مي‌توان گفت يك قانون مصوب بر زمين مانده در حال اجراست، چرا گفته مي‌شود اين قانون را اجرا مي‌كنيد درحالي كه بايد علت اجرا نشدن آن و يا دير اجرا شدن آن مورد سوال باشد؟

ورود شهرداري تهران به شهر ري غيرقانوني است

باقرنژاد با بيان اينكه ورود شهرداري تهران به شهر ري غيرقانوني است، تاكيد كرد: ده‌ها سال است كه شهرداري تهران فاقد از اين موضوع كه چه كسي شهردار است به صورت غيرقانوني به شهر ري ورود يافته است، لذا تهران بايد از شهر ري جدا شود، در حالي كه شهرداري تهران صرفا براي شهر تهران است، اما فراتر از محدوده تعريف شده شهر ري عمل كرده و در شميرانات و شهر ري به صورت فرامنطقه‌اي ورود يافته كه اين نوع مديريت خلاف قانون است.

فرماندار شهرري اذعان كرد: با اجراي طرح استقلال ري از يك سو قانون بر زمين مانده اجرا و از سوي ديگر از يك تخلف آشكار قانوني جلوگيري مي‌شود، لذا اين يك مصوبه قانوني است و نيازي به آيين‌نامه ندارد.

وي با بيان اينكه بازه زماني اعلام شده براي استقلال ري از سوي استاندار تهران حدود سه ماه است، عنوان كرد: تا 28 مهر ماه بايد عمليات اجرايي اين طرح آغاز مي‌شود.

همه ادارات شهر ري به صورت مستقل اداره مي‌شوند

باقرنژاد با اشاره به اينكه همه ادارات شهر ري به صورت مستقل اداره مي‌شوند، گفت: تنها بخش مركزي شهر ري با تهران ارتباط دارد در حالي كه سه شهرداري زيرمجموعه اين شهر از جمله باقرشهر، كهريزك و حسن‌آباد به صورت مستقل فعاليت دارند و هيچ ارتباطي با تهران ندارند.

وي ادامه داد: اگر همه سهم و خدمات شهرستان ري به انقلاب را از سال 43 تا 57 كنار بگذاريم، اين شهر طي 32 سال گذشته بعد از انقلاب، نيروهاي انساني متخصص را براي نهادها تامين كرده است و سهم بسيار خوبي در تامين نيروي انساني همه نهادها دارد.

فرماندار شهر ري تاكيد كرد: شهر تهران بايد در داخل شهرستان تهران فعال باشد نه در شهرستان‌هاي ديگر، اين در حالي است كه شهرداري تهران در حال حاضر در يك شهرستان ديگري فعاليت دارد كه قانوني نيست.

باقرنژاد همچنين در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران مبني بر دغدغه مردم به جهت جدايي تهران از شهر ري و ميزان درآمدهاي اين شهر گفت: از روز اول برخي از افراد در تهران و شهر ري دنبال بهانه مي‌گشتند كه بهانه اثرگذاري باشد، اما عنوان كردم در آينده از اين صحبت‌ها نه بر عليه اين افراد بلكه به نفع خودمان استفاده خواهيم كرد.

وي با تاكيد بر اينكه همه آمارها را احصاء و به صورت مكتوب جمع‌آوري كرده‌ايم، گفت: درآمد شهر ري بين 30 تا 50 ميليارد تومان و متوسط هزينه ساليانه اين شهر 250 تا 300 ميليارد تومان عنوان شده است كه اين آمارها را هنوز نپذيرفته‌ايم و چنانچه ري از تهران جدا شود اين شهر بالافاصله صاحب 35 ميليارد تومان اعتباري مي‌شوي كه دپو شده است.

در خصوص اعداد و ارقام تاكنون سكوت كرده‌ايم چون نمي‌خواهيم با كسي بجنگيم

فرماندار شهرري ادامه داد: در خصوص اعداد و ارقام تاكنون سكوت كرده‌ايم چون نمي‌خواهيم با كسي بجنگيم و معتقديم با توجه به اينكه قرار است يك كار قانوني صورت بگيرد بايد آن را اجرا كنيم و حق چانه‌زني در اين باره نداريم.

باقرنژاد تصريح كرد: يكي از آمار و ارقامي كه يك ماه پيش يكي از مسوولان شهرداري در شبكه تهران در پاسخ به ابهامات درآمدهاي شهر ري، عنوان كرده بود كه در سال 88 درآمد شهر ري 53 ميليارد تومان و هزينه ساليانه آن 150 ميليارد تومان، سال 89 درآمد شهرري 97 ميليارد تومان و هزينه آن 175 ميليارد تومان و در سال 90 نيز اين شهر 123 ميليارد تومان درآمد و 205 ميليارد تومان هزينه داشته كه اينها با ارقامي كه پيش از اين عنوان شده، فاصله زيادي دارد.

وي ادامه داد: اگر مسوولان شهرداري بيشتر تلاش كنند و فرصت بيشتري صرف واقعي كردن اعداد درآمدها و هزينه‌هاي شهرري شود، قطعا اعداد درآمدها به هزينه‌ها نزديك مي‌شود، اما با توجه به اينكه در حال حاضر با اعلام وزارت كشور چراغ‌هاي انتخابات روشن شده است، فضاي كشور انتخابي شده و همه احزاب و گروه‌ها به دنبال برنامه‌هاي انتخابات هستند.

فرماندار شهر ري اذعان كرد: درآمدهايي در شهر ري وجود دارد كه نه به جيب شهر ري مي‌رود و نه به جيب شهرداري، در حالي كه با استقلال ري و داشتن مديريت خدمات شهري مستقل در اين شهر، درآمد‌هايي كه از شهرستان ري خارج مي‌شود به اين شهر باز مي‌گردد.

درآمدهاي شهر ري يك جريان انحرافي است كه در شهرداري تهران در حال كليد خوردن است

باقرنژاد با بيان اينكه بحث درآمدهاي شهرري يك جريان انحرافي است كه در شهرداري تهران در حال كليد خوردن است و مسوولان شهرداري اگر دلايلي دارند كه استقلال شهرري به ضرر اين شهر است، آن را با ادله عنوان كنند.

وي خاطر نشان كرد: اگر آمار و ارقامي كه شهرداري از درآمدها و هزينه‌هاي شهرري اعلام مي‌كند درست باشد و در قبال 30 ميليارد تومان درآمد، 300 ميليارد تومان هزينه مي‌كند، چه دليلي وجود دارد كه اين همه هزينه‌ را تقبل كند؟

تهران از شهر ري ارتزاق مي‌كند

باقرنژاد تاكيد كرد: درآمدهاي شهرري بالغ بر 500 ميليارد تومان است، لذا بايد آنچه كه به نفع مردم است، اتفاق بيفتد و اين طرح قطعا به نفع مردم شهرري است.

وي گفت: هر كس كه در بخش‌هاي مربوط به استقلال شهرري به عنوان موافق و مخالف صحبت و اظهارنظر مي‌كند بداند كه روي پوست خربزه راه مي‌رود و اين خط مرز خيانت و خدمت است و طولي نمي‌كشد كه چهره خادمان و خائنان به مردم شهر ري نمايان مي‌شود.

وي همچنين با انتقاد از سخنان خسرو دانشجو درباره شهرري، گفت: آقاي دانشجو از خانواده فرهيخته‌اي است و توقع نداريم به خاطر مسايل و منافع حزبي و انتخاباتي خلاف منافع چند صد هزار شهروند شهر ري صحبت كند.

فرماندار شهر ري در پاسخ به سوال ايسنا، درباره كارگروه سه جانبه كه مقرر شده بود طرح استقلال ري را بررسي كند،‌ گفت: ما به اين كميته قائل نبوديم و در حضور اعضا نيز اعلام كرديم، اگر قرار است بار ديگر اين طرح بررسي شود، بايد طرح جداگانه‌اي به مجلس ارايه شود، چرا كه استقلال ري يك قانون است كه پيش از اين در مجلس تصويب شده، اما به مرحله اجرا نرسيده است، لذا مجلس نمي‌تواند از اجراي قانون مصوب خود با كميته‌ها و تيم‌هاي ديگر جلوگيري كند.

تا 15 روز ديگر شهردار شهرري انتخاب مي‌شود

باقرنژاد در پاسخ به ايسنا درباره زمان انتخاب شهردار ري، گفت: طرح استقلال ري از زماني كه رييس‌جمهور آن را اعلام كرده، كليد خورده است و مدت زماني را كه استاندار تهران براي اجرايي شدن طرح از جمله انتخاب شهردار در نظر گرفتند سه ماه است كه نيمي از اين زمان گذشته و با توجه به اينكه در حال بررسي چندين گزينه براي شهرداري هستند به نظر مي‌رسد 8 تا 15 روز ديگر شهردار شهر ري انتخاب شود.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه برخي از منتقدان عنوان مي‌كنند، جدايي شهر ري از تهران مغاير با مديريت يكپارچه شهري است و با توجه به اينكه زمزمه جدايي شميران از تهران نيز مطرح شده، آيا اين نگراني در مورد تجزيه تهران وجود دارد يا خير؟ پاسخ داد: من چنين چيزي را قبول ندارم.

فرماندار شهر ري ادامه داد: در گذشته استان‌هاي قزوين و قم نيز جزئي از استان تهران بودند و زماني كه در مجلس چهارم لايحه ايجاد استان قزوين در مجلس مطرح شد، در صحن علني راي نياورد و در قزوين در آن زمان تظاهرات، تجمع و كشتار شد. همچنين در گذشته تهران چندين فرمانداري بيشتر نداشت،‌ در حالي كه امروز تعداد فرمانداري‌هاي تهران نيز افزايش يافته است، لذا اين بحث يك سياست و مديريت تخصصي در دنيا و يك تقسيم كار اجتماعي است.

جدايي شميران از تهران اگر رخ دهد، اتفاق مباركي است

باقرنژاد ادامه داد: با كوچك‌تر شدن واحدهاي سياسي، مديريت‌ها تخصصي‌تر مي‌شود و به نظر مي‌رسد اگرچه جدايي شميران از تهران را نشنيده‌ام، اما اگر هم اتفاق بيفتد رخداد مباركي است و نبايد نگران بود، چرا كه مي‌توان گفت تهران در آينده يك شهر ديجيتال خواهد شد.

به گزارش ايسنا، وي در بخش ديگري از سخنان خود درباره برگزاري اجلاس سران غيرمتعهدها در تهران، گفت: اين اتفاق يك رويكرد تاريخي و بسيار ارزشمند بود كه اگر بخواهيم همه اقدامات 30ساله نظام را در يك كفه ترازو و اجلاس را در كفه ديگر آن قرار دهيم، اگر سنگيني نكند، سبك‌تر هم نيست.

فرماندار شهر ري گفت: تشكيل چنين اجلاسي در تهران يك شكست براي آمريكا، نظام سلطه و به ويژه صهيونيست‌ها بود و علي‌رغم اينكه سردمداران كشورهاي آمريكايي و اروپايي تلاش كردند تا از اهميت آن كاسته و از حضور سران و مسوولين در رده بالا در اين اجلاس جلوگيري كنند، اما حركت‌هاي آنها به نتيجه نرسيد.

باقرنژاد درباره برنامه‌هاي دولت در شهر ري و همچنين مصوباتي كه در چهار دوره سفر رياست جمهوري و هيات دولت به اين شهرستان صورت گرفته نيز گفت: تا پايان اسفندماه پروژه 9گانه مسكن شهرري را تحويل خواهيم داد.

وي خاطرنشان كرد: بر اساس آخرين برآورده‌هاي صورت گرفته در مورد مصوبات هيات دولت در سه سفر استاني، مصوبات سفر اول با 95 درصد پيشرفت به اتمام رسيده، مصوبات سفر دوم 85 درصد پيشرفت داشته و مصوبات سفر سوم نيز با 33 درصد پيشرفت در حال انجام است و در سفر چهارم نيز پيگيري اين مصوبات در دستور كار دولت قرار گرفت.

فرماندار شهر ري عنوان كرد: يكي از اقدامات خوبي كه در اين دولت صورت گرفت، ساماندهي آب‌هاي جنوب تهران بود كه بخشي از آن نيز مربوط به شهرستان ري است و اقدامات خوبي در اين حوزه صورت گرفته است.

ايجاد حيات‌وحش طبيعي در شهر ري

ارسال مرحله دوم كمك‌هاي شهر ري به مناطق زلزله‌زده‌ آذربايجان شرقي، به زودي

وي با اشاره به برخي از پروژه‌هاي مهم و در دست اجراي شهرستان ري، گفت: پروژه حيات‌وحش طبيعي يكي از برنامه‌هايي است كه براي شهرستان ري در نظر گرفته شده و مذاكرات مربوط به اجراي آن با بخش خصوصي انجام شده تا بتوانيم از طريق اين پروژه وضعيت اقتصادي اين شهر را بالا ببريم، چرا كه شهرري يك شهر مذهبي است و سالانه 12 ميليون زائر وارد اين شهر مي‌شوند، لذا بايد از اين ظرفيت در توسعه مراكز گردشگري استفاده كرد.

باقرنژاد همچنين خاطر نشان كرد: در حال حاضر ميانگين اقامت زائران در شهر ري 2.5 ساعت است كه مقرر شده با برنامه‌هاي توسعه گردشگري و ايجاد مراكز تفريحي آن را به چهار ساعت افزايش دهيم.

فرماندار شهرري همچنين درباره كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي اين شهرستان به زلزله‌زدگان آذربايجان‌شرقي نيز گفت: مرحله اول اين كمك‌ها به اين شهرستان ارسال شده و مرحله دوم آن با توجه به وضعيت جوي و سرماي هوا در دستور كار قرار دارد و مقرر شده اين كمك‌ها در قالب نيازهاي فصلي مردم مناطق از جمله بخاري، پتو و ساير وسايل گرمايشي به اين شهر ارسال شود.

انتهاي پيام

سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 2,220
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10925
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری