خانه » شهر من » اجتماعی » اضطراب و افسردگي خفيف هم براي قلب مضر است

اضطراب و افسردگي خفيف هم براي قلب مضر است

...


41-90.jpg

پزشكان انگليسي در يك مطالعه تازه تاكيد كرده‌اند كه حتي اضطراب و افسردگي خفيف هم مي‌تواند خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي و ساير بيماري‌ها را افزايش دهد.

به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، اين پزشكان همچنين يادآور شده‌اند كه هر چه تنش و فشار رواني افراد بيشتر باشد خطر مرگ ناشي از امراض قلبي نيز به همان نسبت تشديد مي‌شود.

به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، دكتر تام روس سرپرست اصلي اين مطالعه و كارشناس مطالعات باليني در مركز پزشكي زوال عقل و آلزايمر اسكاتلند در دانشگاه ادينبورگ در اين باره خاطرنشان ساخت: مشاهده اين واقعيت كه تنش رواني حتي به ميزان اندك تاثير سوء روي سلامت قلب دارد، نشان‌دهنده اهميت توجه و درمان علائم خفيف و بسيار شايع فشارهاي رواني در انسان امروزي است.

در اين مطالعه كه شرح آن در مجله «طب انگليس» به چاپ رسيده دكتر اوس و دستياران وي، 10 مطالعه انجام شده روي گروهي از زنان و مرداني را كه در «تحقيق سلامت انگليس» بين سال‌هاي 1994 تا 2004 شركت داشته‌اند، مورد تجزيه و تحليل قرار دادند.

در هر يك از اين مطالعات ارتباط بين استرس و تنش رواني مزمن با خطر مرگ ناشي از بيماري‌ها از جمله سرطان و امراض قلبي بررسي شده بود.

نتايج ارزيابي‌ها نشان داد كه حتي درصد پايين اضطراب و افسردگي نيز خطر مرگ را تا 20 درصد افزايش مي‌دهد كه در مورد مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي اين رقم حتي بيشتر شده و به 29 درصد مي‌رسد.

انتهاي پيام

دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,543
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10921
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری