خانه » شهر من » اجتماعی » شيوه‌نامه ارايه خدمات پزشك خانواده به بيماران خاص تدوين مي‌شود

شيوه‌نامه ارايه خدمات پزشك خانواده به بيماران خاص تدوين مي‌شود

...


70.JPG

رييس اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت از طراحي شيوه نامه ارايه خدمات سطوح دوم و سوم به بيماران خاص در قالب برنامه پزشك خانواده خبر داد و گفت: به اين ترتيب بيماران خاص و صعب‌العلاج مي‌توانند به دنبال اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع با مكانيزم‌هاي تسهيل يافته به سطوح تخصصي و فوق تخصصي دسترسي يابند.

دكتر محمد عقيقي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به تدابير اتخاذ شده براي پيگيري روند درمان بيماران خاص در برنامه پزشك خانواده و چگونگي ارايه خدمات سطوح دوم و سوم به اين بيماران، گفت: وظايف پزشك خانواده در قبال بيماران خاص و صعب‌العلاج مشخص و پيش نويس اوليه شيوه نامه ارايه خدمات به اين بيماران در برنامه پزشك خانواده طراحي شده است.

وي افزود: در اين زمينه كارشناسي‌ها و مذاكرات لازم با سازمان‌هاي بيمه‌گر انجام مي‌شود تا به اين ترتيب بيماران خاص و صعب‌العلاج كه به مراجعات مكرر به سطوح تخصصي و فوق تخصصي نياز دارند، بتوانند با مكانيزم‌هاي تسهيل يافته به اين سطوح بالاتر درمان دسترسي داشته باشند و لزوما براي هر بار مراجعه نيازي به دريافت فرم ارجاع به معناي روتين تعريف شده در ديگر افراد جامعه، نداشته باشند.

رييس اداره بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت تاكيد كرد: بيماران خاص و صعب‌العلاج هم جزو افرادي هستند كه پزشك خانواده بايد اطلاعات آنها را در اختيار داشته باشد و اطلاعاتشان در پرونده الكترونيك خانوار ثبت شود. به اين ترتيب پزشك خانواده بايد از سلامتي اين بيماران و پيگيري درمان‌شان مطلع باشند؛ اما به دليل نياز تخصصي و فوق تخصصي اين دسته از بيماران؛ پزشك خانواده در قبال آنها بيشتر نقش مديريت درمان را دارد و اصل درمان‌شان توسط گروه‌ها و سطوح‌هاي بالاتر ارايه خواهد شد.

وي در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر آن كه با وجود حمايت‌هاي مالي وزارت بهداشت از روند درمان بيماران خاص، آيا با اجراي برنامه پزشك خانواده سهم اين دسته از بيماران در پرداخت هزينه‌هاي سلامت مانند ديگر افراد جامعه كاهش خواهد يافت يا خير؟ گفت: طبيعي است كه با اجراي برنامه پزشك خانواده، بيماران خاص هم مشمول حمايت‌هايي خواهند شد كه آحاد جامعه از آن بهره‌مند خواهند بود. اگر قرار باشد سهم بيمار در پرداخت فرانشيز كاهش يابد و يا تسهيلات ديگري به لحاظ پرداخت‌ها ارايه شود، طبيعتا اين پيش بيني‌ها براي بيماران خاص هم صورت مي‌گيرد.

انتهاي پيام

جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۱
بازدیدها 1,370
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 10868
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری